Soutěž o největší dýni v Zoo Praha potěšila i nestory kea, dostali výslužku

UVNITŘ VIDEO – Čtyřicetikilová dýně, třetí největší v soutěži pražské zoologické zahrady o co největší tykev, posloužila jako oživení voliéry a zpestření jídelníčku pro novozélandské papoušky nestory kea. Ošetřovatelé ji opatřili klacíky, které zapíchli do slupky dýně a vytvořili z nich tak jakýsi hlavolam. „Papoušky už velmi zajímala i příprava dýně a nakukovali do zázemí k chovatelům. Do tykve jsme vyvrtali otvory, do kterých jsme nastrkali dřevěné klacíky. Papoušci je z dýně vytahovali, šplhali po ní a postupně se proklovávali k její dužině,“ přiblížila specialistka na pohodu zvířat a enrichment v pražské zoo Markéta Lavická. Počínání nestorů ve venkovní voliéře u Rákosova pavilonu mohli sledovat i návštěvníci.

Dvě větší dýně, z nichž ta největší vážila 54 kilogramů, skončily u slonů a hrochů. „Dýně jsou pro slony vítaným zpestřením a spíše pochoutkou, nejsou totiž součástí jejich běžného jídelníčku. Ten se skládá především ze sena a okusu,“ vysvětluje vrchní chovatel slonů indických Martin Kristen. Ve venkovním výběhu Údolí slonů se o více než padesátikilovou tykev postaraly jako první samice Tamara a Janita, během chvíle ji rozšláply. Slůňata Lakuna a Amalee kousky dýně ochutnávala a hrála si s nimi. Další dýni, která se umístila na druhém místě a vážila 51,7 kilogramu, připravili chovatelé samici hrocha obojživelného Marušce.

Rok nestorů kea v Česku: odchovala je i zlínská zoo, opět se zadařilo i Jindřichu Veselskému

Pražské zoo se daří nestory kea rozmnožovat

Zbylé donesené dýně budou v následujících dnech předány i dalším zvířatům v Zoo Praha. Vítěz soutěže o největší dýni obdrží roční rodinnou vstupenku, dalších devět účastníků z první desítky získá hodnotné ceny. Soutěž probíhala do konce října a poslouží k obohacení jídelníčku i enrichmentu vybraných druhů zvířat. Například nestorům kea musí ošetřovatelé neustále vymýšlet nové a nové aktivity, aby se ve své voliéře nenudili. Zvláště pak když kromě dospělého páru, který pochází z belgické soukromé zoologické zahrady Pairi Daiza a v Zoo Praha jej chovají již od roku 2016, voliéru obývají i jejich dovádivá mláďata (viz video níže). Kromě nich jsou zde i flétňáci australští a okrasné kachny.

Pražská zoo byla druhou v České republice, které se podařilo odchovat nestory kea. Prim drží liberecká zoologická zahrada, která v minulosti rovněž odchovávala mladé key ručně, ale podařil se jí i odchov pod rodiči. Po Praze je jako třetí odchovala i brněnská zoologická zahrada. A čtvrtou v pořadí byla Zoo Zlín. Ještě před zoologickými zahradami se podařilo tento zajímavý papouščí druh rozmnožit soukromým chovatelům. Prvoodchov si připsal jihočeský chovatel Lubomír Palkovič a jedním z dalších úspěšných chovatelů nestorů kea je i Jindřich Veselský, rovněž z jižních Čech.

Úvodní foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..