UVNITŘ FOTO A VIDEO – Desítky zájemců přilákal v sobotu dopoledne nově otevřený specializovaný zoopark v Jaroměři. V zahrádkářské kolonii poblíž Říčních a slunečních lázní Na Úpě začal fungovat Orni Park s desítkami druhů exotických ptáků. Nejde přitom jen o papoušky. První návštěvníci, kteří mohli do zooparku vkročit krátce po desáté hodině dopoledne, nejprve narazili na ohradu s třemi nandu pampovými, jihoamerickými příbuznými afrických pštrosů. Orni Park si je dovezl od soukromé chovatelky až ze západočeského Stříbra, a protože jde o klidné ptáky, umožnil dětem, aby je v ohradě krmily pažitkou nebo pampeliškami. „Jsou to hodně odolní ptáci. Sice mají k dispozici krytý domeček, ale do něj vlezli snad jen jednou,“ prozradil zakladatel Orni Parku Milan Kršmaru.
Unikátní kladivouš i ibis šedokřídlý
Nanduové žijí přirozeně na pampách v Argentině a jsou zvyklí na mráz. Málokdo ví, že několik desítek nandu žije volně i ve středním Německu, kde ptáci utekli chovateli a začali se v přírodě rozmnožovat. Naše střední podnebné pásmo tedy nanduům vyhovuje a v Orni Parku tak budou moci být celoročně. Nejsou ale stále zavření v ohradě. Mimo návštěvní hodiny je Milan Kršmaru vypouští volně do parku, kde si oblíbili zadní část pozemku s keři. „Rádi se tam pasou a odpočívají,“ vysvětluje. Orni Park otevřel v rozestavěné fázi, kdy je hotová zatím první etapa po úroveň rozestavěného domu po původním majiteli. Ten by měl v budoucnu sloužit pro administrativu a jako zázemí Orni Parku, ale přednost mají expozice. Těch je nyní v Orni Parku osm včetně velké průchozí voliéry s vodními ptáky.
Návštěvníci mohli v sobotu v průchozí voliéře obdivovat kladivouše afrického, unikátní druh volavky, která si staví obrovská hnízda. Orni Park tohoto ptáka získal z blízkého Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem, kde Milan Kršmaru pracuje jako ošetřovatel ptáků. „Původně jsme měli tři, dva nám ale během zimy uhynuli pravděpodobně stresem. Teď máme samce, kterého budeme chtít dopárovat buď opět ze Safari Parku, nebo od soukromého chovatele z Dánska,“ vysvětlil Milan Kršmaru. Místo kolpíků afrických, kteří v době slavnostního otevírání Orni Parku ještě setrvávali v zimovišti, se v průchozí voliéře nacházel ještě jeden brodivý pták, kterého zoopark dopředu neavizoval. Šlo o ibise šedokřídlého, s nímž se zájemci můžou setkat už jen v pražské zoologické zahradě.
Bažanti už v parku snáší vejce
„Před několika dny jsem dostal nabídku získat tuto pěknou samici. Vyměnili jsme si za leskoptve, které se nám podařilo dovézt ve větším množství a pravděpodobně z Polska jí seženeme samce,“ plánuje Milan Kršmaru. Společnost těmto dvěma dlouhonohým ptákům dělají dvě okrasné kachny: čírka popelavá a čírka kaštanová. Uprostřed průchozí voliéry mají vytvořené jezírko, ve kterém jsou malé živé rybky. Další, ale rozmražené, mají ibis a kladivouš k dispozici v krmné misce. Oba brodivé ptáky navíc Milan Kršmaru chodí krmit živými červy, o které má zejména kladivouš obrovský zájem. Běhen sobotní slavnostní otvíračky zooparku se umoudřilo počasí, a tak se kladivouš také řádně zmáčel. „Už to potřeboval, čtyři měsíce strávil na zimovišti,“ konstatoval Milan Kršmaru.
Hned vedle průchozí voliéry je další menší s bažanty tmavými, jedním kohoutkem a třemi slepičkami. Na zemi ve voliéře je vidět jedno vejce. Milan Kršmaru mi říká, že ho kohoutek vytáhnul z hnízda, které si slepičky vytvořily v trávě pod položeným kmenem. Vajec prý snesly už několik, ale kohoutek je všechny vytahal a hrál si s nimi po voliéře, a tak je museli lidé z Orni Parku odebrat do líhně. Na první bažantí voliéru navazuje úzký a dlouhý výběh pro ovce ouessantské. Nachází se v něm jedna dospělá ovce a jehnětem. Jde o jeden z dvou plánovaných druhů savců v Orni Parku. Tím druhým bude klokan Bennettův, kterému však ještě musí vytvořit výběh, a tak zůstává deponovaný mimo Orni Park.
Dlouhoocasé leskoptve, vaza velký či kříženec kakadua
Vrátíme se tedy k ptákům. Na volném prostranství mezi průchozí voliéru s vodními ptáky a první řadu voliér s plodožravými Orni Park postavil osmihrannou kruhovou voliéru pro neofémy tyrkysové, koroptve korunkaté a několik druhů malých exotů: motýlky modrohlavé, amaranty malé a astrildy. V horní části voliéry, která má z poloviny plné stěny tvořící závětří, jsou umístěné hnízdní budky. Z jedné menší trčí ocas neofémy. „Zahnízdila v budce pro astrildy, sotva se tam vejde. Ale už tam má vejce,“ říká Milan Kršmaru. Stačí se otočit a kousek od kruhové voliéry je už domek s řadami klasických voliér, tady konkrétně s turakem chocholatým a leskoptvemi dlouhoocasými a purpurovými. Ty se v chovech příliš neobjevují, a tak patří k největším zajímavostem Orni Parku.
Ale to už se blížíme do vyloženě papouščí sekce, protože z další strany k domečku se zázemím přiléhá venkovní voliéra s vazou velkým, největším africkým papouškem původem z Madagaskaru. S ní sousedí voliéra, která má popisek o kakaduovi růžovém, ale při bližším pohledu je poznat, že obyvatel tohoto výletu je trochu jiný. Je to kříženec kakadua růžového a kakadua inky, ochočená samička Pomi. Ošetřovatelé Orni Parku k ní do voliéry občas pustí některého z návštěvníků, aby si ji mohli prohlédnout zblízka. Je to hodně zvědavý až odrzlý pták, kterého si Orni Park zvolil za maskota. Ostatně, právě Pomi je zvěčněná na jedné z magenetek, které jsou v Orni Parku k dostání. A z třetí strany k domečku přiléhá další voliéra se samcem alexandra čínského, kde se na zemi prochází kohout a několik slepic kura bankivského, předchůdce dnešních domestikovaných slepic.
Partnerství s organizací, která chrání papoušky žlutoramenné
Dvě napodobeniny termitišť naznačují, že další voliéry obsahují něco speciálního. Jsou to papoušci žlutoramenní, vzácní a ohrožení ptáci původem z Austrálie, kteří si v přírodě hloubí hnízdní nory právě do termitišť. V nich pak kooperují s termity, kteří svým teplem udržují snůšku i mláďata papoušků žlutoramenných v ideální teplotě, i když samička noru opustí i na několik hodin. Orni Park uzavřel partnerství s australskou nevládní organizací Artemis, která se věnuje ochraně papoušků žlutoramenných a žlutokřídlých. Někdy v budoucnu pak plánuje výpravu do Austrálie na jejich hnízdiště. V Orni Parku sdílí papoušci žlutoramenní voliéru s neofémami ozdobnými, které také pochází z Austrálie. A třetí druh neofémy, modrohlavá, á voliéru hned vedle společně s amadinami Gouldovými.
Australské, respektive tasmánské druhy, pak ob jednu voliéru zastupují v přírodě kriticky ohrožení latamové vlaštovčí. Vědci předpokládají, že ve volnosti žije už jen okolo tří stovek pohlavně dospělých latamů, zatímco v zajetí jde o poměrně často chovaného papouška. Od voliér s neofémami odděluje latamy voliéra s párem rosel pestrých. Hned naproti latamům je pak voliéra s agapornisy šedohlavými. U těch se Orni Park trochu spálil, když už začátkem dubna začal stěhovat ptáky do venkovních voliér bez krytého zázemí. Počasí se totiž na několik dní pokazilo a v noci opět mrzlo, což jedna ze samic agapornise šedohlavého nevydržela. Orni Park potom musel ptáky zase odchytávat a vracet do zimovišť a posouval původní termín otevření veřejnosti z 20. dubna na 4. května.
Co plánuje Orni Park v druhé etapě?
S agapornisy sousedí voliéra arassariho bledozobého. Samička Bonnie je ochočená stejně jako kakadu Pomi odvedle a děti měly možnost během prvního dne vlézt do voliéry a podržet si ji na ruce. Návštěvníci se také mohli podívat na další část pozemku Orni Parku, kde už probíhají přípravy na výstavbu druhé etapy. Vznikne zde další průchozí voliéra s jezírkem, ve které budou mimo jiných druhů ptáků také arové červenoramenní a malí. „Zvolili jsme je jako vhodnější zástupce arů, protože na rozdíl od araraun u nich nehrozí, že by nějakého návštěvníka bolestivě kousli. Půjde o ochočené ptáky zvyklé na lidi,“ líčí Milan Kršmaru. Za současnou průchozí voliérou s vodními ptáky se pak objevují základy budoucí sekce pro bažanty, kde by měly být další dva druhy – bažant mikádo a bažant tchajwanský.
Orni Park nepřekvapí svou velikostí ani drahými expozicemi, ale především ptačími druhy, s nimiž se návštěvník často nesetká ani v zoologické zahradě. Z plánovaných sedmdesáti druhů ptáků je jich k vidění zatím asi třetina, ale zoopark má velký potenciál a čeká ho další rozvoj. Ostatně, přesvědčit se můžete sami, Orni Park má otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin. Vstupné je zatím dobrovolné.
Úvodní foto a galerie: Jan Potůček, Ararauna.cz, Michaela Wolfová