Chovatelé kritizují pražskou skupinu Parrots.cz kvůli špatnému zacházení s papoušky

UVNITŘ VIDEO – Prodej neodstavených mláďat velkých druhů papoušků nezkušeným majitelům, vybírání peněz za konzultace s jejich dalším chovem, sponzoring papoušků určených k prodeji nebo časté vystavování většího počtu mláďat stresovým situacím na veřejnosti vyčítají chovatelé pražské skupině Parrots.cz. Rodina Čarkových, která pod tímto názvem provozuje soukromý prodej ochočených a ručně dokrmených papoušků, podle nich upřednostňuje komerční zisk před potřebami ptáků, které jen přeprodává od jiných chovatelů.


Před kamerami na pražském maratónu

Čarkovi v podstatě využívají každou možnost, jak se s papoušky zviditelnit a přitáhnout pozornost co největšího počtu lidí. Při nedávném pražském mezinárodním maratónu postávali s mláďaty arů, kakaduů a žaků na kšírách v davu návštěvníků přímo podél trasy, po které probíhali běžci, takže je zachytila i kamera České televize, která maraton přenášela na sportovním kanálu ČT 4. „Co prožívají zvířata za horkého dne na slunci a za hluku je vůbec nezajímá. Když jsem jim kvůli tomu psal, odpověděli mi, že jejich papoušci jsou šťastní, protože milují obdiv lidí,“ popisuje chovatel Zdeněk Krňávek.

„Dokonce mi argumentovali tím, jak se jejich papoušci tváří. Jako kdyby papoušci měli mimiku tváře,“ kroutí hlavou Krňávek, který loni uvažoval o tom, že si od Čarkových odkoupí mládě ary ararauny. Zaskočilo ho ale, že papoušek ještě nebyl odstavený a prodejci ho neměli doma, nýbrž u chovatele v Kolíně, odkud mláďata sami odebírají. „Bez testů na pohlaví a nemoci stál 22 900 korun, pokud bych chtěl vyšetření, stál by víc,“ popisuje Krňávek. Neodstavené mládě si měl nový majitel podle Čarkových dokrmit sám, aby k němu ještě více přilnulo. „Dokrmování podle nich není žádný problém,“ popisuje majitel dvou krotkých araraun, který si nakonec papoušky pořídil od jiných chovatelů.

Prodej neodstavených papoušků nezkušeným majitelům

Podobnou zkušenost má s Čarkovými i chovatelka z Prahy, která od nich loni odebrala mládě ary zelenokřídlého. Původně uvažovala o koupi jiného druhu papouška, ale při návštěvě Čarkových jí prodejci položili na klín dokrmované mládě ary a přesvědčili ji, že je ta pravá, ke komu papoušek projevuje sympatie (nelétající ručně dokrmované mládě ary projevuje sympatie prakticky ke každému, kdo ho zrovna chová na klíně). Při druhé návštěvě chovatelka zaplatila za mládě zálohu ve výši téměř poloviny celkové ceny a chtěla se domluvit na termínu odběru papouška, aby si mezitím mohla sehnat patřičně velkou klec.

„Při další návštěvě jsem ale musela zaplatit další zálohu, protože kdybych do určitého data nezaplatila celou částku, cena papouška by podle nich stoupla,“ popsala serveru Ararauna.cz chovatelka, která si nepřála zveřejnit své jméno z obav před případnými problémy. Do doby, než sehnala vhodnou klec, jí Čarkovi účtovali 150 korun denně za „stravné a chovné“. Další peníze navíc musela chovatelka zaplatit za testy DNA pro určení pohlaví, testy na PBFD a kelímek kaše na dokrmování. I tohoto aru totiž Čarkovi prodali neodstaveného, neuměl tedy ještě přijímat pevnou potravu.

