Agapornis šedohlavý (Agapornis canus)

Méně známý a spíše sporadicky chovaný druh agapornise, který se jako jediný nevyskytuje v Africe, ale výhradně na Madagaskaru. Celkově je zelený, hlavu, krk a hruď má světle šedé, samice zelenavé a hlava je tmavě šedá. Jako jeden z mála druhů agapornisů má zřetelný pohlavní dimorfismus. Samci mají černé krycí peří pod křídly, u samic je zelené. Zobák je u obou pohlaví rohové barvy, oko černé a běhák šedý. Dorůstá délky 14 cm a hmotnosti do 31 g.

Divoká populace obývá pobřežní pás Madagaskaru, v hornatém vnitrozemí se nevyskytuje. Existují dva poddruhy: agapornis šedohlavý menší (Agapornis canus canus) a agapornis šedohlavý větší (Agapornis canus ablectanea), který je o něco tmavší. Někteří taxonomové ale rozdělení na dva poddruhy neuznávají. Ve volné přírodě je hojný, i když čelil častému odchytu a nelegálnímu obchodu. Od roku 1981, kdy byl zařazen do druhé přílohy mezinárodní úmluvy CITES, do roku 2005 bylo z Madagaskaru vyvezeno přes 100 tisíc těchto ptáků.

Chov v zajetí

Je náročnější než u běžnějších druhů agapornisů, ptáci jsou hodně citliví na stres. Během hnízdění by proto chovatel měl omezit návštěvy v chovném zařízení na minimum. Vyžaduje také dělené hnízdní budky, ideálně s přepážkou uvnitř, aby do hnízdní kotlinky nebylo vidět přímo z hnízdního otvoru. Velikost chovné klece nebo voliéry může být stejná jako u běžných druhů agapornisů, rozhodně ale není vhodné jej chovat ve venkovních voliérách, protože vyžaduje vyšší a stálou teplotu (při hnízdění nad 20 stupňů Celsia).

Hnízdní páry tráví hodně času uvnitř budky, často v ní spolu i nocují. Odchovy ale nebývají vůbec jednoduché, ne vždy se podaří sestavit harmonický pár. Nespornou výhodou tohoto druhu je melodický hlas, kterým se výrazně liší od ostatních druhů agapornisů. U těch bývá často problematický chov v bytě, právě kvůli velmi nepříjemnému hlasu.

Dostupnost a cena

Sporadicky chovaný druh agapornise, který se v českých chovech vyskytuje výhradně v přírodním zbarvení. Vzhledem ke své vzácnosti a komplikovaným odchovům nebývá chován jako domácí mazlíček. Patří k dražším a méně dostupným druhům, byť odchovy bývají pravidelně nabízeny na českých chovatelských webech. V roce 2013 se cena mladého ptáka pohybovala okolo dvou tisíc korun. Starší ptáci a harmonizující chovné páry jsou dražší.

Výskyt v českých a moravských ZOO

ZOO Ostrava


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..