Speciální registr zvířat, zejména pak domácích mazlíčků, zavedla olomoucká městská policie. Majitelé do něj můžou nechat zapsat psy, kočky, ale i další domácí mazlíčky včetně papoušků. Evidence probíhá na počkání v sídle Městské policie Olomouc a slouží pro rychlou identifikaci zvířete, které někdo nalezne. O novince informoval Český rozhlas Olomouc s tím, že hanácká metropole je první městem v České republice, které takový systém používá. V případě papoušků majitelé můžou do evidence nahlásit číslo kroužku nebo čipu, jméno zvířete a jeho fotografii.
Doposud strážníci mohli identifikovat jen psy s čipem, u kterých majitel uhradil městský poplatek. Olomoucká městská policie si ale nechala od místní firmy vyvinout systém, který umožňuje evidovat i další druhy zvířat. „Z terénu si můžou vyhledat podle čipu nebo podle fotografie, jestli mají v evidenci dané zvíře, aby mohli hned kontaktovat jeho majitele,“ řekla rozhlasu ředitelka vývojového oddělení firmy Jana Nekvindová. Nejpřesnějším způsobem identifikace zvířete zůstává čip, kroužek nebo známka, ale pomůže i evidovaná fotografie s popisem specifických rysů zvířete.
Evidence je zdarma a lze ji upravovat
Do registru se můžou zapsat i zvířata, jejich majitelé nemají trvalý pobyt v Olomouci. Podmínkou je ale osobní návštěva služebny olomoucké městské policie, kam by si majitelé zvířete měli přinést potřebné dokumenty o vlastnictví zvířete. V případě papoušků, pokud jde o povinně registrované exempláře CITES, tak může jít o registrační list CITES nebo žlutý eurocites, případně potvrzení o určení pohlaví pomocí testu DNA, kde je uvedený kroužek nebo čip papouška. „Někteří už tady byli, donesli třeba fotku, případně někteří mohou přijít se zvířetem, my ho vyfotíme a vložíme do databáze,“ uvedl mluvčí olomoucké městské policie Petr Čunderle.
Olomoučtí strážníci se rozhodli spustit dobrovolný registr zvířat poté, co ročně řeší přibližně 600 případů zaběhlých psů a uprchlých domácích mazlíčků. Více než polovina případů se týká psů a přes stovku zvířat končí v útulku, protože se nedaří dohledat jejich majitele. To by teď mělo být díky registru zvířat jednodušší. Evidence je naprosto dobrovolná a probíhá zdarma. Zájemci můžou informace o svém domácím mazlíčkovi na služebně olomoucké městské policie pravidelně aktualizovat. Jedinou nevýhodou je, že evidence neprobíhá online, ale vyžaduje osobní přítomnost majitele zvířete na služebně.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz