Požadavek na zrušení nového českého názvosloví papoušků, které připravila Názvoslovná komise České společnosti ornitologické (ČSO), vznesli zástupci chovatelů exotů i ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek. Již dříve se proti změnám českých názvů ptáků, a to nikoli pouze papoušků, ozval ornitolog Tomáš Grim, který už loni na podzim obeslal s žádostí o vyjádření různé uživatele názvosloví a v prosinci rozproudil diskusi na webu Ekolist.cz. Zároveň podal stížnost na činnost Názvoslovné komise ČSO, která ve svých návrzích například zařazuje papouška zpěvavého mezi rosely, papouška patagonského mezi arary nebo madu modrotemenného mezi alexandry. K protestům se nyní přidávají i chovatelé.
Za naprostý nesmysl považuje nové české názvy papoušků vydavatel a šéfredaktor časopisu Nová EXOTA Jan Sojka, který navrhuje sepsat společnou stížnost s Unií českých a slovenských zoologických zahrad, jíž aktuálně předsedá ředitel Zoo Olomouc Radomír Habáň. Na článek Ararauny z minulého týdne reagoval také ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek, který se zapojil do diskuse, jak nové české názvy ptáků zrušit a napříště stanovit jiný způsob jejich výběru. „Obávám se, že Názvoslovná komise ČSO je uzavřená v jakési bublině zcela odtržené od reality. Do české terminologie vnáší chaos, a tím komplikuje i popularizační a ochranářskou práci,“ míní ředitel Zoo Praha, který se obrátil dopisem na předsedu ČSO Tomáše Bělku.
Vznikne nová Názvoslovná komise ČSO?
Důležitá informace, která vyplula na povrch až po vydání článku na Ararauně, je fakt, že nové české názvosloví papoušků a dalších ptáků má být pouze návrhem, navíc nezávazným. Zároveň ho ale zcela převzaly online taxonomické databáze Biolib.cz a eBird.org, z nichž čerpají mnohé organizace, ale také zoologické zahrady a zooparky. Miroslav Bobek proto žádá, aby ČSO veškeré změny názvosloví zmrazila a neprodleně začala vést jednání s dalšími aktéry. Zároveň chce připravit výzvu co největšího počtu aktérů, která by požadovala zastavení změn názvosloví, zrušení posledních změn, a především zapojení chovatelů, ochranářů, vzdělávacích pracovníků, publicistů a jazykovědců do Názvoslovné komise ČSO, která by tak byla jmenována v úplně novém složení.
Nová Názvoslovná komise by podle Bobka mohla mít sedm členů, z toho pouze dva by mohli být ze současné komise, která přišla s kritizovanými změnami českých názvů ptáků. A i když bouřlivou diskusi mezi chovateli rozproudil článek o nových českých názvech papoušků, dotýká se prakticky všech skupin ptáků. Přejmenování se nevyhnulo například zoborožců, když Názvoslovná komise ČSO zcela zrušila český rod Toko na nahradila ho rodovým názvem Zoborožec. Ze zoborožce kaferského a havraního se stali zoborozi jižní a severní, z orla opičího zase orlan opičí, z káněte černohrdlého louče černohrdlé. Dalekosáhlé změny proběhly v českém názvosloví kolibříků. Příznačné je, že původní české avifauny se změny prakticky nedotkly…
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz