Po dvou letech se do Lysé nad Labem vrátila EXOTIKA 2021. Největší vzácností je lori modrouchý

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Poprvé od loňského jara, kdy do České republiky dorazila pandemie Covid-19, se koná velká celostátní výstava exotů. Po dvouleté přestávce se na Výstaviště Lysá nad Labem vrátila EXOTIKA 2021, která od středy 27. do neděle 31. října nabízí kromě exotických ptáků i další cizokrajná zvířata a rostliny. Letos navíc stejně jako předloni doplněná o II. otevřené mistrovství České republiky v bodovacích soutěžích exotického ptactva všech kategorií, které by se mělo obrok střídat vždy na EXOTĚ Olomouc a EXOTICE v Lysé (olomoucká EXOTA ale byla loni i letos kvůli pandemii koronaviru zrušena, takže mistrovství republiky v bodovacích soutěžích se v Olomouci bude konat nejdříve až příští rok).

Na výstavu jenom s očkováním, testem nebo po nemoci

Návštěvníci letošní EXOTIKY musí počítat s proticovidovými opatřeními, tedy s povinným zakrytím dýchacích cest rouškou nebo respirátorem ve všech vnitřních částech výstaviště a také s tím, že na výstavu mají přístup pouze ti, co se prokáží úplným očkováním nebo platným negativním antigenním či PCR testem na Covid-19, případně potvrzením o prodělání nemoci v posledních 180 dnech. Tato striktní pravidla však platí pouze pro dospělé a v praxi se uplatňují poměrně benevolentně. Spíš než přísné kontroly očkovacích certifikátů se tak příchozí mohou obávat skrumáže pouťových stánků, kterými se musí tradičně proboxovat od hlavního vchodu do areálu výstaviště k samotnému výstavnímu komplexu.

Pořadatelům se letos podařilo obsadit všechny prostory výstaviště a první, nač po příchodu do hlavní budovy narazíte, je hala B s kolekcemi bažantů, okrasného vodního a hrabavého ptactva, ale také s expozicemi akvaristů a teraristů. Celému prostoru vévodí zejména velká voliéra s volavkami rusovlasými a bazénky s okrasnými kachnami, labutěmi černými a dvěma druhy bernešek. Ve větších výbězích pak jsou i pávi a letos rovněž v pavilonu B nechybí ani krokodýli kubánští od Krokodýlí zoo Protivín. Podstatnou část pavilonu zaplnili ptáci od členů Klubu chovatelů bažantů, okrasných vodních ptáků a holoubků, rozsáhlá je ale také prodejní výstava motýlů, různých brouků a pavouků (ovšem ne živých, nýbrž vypreparovaných).

Letos poprvé vystavují i Exotáři z východních Čech

Milovníkům papoušků je tradičně věnovaná hala C, v níž letos opět trochu přibylo stánků na úkor klecí a voliér. K pravidelným vystavovatelům z Klubu přátel exotického ptactva (KPEP), Společnosti Laguna, Klubu chovatelů exotického ptactva Klatovy a Bioparku Štít se letos poprvé přidali i členové ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy, kteří obsadili hned čtvrtinu expozic. Čerstvý člen Exotářů Marcel Kohout pak na EXOTICE 2021 vystavuje vůbec nejvzácnější papouščí druh, na který lze letos v Lysé nad Labem narazit – loriho modrouchého. A kdo jiný by ho také měl vystavovat, když Marcel Kohout tyto lorie pravidelně dováží ze své ptačí farmy na Bali? Příznivci loriů se letos mohou těšit také na lorie mnohobarvé zelenopáskové, lorie rudočelé a lorie horské. První vystavuje Jan Šanda, další dva druhy Jan Holan.