Jiné mládě ary zelenokřídlého, rovněž neodstavené, prodali Čarkovi další zájemkyni ze severních Čech. Chovatelka neměla s dokrmováním papoušků žádné zkušenosti a mladý ara u ní odmítal žrát, takže musela neustále konzultovat svůj postup s Čarkovými. Za takové konzultace si ale prodejci účtují honorář 200 korun za hodinu. Stejnou částku Čarkovi požadují i za hodinu „nadstandardního intenzivního výcviku papouška“ zakoupeného u nich (bez přítomnosti majitele), a pokud u toho chce být i nový majitel, dokonce 500 korun za hodinu.

Kupte si postižené mládě ary. Zn.: sleva (trochu)

Velké kontroverze vyvolal loňský případ postiženého mláděte ary zelenokřídlého, které se Čarkovi pokusili prodat za neadekvátně vysokou cenu. Papoušek si v inkubátoru zlomil nohu v kloubu a špatně mu srostla, což vedlo k tomu, že celá noha byla pootočená mírně dovnitř a jeden ze zadních prstů zůstal trčet dopředu. Čarkovi si za takové mládě účtovali 18 tisíc korun a na dalších 2 280 korun by údajně přišel nutný veterinární zákrok. Také toto mládě prodejci nabízeli nedokrmené (takže by nezkušený majitel musel pravidelně „konzultovat“, jak se o něj starat – samozřejmě za poplatek). Případ zveřejnila zájemkyně o koupi na diskusním fóru webu iFauna.cz, kde se rázem rozjela živá diskuse o praktikách pražské skupiny Parrots.cz.

Sami Čarkovi veškerou kritiku odmítají. Na dotaz serveru Ararauna.cz dokonce uvedli, že od loňského října už žádné papoušky na prodej nedokrmují. To však není pravda, na vlastním webu Parrots.cz aktuálně nabízejí dvě měsíc stará mláďata ary zelenokřídlého, čtyři dvouměsíční mláďata ary ararauny, dvě měsíční mláďata kakadua žlutočečelatého a jednoho pětiměsíčního žaka. Inzerují je i na dalších chovatelských webech. Kromě toho začali nabízet „sponzoring“ svých vlastních papoušků, podobně jako se sponzorují zvířata v zoologických zahradách. Založili kvůli tomu „neziskovou“ organizaci Parrots Club.

„Dobrovolným finančním příspěvkem v jakékoli výši můžete obohatit život papoušků,“ píší Čarkovi na svém webu. Nedodávají ale už, že neprovozují veřejnou zoologickou zahradu licencovanou ministerstvem životního prostředí, ale jde o jejich čistě soukromý chov. Vlaďka Čarková na dotaz serveru Ararauna.cz uvedla, že Parrots Club zatím žádného sponzora nemá, na webových stránkách této organizace ale Čarkovi uvádějí hned dva podporovatele. A nabízejí členství i dětem, ovšem pod podmínkou, že do organizace musí vstoupit i jejich rodiče nebo prarodiče a zasponzorovat jejich papoušky.

Zasponzorujte nám naše papoušky!

Jedinou výhodou členství v Parrots Clubu pak Čarkovi nabízí – kromě „dobrého pocitu ze zajištění lepšího života papouškům“ – účast na jejich pravidelných sobotních vycházkách s papoušky po Praze. Při jedné takové vycházce postávali s mláďaty papoušků na Staroměstském náměstí u pouličního žebráka s kytarou, jindy zase zašli na hereckou zkoušku do divadla Ypsilon a papoušky donesli přímo na scénu, kde na ně blikaly silné reflektory. Vlaďka Čarková ale tvrdí, že to jejich papouškům nevadí, protože jsou na podobné podněty zvyklí (celou reakci Čarkových ani její část nemůže server Ararauna.cz citovat, protože ji Vlaďka Čarková označila za důvěrnou a odmítla ji zveřejnit).

