Druhý nejčastěji chovaný papoušek u nás po andulce. Jde o nejmenší druh kakadua, od nichž se liší štíhlou menší postavou a dlouhým ocasem. Přírodně zbarvení ptáci jsou celkově šedí, na spodní straně těla bledší, občas s hnědavým nádechem. Čelo, chocholku, přední část temene, lícní skvrny a hrdlo má jasně žluté, příuší je červenooranžové. Křídla jsou zbarvena tmavošedě s podélnými bílými pruhy. Ocas je šedý, zobák tmavošedý, oko tmavohnědé a běhák šedý. Dorůstá délky 32 cm a hmotnosti do 90 g.
V zajetí se vyskytuje celá škála barevných mutací korel, čistě přírodní forma v chovech rozhodně nepřevažuje (podobně jako u andulek). Ve volné přírodě korely žijí po celé Austrálii, především ve vnitrozemí. Zcela chybí podél severního a jižního pobřeží kontinentu. Všude je poměrně hojná, v některých australských státech je dokonce považovaná za škůdce, protože dokáže poměrně rychle a rozsáhle poničit zemědělskou úrodu. Nefiguruje ani v seznamech ohrožených živočichů, na které pamatuje mezinárodní úmluva CITES.
Chov v zajetí
Jeden z nejčastěji chovaných papoušků nejen u nás, ale po celém světě. Finančně je velmi dostupný, korely jsou vedle andulek nejčastěji chovanými domácími mazlíčky a patří k tradičnímu sortimentu zverimexů či ptačích burz. Není náročná na chov, dobře se rozmnožuje a podobně jako všichni australští papoušci je velmi odolná vůči chladu. Na rozdíl od jiných druhů papoušků není takovým ničitelem dřeva, takže ji lze chovat ve voliérách s dřevěnou konstrukcí.
V České republice se korely chovají již od 19. století, vůbec prvního odchovu u nás docílil Schobl v roce 1879. Nyní je vedle andulky nejčastěji odchovávaným druhem papouška u nás a dá se říct, že odchovů je oproti domácí poptávce po těchto papoušcích nadbytek. To také vede k poklesu jejich ceny, zejména na ptačích burzách a u výkupců, kteří tyto ptáky skupují od chovatelů ve velkém a poté vyvážejí do zahraničí.
Dostupnost a cena
Jeden z nejčastěji chovaných papoušků u nás. Mláďata i staří ptáci jsou dostupní celoročně za velmi příznivé ceny. V roce 2012 se přírodně zbarvení mladí ptáci prodávali za 150 až 200 korun, barevné mutace okolo 300 korun. Ceny v kamenných obchodech se zvířaty jsou výrazně vyšší, takže se v nich korely nevyplácí nakupovat. Lepší je obrátit se na některého z chovatelů nebo navštívit nejbližší chovatelskou burzu. Korely bývají jedním z nejčastějších sortimentů.
Výskyt v českých a moravských ZOO
ZOO Brno
ZOO Ostrava
ZOO Zlín
ZOO Ohrada
ZOO Děčín
ZOO Hodonín
ZOO Jihlava
ZOO Olomouc
ZOO Chleby