Poměrně bohatá je letos na EXOTICE kolekce arů. V největší síťové voliéře jsou arové zelenokřídlí, ararauny a kanindy od Jana Havránka a Radky Fejfarové (a také Bioparku Štít), ve stánku Společnosti Laguna jsou pak k vidění ochočení arové ararauna a vojenský, u stánku Loro-shop.cz ochočený ara marakána a na druhé straně haly C v samostatné voliéře také pár arů horských, které vystavuje pardubický chovatel Jiří Stejskal. Rovněž kakaduů je letos na EXOTICE požehnaně, zejména pak kakaduů bílých a žlutočečelatých od Laguny, návštěvníci si ale mohou v jedné voliéře porovnat přírodně zbarvené kakaduy růžové se stejným druhem v mutaci lutino, který má bílá záda a křídla.

Nechybí ani malé druhy tukanů a hlasití ledňáci

Amazoňanů je stejně jako přede dvěma lety v Lysé pomálu a jsou spíše v menších klecích. Výjimkou je prodejní trojice mladých amazoňanů modročelých v levé části haly C (směrem od hlavního vchodu). Další druhy už uvidíte pouze v klecích a jde o amazoňana zelenolícícho, amazoňana oranžovokřídlého a amazoňana žlutohlavého surinamského. Vedle nich pak nechybí ani tři druhy amazónků, a to šupinkoví, černotemenní a běločelí. Z větších papoušků na probíhající EXOTICE narazíte i na žaka, eklekta různobarvého a také pár vazů velkých, které stejně jako předloni vystavuje Jiří Mach. Pěkná je i trojice mladých papoušků patagonských a přírodně zbarvený pár alexandrů velkých.

Menší druhy tukanů letos v Lysé zastupují tokové rudozobí, kteří mají prostornou síťovou voliéru před vchodem do restaurace (která ale letos nefunguje, tedy alespoň ve čtvrtek 28. října ne), a arassariové zelení poblíž stánku ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy. Prakticky stálými exponáty všech ročníků EXOTIKY jsou ledňáci obrovští, kteří nechybí ani letos a opět je vystavuje Společnost Laguna. Pokud zaslechnete pronikavý hlas, který nedokážete přisoudit žádnému papouškovi, určitě půjde o ledňáka. Hala C ovšem není jenom o papoušcích a exotických ptácích, letos v ní uvidíte i tři druhy sov (výrečky malé a bělolící a sýčky králičí, opice, želvy, krajtu, leguány a – i když není přímo zmíněný v katalogu výstavy – i mládě černého leoparda z Bioparku Štít.

Focení s koťaty šelem letos není, s papoušky a hady ano

Leopardí mládě si ale nepohladíte, od téhle praxe EXOTIKA upustila, protože ji již zákon neumožňuje (koťata kočkovitých šelem nesmí být v kontaktu s nikým jiným než s chovatelem). Odpadlo tedy i placené focení s různými kočkovitými šelmami, zato se rozmohlo placené focení s papoušky nebo hady (na tuto možnost narazíte nejenom v hale C, ale také v hale A1 v přízemí hlavní budovy výstaviště). Příznivci bodovaných ptačích expozic si přijdou na své v hale A2, kde jsou postupně kategorie barevných kanárů, postavových kanárů, drobných exotů (zebřičky, chůvičky, rýžovníci, pásovníci, amadiny, amady, panenky, holoubci a další), pěnkavovitých, kříženců, andulek, agapornisů, malých papoušků (neofémy, papoušíčci a latamové) a korel.

EXOTIKA letos částečně expandovala i do venkovních prostor. Před vchodem do hlavní budovy přistavil KPEP voliéru s andulkami a korelami, v prostoru u venkovních stánků pak nechybí každoroční expozice dravých ptáků a sov. Děti se mohou povozit na ponících a k vidění jsou i ochočené lamy. Výstava je otevřená do neděle 31. října denně od 9 do 17 hodin, ovšem bodovaná část probíhá vedle EXOTIKY jako samostatná výstava, která končí již v sobotu 30. října odpoledne. Přesný výčet vystavených druhů i seznam vystavovatelů naleznete v katalogu obou výstav zde.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

1 komentář

  1. Krzysztof napsal:

    je možné zjistit, kdo je vlastníkem těchto toko rudozobych?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..