Procházky po centru Prahy s větším množstvím papoušků a jejich vystavování ve Františkánské zahradě plné turistů Čarkovi zdůvodňují tím, že bydlí na Václavském náměstí a nemají vlastní zahradu. Proto jsou prý jejich papoušci odmala zvyklí chodit na procházky po nejbližším okolí. Tím pádem si podle Čarkových zvykli i na ruch v centru města a neznámé lidi. Dokonce natolik, že nejraději prý bývají na místech s co největším počtem lidí – na Václavském náměstí, Na příkopech, v Melantrichově ulici, na Staroměstském náměstí nebo Karlově mostě. Na méně frekventovaných ulicích papoušci dávají podle Vlaďky Čarkové najevo, že se „poněkud nudí“.

Účast na pražském maratonu pak Vlaďka Čarková zdůvodnila snahou zvykat papoušky na větší frekvenci lidí a hluk. Podobně se prý snaží ukazovat i na řadě dalších akcích v centru Prahy, ale třeba i v České televizi (papoušci Čarkových letos dvakrát vystupovali v pořadu Zázraky přírody a jednou v pořadu Máte mě). Zdeněk Krňávek a další kritici skupiny Parrots.cz jsou ale přesvědčeni, že Čarkovi se snaží pouze zviditelnit a nalákat další potenciální kupce papoušků, kteří nemají zkušenosti a nechají se nalákat na roztomilá  a přítulná mláďata. To vše na úkor samotných zvířat, o jejichž blaho by mělo jít chovatelům především.

Úvodní foto: YouTube (Čarkovi s papoušky na Karlově mostě v Praze)


Co říkáte na aktivity pražské skupiny Parrots.cz, za kterou stojí rodina Čarkových?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

31 komentářů

 1. Lenka napsal:

  Neskutečnéééé !!!! p.Čárková se jen ráda předvádí a připadá, že si jen zvedá své nízké sebevědomí!!! Je my papoušků hrozně líto – mělo by se s takovými chovateli něco dělat!!! Ať ten, kdo se o papoušky stará tak jak má, vydělává třeba milión, protože je to náročná a užitečná práce, ale komu jde za každou cenu jen o zisk a předvádění se – tomu bych tyto krásné ptáky vůbec zakázala mít!

  • flutist napsal:

   Tak se nám udělalo hezké počasí a ary jsou opět v centru… Byl jsem svědkem této velmi pofidérní výdělečné činnosti. Když už jim nejde o ty chudáky ptáky, co na to daňový úřad…. To jsou přece vydělané peníze, které danění taky podléhají, ne?!Přece musí být klička, jak tohle zarazit. Nepřipadalo mi, že by ary a ostatní ptactvo vřískalo radostí, manželé avšak ano ….

  • flutist napsal:

   – ČARKANWES –

   Takže, přátelé, nejnovější zkušenosti o praktikách rodinky Č. – zkušenosti mých kolegyň za posledních 14 dní. Potkali se s nimi na Václavském náměstí. Dcera jedné z nich chtěla vyfotit s arou. Dostala aru na ruku a příspěvěk na krmení. Když jim dala 20Kč, aru ji vzali a bez fotky. Když se ptala na konkrétní sumu, neřekli nic, když ukázala 50Kč, mohla být fotka. A v tom je právě ten vtipů když si definují sumu, už to bude o nečem absolutně jiném. Další – fotka = příspevěk na krmení. Tohle mám od jiné kolegyně. Přispěla částkou přes sto korun, tak čekala, že logicky bude mít fotky dvě, když ne čtyři… Smolík, fotka jedna a fotku s další s jiným papouškem extra příspěvek. Bohužel ji peníze nebyly vrácemy, aby byla zaplacena jen jedna fotka …..

