Nezvyklý úlovek zajistili panamští celníci na mezinárodním letišti Tocumen. Minulé úterý 12. března úředníci zadrželi tři občany Tchaj-wanu, kteří se pokoušeli v příručních zavazadlech letecky propašovat z Nikaraguy na Tchaj-wan neuvěřitelných 240 vajec různých druhů papoušků ara. O případu informoval panamský zpravodajský server Telemetro.com. „Tyto osoby, cestující z Nikaraguy na Tchaj-wan, byly zadrženy díky koordinované práci mezi orgány odpovědnými za bezpečnost na letišti a Úřadem vrchního státního zástupce specializovaného na trestné činy v oblasti životního prostředí,“ uvedl web. Pachatele sledovali vyšetřovatelé už v Nikaragui.
Celý „lup“ měli pašeráci rozdělen na tři části do tří příručních tašek. Podle snímků, které zveřejnily panamské úřady, šlo o vejce několika druhů arů vybraná z hnízd ve volné přírodě. Podle tvaru je zjevné, že mezi nimi byly i vejce kriticky ohrožených arů zelených, kteří žijí právě ve Střední Americe a jejichž celková divoká populace se odhaduje na pouhých 500 pohlavně dospělých jedinců. Další vejce patrně patřila arům araraunám, arům arakangám či arům vojenským. Tchajwanské ministerstvo zahraničí se podle tiskové agentury Taiwan News o případ živě zajímá a pověřila zastupitelský úřad v Kolumbii, aby pro zadržené zajistil přiměřené zacházení a právní pomoc podle mezinárodního práva.
Tchaj-wan varoval své občany, ať dodržují CITES
Kolumbijské velvyslanectví Tchaj-wanu později potvrdilo, že podezřelí jsou tchajwanští občané a panamské úřady je vyšetřují kvůli porušení zákona o pašování, ochraně ohrožených druhů a divoké zvěři. Tchajwanské ministerstvo zahraničí následně vyzvalo občany cestující do ciziny, aby respektovali Úmluvu o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) a místní předpisy o přepravě chráněných zvířat. Při přepravě ohrožených druhů zvířat ze země do země jsou nutné tzv. permity, tedy vývozní povolení od ministerstva životního prostředí země, odkud se zvířata vyváží, a dovozní povolení od partnerského resortu ze země, kam se dováží.
Kromě toho musí vývozce/dovozce prokázat legální původ exemplářů, tedy to, že nepochází z volné přírody. Netýká se to pouze druhů zařazených v první příloze CITES, ale všech papoušků zařazených na seznamech této mezinárodní úmluvy. Z papoušků se tato pravidla netýkají pouze andulky vlnkované, korely chocholaté, agapornise růžohrdlého a alexandra malého. Vybírání vajec z hnízd arů je v zemích Střední a Jižní Ameriky poměrně běžné. Proto v řadě rezervací existují hlídky, které hnízdní stromy po celou dobu hnízdné sezóny monitorují a chrání před pytláky. Ti se nerozpakují kvůli arům riskovat zdraví nebo život, protože hnízdní dutiny se často nachází desítky metrů vysoko.
Úvodní foto: Celní úřad Panamy