Vzácný filipínský druh loriho, který se v zajetí příliš často nevyskytuje. Celkově je zelený, čelo, horní příuší a přední líce jsou tmavě růžově červené, od uzdičky k záhlaví se táhne purpurově hnědý pásek. Spodní část příuší je zelenavě žlutá, peří na břiše a spodině žluté se širokým zeleným lemováním, které vytváří charakteristické vlnky. Křídla jsou zbarvena jednolitě zeleně až zelenožlutě, ocas je zelený, zespodu olivově žlutý. Zobák má oranžově červený, běhák zelenavě šedý. Dorůstá délky 20 cm a hmotnosti do 62 g.
Někteří autoři jej pojmenovávají i lori filipínský, protože žije výhradně na filipínském ostrově Mindanao. Jde o horský druh ptáka, který se vyskytuje nad hranicí tisíce metrů nad mořem. Ještě nedávno se dělil na dva poddruhy: lori vlnkovaný východní (Trichoglossus johnstoniae johnstoniae) a lori vlnkovaný západní (Trichoglossus johnstoniae pistra). Celková populace čítá necelých 10 tisíc jedinců, z toho podle mezinárodní organizace BirdLife International může být 1,5 až 7 tisíc pohlavně dospělých ptáků. Není zařazen do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o ochraně volně žijících živočichů, nicméně jeho odchyt a vývoz z Filipín je zakázán.
Chov v zajetí
Do 90. let minulého století šlo o raritu v chovech v zajetí. Zejména v Evropě se do té doby prakticky nevyskytoval. Až od roku 1990, kdy jej začal ve velkém rozmnožovat filipínský chovatel de Dios, se začal dostávat do evropských zoologických zahrad a těm se jej postupně daří odchovávat. V České republice se to poprvé podařilo v roce 2011 pražské zoologické zahradě. Úspěšný odchov zopakovala i v roce 2012 a část mladých ptáků přenechala ZOO Plzeň.
Stejně ostatní loriové jsou i tito papoušci odkázání především na ovoce a nektar, v zajetí se jim podávají i speciální granule pro lorie,hmyz, zelené krmení a vybrané zrniny. Vzhledem k tomu, že se jejich potrava může velmi rychle zkazit, je třeba myslet na časté výměny krmných misek a celkovou hygienu chovu, která je u loriů obecně mnohem náročnější než u jiných druhů papoušků.
Dostupnost a cena
Vzácně chovaný druh v zajetí, i když se ho postupně daří rozmnožovat, takže se dostane k více soukromým chovatelům. Větší šance pořídit jej je ale v zahraničí, především od specializovaných ptačích farem a zoologických zahrad. V roce 2012 se odhadovala cena mladého páru těchto papoušků na 45 tisíc korun.
Výskyt v českých a moravských ZOO