Vzácný druh australského papouška, který je oproti počtu volně žijících jedinců mnohonásobně více zastoupen v chovech v zajetí. Velikostně připomíná andulku, celkově je zbarven jasně zeleně, na spodu těla světleji až žlutavě. Čelo, hrdlo a přední část lící má červené, temeno tmavomodré, uzdička a lemování červených lícních ploch jsou žluté. Přeliv na příuší je tyrkysově modrý. Ohbí křídel má tmavě červené, krovky ruční a křídelní modré. Ocas je zbarven tmavě hnědavě červeně, zobák je rohový, oko bledě žluté a běhák hnědavý. Dorůstá délky 25 cm a hmotnosti do 80 g.
Ve volné přírodě se vyskytuje na jihovýchodním pobřeží Austrálie, hnízdí však pouze na Tasmánii a některých ostrovech v Bassově průlivu mezi Austrálií a Tasmánií. Patří mezi kriticky ohrožené druhy, podle mezinárodní organizace BirdLife International čítá divoká populace pouhý jeden až dva a půl tisíce jedinců. Přesto není zařazen do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o ochraně volně žijících živočichů a na jeho chov se tak nevztahuje povinnost registrace.
Chov v zajetí
V posledních letech proniká stále častěji do českých chovů. Nejde o úplně běžný druh, ale také se o něm už nedá říct, že by byl vzácný nebo ho čeští chovatelé vlastnili jen sporadicky. Pravidelně se objevuje na výstavách i ptačích burzách a cenově je dostupný takřka každému zájemci. Na chov je poměrně nenáročný, podobně jako většina dalších australských papoušků. Paradoxně jich tak může být v českých chovech i víc, než v celé Tasmánii a Austrálii dohromady.
Do tuzemska se latamové začali dostávat až v sedmdesátých letech minulého století, ale dlouho se je nedařilo odchovat. Českého prvenství docílil až v roce 1992 Václav Běťák. Sporadicky je chovají i některé české zoologické zahrady, nedávno si je pořídila např. ZOO Praha.
Dostupnost a cena
Dnes již běžně dostupný druh menšího papouška, který se objevuje na ptačích burzách i v chovatelské inzerci. Není tak častý jako jiní australští papoušci, ale cenově je již na úrovni, kdy si ho může pořídit prakticky každý. V roce 2012 se cena za mladého ptáka pohybovala okolo 1 500 korun a v nabídce inzertních chovatelských webů se objevoval denně.
Výskyt v českých a moravských ZOO