Veterináři dokázali nahradit amputovanou horní čelist zobáku u ary ararauny

Jihoafrickým veterinářům z Robbergské kliniky v Plettenberg Bay se podařilo připevnit náhradu horní čelisti zobáku ochočenému papouškovi arovi ararauně, který o ni přišel při divoké šarvátce s dvěma dalšími ptáky svého druhu. Podle zpravodajského webu News24.com vytvořili na 3D tiskárně identický a plně funkční protetický zobák z titanu. Na unikátní operaci se podílel místní veterinář Dr. Brendan Tindall, který papouškovi podávat anestezii, protézu zobáku ke zbytku horní čelisti připojil profesor Gerhard Steenkamp, jemuž asistoval bývalý profesor University of Pretoria a odborný protetik Cules van Heerden. Operovanému papouškovi jménem Max je odhadem 20 let.

„Max se má dobře a zatím jsme nepozorovali žádné komplikace se zobákem,“ uvedl Gerhard Steenkamp, který se nedávno zúčastnil jako člen veterinárního týmu prvního CT vyšetření živého dospělého nosorožce na Onderstepoort Veterinary Academic Hospital (OVAH). Podle majitele ary Trevora Glovera papoušek během jediného dne po operaci dokázal konzumovat pevné krmivo. „Je to dost velká změna po těch letech, kdy jsme mu mohli dávat pouze měkkou potravu,“ pochvaloval si. V Jihoafrické republice byla tato operace prvního svého druhu, na světě se ale již několik náhrad zničených čelistí zobáků protézami vytištěnými na 3D tiskárnách realizovalo. Pacienty byli většinou papoušci nebo tukani. Při této konkrétní operaci tým spolupracoval s Bloemfonteinovou technickou univerzitou a dalšími průmyslovými partnery.

Protéza z titanu, kterou nechali veterináři vyrobit na 3D tiskárně (Foto: Onderstepoort Veterinary Academic Hospital)

Operace, při níž byla protéza připevněna na konec původní horní čelisti zobáku (Foto: Onderstepoort Veterinary Academic Hospital)

Papoušek je zpátky v záchranné stanici

Práce na protéze a příprava samotné operace trvaly téměř dva roky, protože je ovlivnily lockdowny způsobené pandemií Covid-19. Čekání se ale vyplatilo: Max nyní normálně žere s náhradním 3D zobákem z titanu a vrátil se domů ke svému majiteli. Trevor Glover, provozovatel ptačí záchranné stanici, novinářům řekl, že Maxe získal v roce 2017 poté, co se jeho původní majitel přestěhoval do zámoří. „Byl agresivní vůči zachráněným ptákům a během hnízdní sezóny koncem roku 2017 zaútočil na ary, kteří se mu pomstili prokousnutím horní čelisti zobáku, která potom z levé strany praskla odshora až dolů,“ uvedl Glover. Chovatel poté přemístil Maxe do přechodné voliéry společně s dalším arou, který měl také poraněný zobák.

„Ale po třech týdnech se do sebe pustili a druhý ara Maxovi zbytek horní čelisti jeho zobáku úplně utrhl,“ popsal Trevor Glover. Operace, při níž veterináři Maxovi přidělali maketu horní čelisti zobáku, trvala pouze něco přes hodinu. „Je úžasné, čeho všeho lze dosáhnout 3D tiskem,“ pochvaluje si vedoucí operatérského týmu Gerhard Steenkamp. „Jsem šťastný, že jsem mohl být součástí týmu, který dal Maxovi druhou životní šanci a rád bych poděkoval našim technologickým partnerům.“ Max se po operaci vrátil do záchranné stanice, kde pro něj připravili speciální voliéru, v níž bude sám. „Dostal úplně novou chuť do života a vrátil se k relativně normálnímu chování: žere, létá a šplhá jako před zraněním. Všem ze srdce děkuji,“ uzavírá provozovatel ptačího útulku Trevor Glover.

Veterináři nahradili papouškovi zdeformovanou horní čelist zobáku titanovou 3D protézou

Úvodní foto: Onderstepoort Veterinary Academic Hospital

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..