Amazónek černotemenný (Pionites melanocephala)

Jeden z nejběžnějších a také nejpestřeji zbarvených amazónků. Na čele, temeni a týle je zbarven černě, uzdičku a proužek pod okem má zelené. Líce a hrdlo jsou oranžově žluté, na krku zezadu oranžově hnědý pás s několika namodralými pery. Záda, křídla, kostřec a vrchní krovky ocasní zelené, prsa a střed břicha má krémově bílé a tmavě žlutým nádechem, na holeni, po stranách břicha a bocích oranžový. Ocas je zelený, na konci žlutý, zespodu tmavě olivově žlutý. Zobák má šedočerný, oko oranžové, běhák šedý. Dorůstá délky 23 cm a hmotnosti do 170 g.

Ve volné přírodě obývá široký pás na severu Jižní Ameriky, který zasahuje Guyanu, Brazílii, jižní Kolumbii, východní Ekvádor a severovýchodní Peru. Divoká populace je velmi početná, proto není zařazen mezi druhy, jejichž chov podléhá registraci podle mezinárodní úmluvy CITES na ochranu volně žijících živočichů. Existují dva poddruhy: amazónek černotemenný východní (Pionites melanocephala melanocephala) a amazónek černotemenný západní (Pionites melanocephala pallida).

Chov v zajetí

Patří mezi nejčastěji chované druhy amazónků u nás, jejichž počet mezi chovateli každoročně stoupá, což v posledních letech vedlo k citelnému poklesu jejich ceny. Jde o velmi hlasitého ptáka, s čímž by měli zájemci o jeho chov (zejména pokud jde o chov v páru) počítat. Díky pestrému zbarvení, dobrým vlastnostem a dostupnosti je často chovaný jako domácí mazlíček. Je totiž velice hravý a dokáže se naučit různým akrobatickým kouskům.

V České republice jej poprvé odchoval v roce 1988 Miroslav Rožek. Nyní je chován a odchováván celkem běžně mnoha chovateli, jejichž počet každoročně stoupá. Je asi nejoblíbenějším druhem amazónka vůbec.

Dostupnost a cena

Velmi běžně dostupný druh papouška, jehož oblíbenost mezi českými chovateli vedla v posledních letech k dramatickému poklesu jeho ceny. V roce 2011 se mladí ptáci prodávali už od pěti tisíc korun za kus. Samičky bývají dražší, a to samé platí i o starších harmonizujících párech, které za sebou mají úspěšné odchovy.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Papouščí ZOO Bošovice (u Vyškova)


One Comment

  • Zdravim mam Amazonika Ciernotemenneho mal by som zaujem mu kupit samicku dokrmovanu

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..