Celkem 183 států a Evropská unie aktuálně tvoří smluvní strany úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin, známé pod zkratkou CITES. Každý stát si CITES implementuje ve svých národních legislativách a úmluva se tak objevuje hned v několika zákonech a vyhláškách. Ty se stát od státu liší a dosud bylo velmi problematické se ve všech vyznat. Sekretariát CITES proto ve spolupráci s Organizací spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) vytvořil speciální internetovou platformu CITES-LEX, kde je možné vyhledat všechny národní legislativy týkající se CITES u všech smluvních stran.
„CITES-LEX je navržen tak, aby pomáhal smluvním stranám Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) orientovat se ve složitosti mezinárodního obchodu s druhy uvedenými v přílohách CITES poskytováním komplexního přístupu k národním katalogům a legislativním politikám. Tato mnohostranná dohoda se 183 státy a Evropskou unií jako stranami má za cíl zajistit, aby mezinárodní obchod neohrožoval přežití těchto druhů,“ informoval Sekretariát CITES, který nový web spustil v úterý 9. dubna u příležitosti Světového dne divoké přírody.
Každá země má svoji stránku, web nabízí i pokročilé vyhledávání
CITES-LEX integruje právní a politické nástroje z FAOLEX, jednoho z největších online úložišť zákonů a předpisů o potravinách, zemědělství a ochraně přírodních zdrojů. „Tato integrace nejen že zajišťuje dostupnost vysoce kvalitních a spolehlivých informací, ale také zvyšuje užitečnost platformy při posilování právních základů pro obchod a ochranu volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin,“ věří Sekretariát CITES. Z hlavní stránky CITES-LEX může uživatel přejít na rozcestník s jednotlivými zeměmi, které přistoupily k úmluvě CITES, nebo použít podrobnější vyhledávání, které kombinuje země, organizace a různé druhy dokumentů i oblasti, kterých se týkají.
CITES stanovuje pravidla pro obchodování s ohroženými druhy zvířat a rostlin a kategorizuje je do několika skupin podle míry ohrožení způsobeného komerčním nakládáním s danými druhy. Existuje tak několik příloh CITES s odstupňovanou mírou ochrany a zákazu obchodování. Nejpřísněji úmluva reguluje obchod s druhy z přílohy CITES I (v Evropské unii CITES A), u kterých je při obchodování nutné získat výjimku ze zákazu obchodování s ohroženými druhy. Tu nemá šanci získat majitel zvířete nebo rostliny, který neprokáže jejich legální původ a také legální původ rodičovského páru u zvířat. O něco mírnější jsou podmínky u druhů zařazených do přílohy CITES II (v Evropské unii CITES B).
Úvodní foto: CITES