Zavedení celoevropského pozitivní seznamu zvířat, který by určoval, která exotická zvířata je možné vlastnit v zájmovém chovu, už odmítá téměř 12 tisíc Čechů. Tolik se jich podepsalo pod odmítavé stanovisko proti tomu, aby Evropská unie takový seznam zavedla. Podpisovou akci koordinují zástupci Českého svazu chovatelů a Terarijní společnosti Praha. Do konce roku 2024 se jim podařilo proti pozitivnímu seznamu zvířat sehnat 11 730 tisíc podpisů. Dalších 1292 podpisů je neplatných kvůli neúplné nebo zcela chybějící adrese podepisujícího. K podpisu je totiž potřeba doplnit úplnou adresu včetně čísla popisného a poštovního směrovacího čísla.
Podpisová akce nadále pokračuje minimálně do poloviny roku 2025. Zájemci, kteří by chtěli připojit svůj podpis nebo zorganizovat podepisování ve svém bydlišti, si můžou podpisové archy stáhnout na této internetové stránce. Podpisy je možné sbírat pouze osobně do papírových archů. Ty je třeba následně zaslat klasickou poštou na adresu koordinátora sběru podpisových archů, šéfredaktora webu Ararauna.cz (Jan Potůček, ul. 28. října 121, 530 03 Pardubice – Nemošice), případně i naskenované na e-mailovou adresu jan.potucek@ararauna.cz. Důležité je ale zaslání papírových archů, které organizátoři podpisové akce předají zástupcům Evropské komise.
Podepisovat můžete i na vybraných burzách
Podepisování archů probíhá i na několika pravidelných chovatelských burzách, jako je Terrabazar v Praze, Fauna trhy v Ostravě, teraristická burza v Plzni, ptačí burza v Českých Budějovicích a na dalších místech. Seznam těchto míst se objevuje také v každotýdenním pátečním přehledu ptačích burz a výstav na webu Ararauna.cz. V souvislosti s pozitivním seznamem zvířat se také blíží jedna důležitá lhůta, a to termín, do kterého bude možné vyplňovat dotazník agentury RPA Europe, která má pro Evropskou komisi připravit studii vhodnosti a proveditelnosti pozitivního seznamu zvířat. Na základě tohoto dokumentu se Evropská komise rozhodne, zda se vůbec bude otázkou vzniku pozitivního seznamu zabývat.
Dotazník je poměrně rozsáhlý a v angličtině. Petru Rothovi, konzultantovi Terarijní společnosti Praha pro otázku pozitivního seznamu, se ale podařilo s agenturou RPA Europe vyjednat, že čeští respondenti můžou na anglické otázky odpovídat česky. Každopádně vyplňování dotazníku zabere poměrně dost času a s tím je třeba počítat. Čím více odpovědí od zástupců českých chovatelských organizací i individuálních chovatelů se podaří nashromáždit, tím větší je šance, že připravovaná studie vhodnosti a proveditelnosti nebude vůči chovatelům přísná. A do kdy je možné dotazník vyplňovat? Pouze do 24. ledna, poté jej agentura RPA Europe uzavře pro načítání nových odpovědí.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz