UVNITŘ VIDEO – Mimořádně vzácný odchov dvou mláďat loriho balijského (Trichoglossus forsteni mitchelli), což je extrémně ohrožený poddruh loriho subawského (Trichoglossus forsteni), ohlásila zoologická zahrada v britském Chesteru. Úspěch označuje za „klíčový moment“ pro tento poddruh, protože jde o jednoho z nejvzácnějších ptáků na světě. Ve volné přírodě žije podle všeho jen sedm jedinců loriho balijského, který dříve obýval indonéské ostrovy Bali a Lombok. Zatímco na Lomboku byl tento papoušek zcela vyhuben, na Bali objevila ornitologická expedice v roce 2020 pouze sedm ptáků. Mláďata odchovaná v Zoo Chester tak mohou podle zástupců zahrady položit základ pro záložní populaci v zajetí, stejně jako je tomu u neofém oranžovobřichých v Austrálii.
Lori balijský kdysi taxonomicky patřil pod loriho mnohobarvého, stejně jako jeho nynější nadřazený druh lori sumbawský. Z rodu Trichoglossus je lori sumbawský nejvzácnější, Červená kniha ohrožených živočichů IUCN ho vede v druhé nejvyšší kategorii ohrožený (EN). Pokud by byl lori balijský, který se od loriho sumbawského liší tmavší hlavou s olivovým nádechem (nominátní poddruh forsteni má hlavu tmavě modrou), veden jako samostatný druh, byl by zcela určitě zařazen do kategorie kriticky ohrožený (CR). Zoo Chester však není jediná v Evropě, která tyto vzácné papoušky ochovala. Opakovaně se to podařilo i Zoo Praha, která se jejich chovu věnuje od roku 2012 a za tu dobu odchovala více než deset mláďat.
Plánuje se vypouštění ptáků do přírody
„Neustále se zvyšující zájem o nelegální obchod s volně žijícími zvířaty dostal tyto ptáky až na okraj vyhubení, proto se Zoo Chester v roce 2018 připojila k důležitému chovnému programu, v jehož rámci každý nově odchovaný jeden pomáhá chránit budoucnost druhu. Nyní jsme domovem 12 těchto krásných papoušků, což je bohužel více, než bylo v posledních letech zaznamenáno ve volné přírodě,“ říká Zoe Sweetman, vedoucí chovu papoušků v Zoo Chester. Úspěšným chovem loriů balijských je může pochlubit i Paradise Park v britském Cornwallu, který získal první ptáky v roce 2011 ze soukromého chovu. Postupně se mu podařilo odchovat několik mláďat a ta poskytl nadaci Begawan, která se přímo na Bali podílí na záchranném programů loriů balijských.
Rovněž Zoo Chester má v Indonésii partnera pro reintrodukční program vzácných druhů ptáků, a to Cikananga Conservation Breeding Centre. Tam by měla později směřovat některá odchovaná mláďata loriů balijských. Letošní odchovy ale budou zařazeny do evropského chovného programu EAZA, do kterého je zapojena i pražská zoologická zahrada. Loriové balijští jsou i mezi několika evropskými soukromými chovateli, ale není jisté, zda jde o čistou formu poddruhu mitchelli. V zajetí se totiž tito ptáci často kříží s příbuzným poddruhem forsteni, jemuž je hodně podobný. Pražská zoo chová a odchovává oba tyto poddruhy loriho sumbawského. Od nominátního poddruhu letos odchovala dvě mláďata. S oběma poddruhy se lze setkat také v Zoo Plzeň.
Úvodní foto: Zoo Chester