Po dvou neplánovaných odloženích se tuto sobotu 4. května otevře veřejnosti nový ptačí zoopark Orni Park ve východočeské Jaroměři. Návštěvníkům nabídne 69 druhů ptáků a dva druhy savců, přičemž z ptáků nepůjde jen o papoušky a drobné exoty, ale také měkkožravé, holuby, bažanty, sovy, drůbež a vodní ptáky. Z papoušků půjde o 21 druhů a tím nejunikátnějším, který nechová žádná jiná zoo nebo zoopark v Česku, bude agapornis oranžovohlavý. Orni Park vlastní dva páry, ale vystaví také vazy velké, papoušky žlutokřídlé a žlutoramenné, latamy vlaštovčí, či papoušky karmínové. Součástí parku bude i průchozí voliéra s vodními ptáky, ve které budou kolpíci růžoví nebo kladivouši afričtí získaní z blízkého Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem.
Orni Park se měl původně veřejnosti otevřít již 1. dubna, tento termín se posunul kvůli zdravotním problémům zakladatele Milana Kršmaru na 20. dubna. V tu dobu ale do Česka dorazila studená fronta s nočními mrazy. „Vzhledem k nepříznivému počasí a chladným teplotám panujícím venku jsme museli většinu choulostivých druhů nastěhovat zpět do zimovišť a venkovní voliéry tak nyní téměř zejí prázdnotou. Proto jsme se rozhodli oficiální otevření přesunout a počkat, jakmile nám příroda dá zelenou,“ informoval Oni Park o dalším odložení slavnostního otevření. Do třetice přichází s novým termínem 4. května, který by měl podle předpovědi počasí již vyjít. A slibuje, že kromě ptáků návštěvníci uvidí také klokana Bennettova a ovce ouessantské.
Park žádá o licenci pro zoologickou zahradu
Zakladatel Orni Parku Milan Kršmaru počítá s tím, že od ministerstva životního prostředí získá licenci pro provozování zoologické zahrady. „Problém je v tom, že zooparky jsou limitované na 20 chovaných druhů určité třídy živočichů, ať už jde o ptáky nebo savce, ale protože chceme být pouze ptačím parkem, a už teď máme 60 druhů ptáků, licenci pro zoo budeme potřebovat,“ vysvětlil začátkem roku v rozhovoru pro server Ararauna.cz. S vyřízením žádosti o licenci pro zoo mu pomáhají kolegové ze Safari Parku Dvůr Králové nad Labem, kde Milan Kršmaru pracuje jako ošetřovatel ptáků. A právě se Safari Parkem také vyměňuje ptáky, takže do Orni Parku získal některé unikátní druhy, které se v soukromých chovech příliš nevyskytují.
Spolupráce se Safari Parkem je vzájemně výhodná. Milan Kršmaru totiž dováží do České republiky ptáky ze zahraničí, a tak dokáže královédvorské zoo sehnat druhy, které by nezískala z žádné jiné tuzemské zoo. „Celá myšlenka Orni Parku není jen o voliérovém chovu a výstavě ptactva, chceme také vzdělávat veřejnost. Mělo by to být komunitní centrum, a to jak pro chovatele, tak nechovatele, jak pro děti, tak pro starší lidi, kteří si tam odpočinou. Chceme, aby se u nás něco nového dozvěděli a naučili,“ přiblížil Milan Kršmaru. Za projektem nestojí sám. „Myslím, že jsme dobrá parta lidí. Kamil Dubenecký se věnuje chovu ptáků, Michal Staněk se stará web a moje žena Nikola o veškerou administrativu a účetnictví,“ líčí Milan Kršmaru s tím, že na sezónu bude park nabírat brigádníky.
Úvodní foto: Milan Kršmaru, Orni Park Jaroměř