Nekompromisní boj proti šíření invazních druhů zvířat rozjely úřady na ostrovu Man, který je samosprávným britským korunním závislým územím nacházejícím se v Irském moři mezi Anglií, Skotskem, Irskem a Walesem. Podle BBC vyzvaly obyvatele, aby bez povolení nedováželi na ostrov žádná zvířata včetně želv, hadů a většiny druhů papoušků. Místní vláda uvedla, že omezení zavedla kvůli tomu, aby pomohla chránit globální biologickou rozmanitost a zabránit nelegálnímu obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Ostrov se na rozdíl od Británie zatím nepotýká s přemnoženými invazními papoušky alexandry malými.
Lidé, kteří mají pochybnosti o potřebě povolení k dovozu konkrétního zvířecího druhu, byli požádáni, aby se obrátili na vládní tým pro politiku ekosystémů a požádali o radu. Ministerstvo životního prostředí pak vyzvalo, aby si lidé před dovozem na webu resortu zjistili, které druhy a živočišné produkty vyžadují povolení a učinili tak v dostatečném předstihu před cestou, aby měli čas na podání žádosti o povolení. Obecně se týká želv, mnoha druhů hadů a většiny papoušků, ale také produktů z ohrožených zvířat, jako je slonovina, maso a další produkty z úhoře evropského a jesetera. Vztahuje se ale také na korály, lovecké trofeje a různé druhy rostlin včetně sněženek, kaktusů či orchidejí.
Jde především o aplikaci CITES
Ministerstvo životního prostředí vysvětlilo, že nové předpisy ostrovu Man jsou v souladu s úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Ostrov totiž nepatří do Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, které už signatářem CITES je. Fakticky tak zájemci o dovoz zvířat na ostrov Man budou muset podávat žádost o tzv. permit, který vydává ministerstvo životního prostředí, a platit to bude i pro dovozy z Velké Británie a Severního Irska. Produkty jako je slonovina ale nemůžou být povoleny pro dovoz na základě CITES a bude nutné dokázat jejich legální původ, aby dovozce získal povolení.
„Regulováním obchodu s ohroženými druhy a produkty z volně žijících živočichů pomáháme předcházet úbytku druhů a podporujeme udržitelné postupy, které jsou přínosem pro přírodu i budoucí generace,“ vysvětlila ministryně životního prostředí vlády ostrovu Man Clare Barberová. Ostrov Man je poměrně malý, na délku měří 48 a na šířku 16 km. Jeho rozloha činí 572 čtverečních kilometrů, z toho 457 bylo v roce 2016 zahrnuto do biosférické rezervace UNESCO. Na celém ostrově žije 84 tisíc obyvatel, z toho většina v hlavním městě Douglas.
Úvodní foto: Wikimedia Commons / Rumburak3