UVNITŘ MAPA – Jeden z nejteplejších dní letošního roku využije pražská zoologická zahrada k netradičnímu zchlazení vybraných druhů zvířat i návštěvníků. Ve spolupráci se společností Bidfood dopraví do některých expozic a také volně pro potřebu návštěvníků deset tun ledu. „Tato nebývalá akce se bude opakovat i během dalších prázdninových dnů, na které bude předpovězeno horké počasí,“ informoval Filip Mašek z tiskového oddělení Zoo Praha. Ze zvířat budou mít k dispozici led nestoři kea, lední medvědi, vydry severoamerické, takini indičtí, zubři a sloni indičtí (ve výběhu u restaurace Gulab). Nestorům kea zahrada led nabídne přímo v jejich venkovní voliéře na začátku Rákosova pavilonu.
„Pro návštěvníky, zejména děti, budou hromady ledu připraveny v areálu Dětské zoo a také u sochy Radegasta poblíž výběhu vlků eurasijských,“ dodala pražská zoo. Led zvířatům poskytovala zoo už v minulých letech, nikdy ale ne v takovém množství. Nestoři kea patří mezi papoušky, kteří si hru s ledem nesmírně užívají. Původně totiž tento papouščí druh pochází z vysokohorského prostředí Nového Zélandu, kde žije nad hranicí lesa a často v místech trvalé sněhové pokrývky. Proto při chovu v zajetí nestoři kea nepotřebují temperované zázemí a stačí jim celoroční venkovní voliéra. Chlazení nestorů ledem a využití ledu jako enrichmentu pro zabavení těchto velmi aktivních ptáků používá například i největší papouščí park na světě, Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife.
Pražská zoo chová nestory kea už osm let
Zoo Praha chová nestory kea od roku 2016, kdy získala pár od belgické soukromé zoologické zahrady Pairi Daiza. Po liberecké zoo jde o druhou tuzemskou zoologickou zahradu, které se podařilo tyto papoušky rozmnožit. Loni zoo jejich odchov zařadila mezi největší úspěchy chovné sezóny, protože se jí podařil unikátní kousek: ručně odchovávaná mláďata podložit vlastním rodičům coby chůvám. „Dvě mláďata těchto vysokohorských papoušků se vylíhla na přelomu února a března. Nezkušená matka Judy hnízdila vůbec poprvé, a tak chovatelé její vejce raději umístili do líhně. Na začátku léta byla dvojice umístěna do hnízdní nory za kontaktní mřížku. Rodiče si na jejich přítomnost postupně zvykali a následně se o ně oba začali starat. Šlo tak o adopci vlastními rodiči,“ přiblížil kurátor chovu ptáků pražské zoo Antontín Vaidl.
Pro zoo nešlo o první odchov nestorů kea. „Proces byl úspěšný a dnes jsou oba mladí ptáci – v pořadí čtvrté a páté mládě tohoto ohroženého druhu v Zoo Praha – považováni za odchované,“ popsala zahrada na lednovém setkání s novináři. Po Praze nestory kea jako třetí tuzemská zoo odchovala i brněnská zoologická zahrada. A čtvrtou v pořadí byla Zoo Zlín. Ještě před zoologickými zahradami se podařilo tento zajímavý papouščí druh rozmnožit soukromým chovatelům. Prvoodchov si připsal jihočeský chovatel Lubomír Palkovič a jedním z dalších úspěšných chovatelů nestorů kea je i Jindřich Veselský, rovněž z jižních Čech. Počet soukromých chovatelů nestorů kea v České republice povážlivě stoupá. Nejde již o druh, který by byl hůře dostupný nebo natolik drahý, že by si jeho chov mohl dovolit jen někdo.
Úvodní foto: Petr Hamerník, Zoo Praha