České chovatelské (či spíše mazlíčkářské) skupiny na Facebooku poslední dobou vzrušuje diskuse na téma nebezpečí nákazy papoušků cirkovirem (PBFD), což je neléčitelná nemoc, které se občas přezdívá „papouščí AIDS“. Po síti koluje výzva, aby majitelé domácích mazlíčků nechodili na zimní volné létání do sportovních hal, protože tím zvyšují riziko, že se jejich papoušci nakazí touto nemocí. A v následné diskusi se začaly objevovat zaručené rady, jak PBFD předejít nebo cirkovirovou nákazu dokonce vyléčit. Takové rady můžou udělat více škody než užitku, proto není na škodu si připomenout základní postup při prevenci před zavlečením PBFD do chovu nebo mezi domácí mazlíčky.
Kupujte jen ptáky s testy na PBFD
To platí zejména o větších a dražších druzích papoušků. Na druhou stranu, pokud vlastníte třeba ary a kupujete si agapornise nebo alexandry, rozhodně se vyplatí otestovat i ty, protože nakažený alaexandr pak může přenést nemoc na papoušky, které už chováte. Čili základní pravidlo zní, pokud si kupuji dražšího papouška, vždy si od prodávajícího vyžádám testy na základní nemoci. Tedy na PBFD, ale i AVP či chlamydie. I kdyby to mělo znamenat vyšší cenu, protože prodávající promítne náklady na tyto testy do celkové sumy za papouška. Nemělo by jít o víc než dva tisíce korun, což je u dražších druhů ptáků marginálie.
Nového papouška dejte do karantény
Pokud už doma nějakého papouška máte, nebo máte celý chov, nové ptáky vždycky nejprve umístěte do karantény. To je samostatná místnost s klecí, kde nejsou žádní jiní papoušci, a kde nováček stráví přinejmenším první dva týdny po příchodu k vám. Aby byla karanténa účinná, musíte takovému papouškovi připravovat krmivo zvlášť od ostatních chovaných ptáků. Misky z karantény myjte jako poslední a plňte je krmivem jako poslední. Nesmí se potkat s miskami, do kterých připravujete krmivo pro ostatní papoušky. Nechoďte z karantény přímo do voliér a ke klecím s dalšími papoušky, vždy platí, že pokud se kvůli tomu nechcete převlékat, do karantény se chodí až v poslední řadě.
Nevěřte testům a nechte si udělat nové
I když to leze do peněz, určitě se vyplatí prověřit si, zda testy prodávané společně s papouškem jsou pravdivé. Odeberte od papouška vzorky peří nebo krve podle návodu některé z laboratoří a zašlete je na kontrolní test. Může se stát, že se pták nakazil později, než byl prováděn první test u původního majitele, nebo se nemoc může projevit po stresu způsobeném převozem ptáka do nového prostředí. Nový test by se měl dělat až několik dní po nákupu ptáka, nikoli okamžitě poté, co si ho dovezete. A vyplatí se znovu otestovat i pohlaví pomocí analýzy DNA.
Používejte dezinfekci na úklid karantény
Tohle je asi ústřední bod diskuse na Facebooku. Všeobecně doporučovanou chovatelskou dezinfekcí je přípravek F10. Ten ničí choroplodné zárodky na povrchu stěn, zemi, pletivu či na krmných pultech. V žádném případě ale nejde o lék, který by PBFD dokázal vyléčit! F10 je vynikající pro úklid ve voliérách a dá se doporučit i pro pravidelný běžný úklid. Pokud jste si koupili nového papouška a máte ho v karanténě, rozhodně při úklidu používejte některou z veterinárních dezinfekcí. Ale určitě vám nepomůže v případě, kdy už máte nakaženého ptáka. Ano, takový pták může přežívat oddělený od ostatních a za přísných hygienických podmínek za použití F10 nebo jiného přípravku, ale už nikdy nesmí přijít do styku s dalšími papoušky, protože by je mohl nakazit.
Co s nemocným papouškem?
Pokud se u vašeho papouška nedej bože prokáže nákaza PBFD, máte několik možností, jak postupovat. Předně byste měli kontaktovat prodejce a informovat ho o této skutečnosti. Můžete odstoupit od smlouvy, ptáka vrátit a požadovat vrácení peněz. To je ale v mnoha případech komplikované, protože u nás není běžné podepisovat kupní smlouvy na papoušky. Pokud máte další papoušky a ten nakažený pro ně představuje riziko, můžete ho oddělit a nechat si ho na dožití separovaného v samostatné místnosti. Můžete se dohodnout s nějakou záchrannou stanicí, zda by se ho neujala. A poslední možností je bohužel eutanázie.
Jsou srazy s ochočenými papoušky rizikové?
To je kruciální otázka, na jejímž základě vznikla ona diskuse na Facebooku. Jsou i nejsou. Při setkání ve venkovních prostorách, v přírodě nebo v parku je riziko přenosu PBFD z ptáka na ptáka, pokud mezi nimi nedošlo přímo z fyzickému kontaktu, minimální. Jiné to je v uzavřených prostorách jako jsou ony sportovní haly nebo tělocvičny, kam se v zimě chodívá s papoušky létat, když je venku nevlídno. Takové prostory už jsou rizikovější, protože obvykle nebývají intenzivně větrané (samozřejmě kvůli vytápění) a tudíž se tam lépe šíří bakterie a viry. Proto je třeba pečlivě zvážit, s kým a s jakými papoušky se takto pohromadě setkávat. Pokud se sejdou lidé, kteří se navzájem neznají, neznají historii papoušků ani jejich původ, v jakém prostředí žijí, je to prostě rizikové.
Závěrem: nevěřte nikomu
Co říci závěrem? Základním pravidlem při nákupu nového papouška je chovat se k němu, jako kdyby byl skutečně nakažený PBFD a zároveň udělat vše pro to, abychom prokázali, že tomu tak není. Při skupinových setkáních s dalšími ochočenými papoušky se k neznámým lidem a jejich papouškům chovejte také tak: předpokládejte, že tam může být riziko nákazy, a tudíž k nim svoje papoušky nepřibližujte. Vyžadujte testy u nakupovaných ptáků, ale zároveň si je ověřujte vlastními opakovanými testy. V žádném případě nového papouška hned po příjezdu domů nepouštějte mezi ostatní, ani do voliéry, která s nimi sousedí. Zkrátka, buďte ostražití a nenechte se nepříjemně zaskočit.
Úvodní foto: Tony Silva