Nebývale úspěšný chov vzácných loriů vlnkovaných má pražská zoologická zahrada. Od roku 2011, kdy se jí daří tento druh papouška rozmnožovat, odchovala již 68 mláďat, včetně jednoho v loňském roce. Zahrada ho zařadila mezi 30 nejzajímavějších mláďat za rok 2023, mezi kterými se objevují i dva nestoři kea odchovaní ručně a později podložení vlastním rodičům, kteří se jich ujali jako chůvy. „V zázemí Indonéské džungle bylo na konci léta odchováno mládě loriho vlnkovaného – druhu, v jehož chovu je Zoo Praha nejúspěšnější z evropských zoo. Rozmnožuje jej od roku 2011 a ptáče na snímku už nese číslo 68, takže není divu, že si získal přezdívku „malý Jágr“,“ přiblížila zoo.
Pro představu, jak vzácný lori vlnkovaný v zajetí je: v evropských chovech šlo vždy o raritu. Pražské zoo se podařilo na přelomu tisíciletí dovézt několik ptáků z Filipín a za pouhé tři roky odchovat přes 20 mláďat. „Jedná se o nevídaný úspěch mezinárodního rozměru. Ještě na přelomu tisíciletí se zdálo, že tento druh v zajetí vymře,“ upozornil v roce 2014 v článku na Ararauně specialista na lorie a pozdější zástupce kurátorky Loro Parque na Tenerife Luboš Tomiška a dodal: „Nepříbuzné jedince vlastní také Loro Parque a Zoo Chester, se kterými Zoo Praha spolupracuje, a tudíž je zde naděje pro vznik širší chovné skupiny s dostatečným genetickým polymorfismem.“ V roce 2013 předala pražská zoo tři odchované lorie vlnkované do Zoo Plzeň.
Vzácné lorie si zoo dovezla z filipínské farmy Antonia de Diose
Kromě těchto zahrad chovali lorie vlnkované v době prvních úspěšných odchovů v Zoo Praha už jen Zoo Londýn a Vogelpark Walsrode v Německu. Není divu, tento endemický filipínský druh papouška v 90. letech minulého století v zajetí choval prakticky jen Antonio de Dios na svojí ptačí farmě na Filipínách. Podařilo se mu je rozmnožit a poté je začal vyvážet do Evropy. Právě od Diose je získala i pražská zoo. Roli v tom sehrál fakt, že na Diosově farmě nějakou dobu působil pozdější kurátor chovu ptáků v pražské zoo Antonín Vaidl. A také skutečnost, že se Zoo Praha dlouhodobě specializuje na chov loriů, loríčků a lorikulů. Drží řadu českých prvoodchovů a mezi evropskými zoologickými zahradami patří v chovu loriů mezi naprosté špičky.
Do třicítky nejzajímavějších mláďat odchovaných v loňském roce zařadila Zoo Praha i dva nestory kea. „Dvě mláďata těchto vysokohorských papoušků se vylíhla na přelomu února a března. Nezkušená matka Judy hnízdila vůbec poprvé, a tak chovatelé její vejce raději umístili do líhně. Na začátku léta byla dvojice umístěna do hnízdní nory za kontaktní mřížku. Rodiče si na jejich přítomnost postupně zvykali a následně se o ně oba začali starat. Šlo tak o adopci vlastními rodiči. Proces byl úspěšný a dnes jsou oba mladí ptáci – v pořadí čtvrté a páté mládě tohoto ohroženého druhu v Zoo Praha – považováni za odchované,“ popsala zahrada na setkání s novináři k úspěchům loňské chovné sezóny.
Úvodní foto: Petr Hamerník, Zoo Praha