Jak dopadlo letošní II. otevřené mistrovství České republiky v bodovaném ptactvu?

UVNITŘ TABULKA VÍTĚZŮ – Výstaviště v Lysé nad Labem o uplynulém víkendu nehostilo pouze tradiční výstavu EXOTIKA, ale po dvou letech se tam konal i druhý ročník otevřeného mistrovství České republiky v bodovaném ptactvu všech kategorií. Podle návrhu pravidel pro bodované výstavy, který stále ještě prochází připomínkovým řízením u chovatelských organizací, se sice druhý ročník měl uskutečnit na olomoucké EXOTĚ, protože ta se má s EXOTIKOU v pořádání republikových šampionátů střídat, protože se však EXOTA Olomouc letos opět nekonala, mistrovství hostila znovu Lysá nad Labem. A spojily se s ním i některé speciální klubové výstavy.

„Agapornisáři“ tak na EXOTICE měli svoje Polabské derby, „zebřičkáři“ pojali účast na mistrovství jako svoji klubovou výstavu a s přehledem dodali vůbec nejvíc bodovaných ptáků (a také rozdali nejvíce cen) a pozadu nezůstali ani „kanárkáři“. Trochu překvapila neúčast některých zvučných jmen, jako je Martin Papač, takže vzájemné soupeření bylo o to napínavější. V každé kategorii se ale našel minimálně jeden favorit, který ji zcela nebo alespoň částečně ovládl. U postavových andulek to byl samozřejmě Ladislav Groda, který si odnesl ceny za všechna tři první místa. U korel obsadil první dvě místa René Poštulka, kterému se podařilo zvítězit i s agapornisem růžohrdlým a získat celkové vítězství Polabského derby agapornisů.

Občas došlo i na překvapení

U agapornisů škraboškových a fišeri ovládl skupiny brněnský chovatel Marek Blažek, zatímco u agapornisů hnědohlavých s přehledem zvítězil Ondřej Nový. Sem tam se ale přeci zrodilo nějaké překvapení. Například u barevných andulek získala druhé místo pardubická chovatelka Marie Foltýnová, která vystavovala vůbec poprvé. Jan Makyňa zase posbíral skoro všechny ceny za pěnkavovité ptáky a jeho hýla obecného někteří označovali za nejhezčího ptáka z celé výstavy. Titul absolutního vítěze mistrovství si ale odnesl Martin Chocholouš za přírodní amadinu diamantovou (viz úvodní foto tohoto článku). Kategorii malých papoušků vyjma korel zcela obsadil Eduard Honka s latamy vlaštovčími a neofémou tyrkysovou. Neofém ale obecně na mistrovství mnoho nebylo a posuzovatelé u nich ani nevyhlásili první dvě místa.

Jinak se ale v Lysé rozdávalo poměrně dost cen. Pokud budeme počítat všechna první až třetí místa, a to i co se týká kategorií, skupin a tříd, celkem bylo uděleno 116 ocenění. Není divu, že se organizátoři na slavnostním vyhlašování rozhodli osobně gratulovat a předat ocenění pouze těm, co se umístili na prvních místech. A to se v některých skupinách ani ceny neudělovaly. Bude zajímavé sledovat, jak domácí šampionát pojmou pořadatelé EXOTY Olomouc, kde by se měl konat již v příštím roce. Podaří se naplnit i kategorie, které na EXOTICE nebyly vůbec vyhlášeny? A jak to bude vypadat s účastí známých chovatelů bodovaných ptáků? Nechme se překvapit.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..