 2. Karel napsal:

  Takovíto držitelé papoušků by měli zkladat zkoušky z odbornosti např: z chovu,krmení,nemoci,velikosti voliéry,vybavenosti voliéry,pak by měli zkládat zkoušky u odborné komise,která by se zkládala z dlouholetých a zkušených chovatelů,a to by měli držitelé vše zaplatit.Samozřejmností má byt vystavený Živnostenský list na chov a držení exotického ptactva.Dále dle Veterinárního zákona musí mít: OSVĚDČENÍ O ZPŮSOBILOSTI PRO ŘIDIČE A PRŮVODCE.Subjekt vydavající osvědčení – Ustřední komise pro ochranu zvířat Těšnov 17,117 05 Praha 1. Chovu zdar…

 3. Zdeněk napsal:

  Tak teď poprvé jsem shlédnul přiložená videa v článku a opravdu nechápu jiný význam toho,co předvádějí než jen a čistě finanční zisk prostřednictvím zviditelňování se skrz papoušky a to za jakoukoliv cen.“na videu z banky je vidět,že to slečnu opravdu vyloženě zajímá :))))))“.Ale tak snad bude k něčemu tento článek dobrý a zastaví praktiky,které se svými svěřenci provozují…

 4. Bari napsal:

  No hezkej masakr, ani jsem to vše nedokoukala…. papoušci sedí na špagátě na ruce…maratonci z nich byli očividně úplně nadšení a papoušci zrovna tak…ani si jich nevšimli ty jo..že to té paní není trapné ! by se paní divila, kdyby nějakej maratonec natáhl ruku, drapl papouška a odfrčel s ním celej závod…no comment… doma na bidle by jim bylo daleko líp….paní je asi totálně v háji , když má takovou potřebu se zviditelnit v bance , na ulicích , v divadle…to je děs. A její inzerce papoušků je taky dosti divná…. od této paní bych si papouška NEkoupila, je to tak možná překupnice papoušků, s označením chovatel tato paní nemá co dočinění. Dobrej chovatel se nemá potřebu zviditelňovat takovým to způsobem, protože mají rezervace na mláďata i rok – dva dopředu…toto co paní předvádí je přesnej opak.

 5. Lenka napsal:

  Ale, ale po vydání článku náhle zmizela na http://www.parrots.cz rubrika „na prodej“ copak??? Že by paní článek četla??? Ještě včera tam rubrika byla a najednou je fuč – jooo vlastně, jak říkala – jsou to jejich vlastní mazlíčci. No co říct na lháře – dělá z nás blbce??? Vážená – to by jste musela zrušit néjen celé vaše stránky, ale i chování!!!!!!

 6. Jan Potůček napsal:

  To se mi nějak nezdá, já tu rubriku s prodejem pořád na jejich webu vidím.

 7. Bari napsal:

  Jé ale ale , copak, že by se paní lekla, protože ví, že dělá něco co nemá? hm no to je ale zajímavé, já nějak nemám slov tyjo… nechala bych jí sebrat všechny papoušky

 8. Bari napsal:

  Taky tam nevidím papoušky na prodej…. má tam jen ,papoušci s televizním štábem v České televizi, v reklamě, v divadle, maraton, video, foto, v cirkusu ,akce 2012,
  Parrots Club, akce 2011, prodaní, výcvik, poslat fotky

 9. Jan Potůček napsal:

  Jenom stáhli odkaz z titulky, ale jinak ta stránka s nabídkou papoušků k prodeji dál existuje.

 10. Zdeněk napsal:

  Takže začali kamuflovat???

 11. Markét napsal:

  My máme s touto skupinou pouze negativní zkušenost. Když jsme se před půl rokem rozhodovali zda koupit nebo nekoupit žaka, chtěli jsme se na něj připravit a zjistit nejdříve co nejvíc informací o něm, o jeho chovu a celkově poradit co a jak, proto jsme přes email kontaktovali několik chovatelů, kteří na různých stránkách inzerovali prodej žaků. Všichni nám zodpověděli naše otázky a snažili se maximálně poradit, jenom paní z Prahy nám napsala, že nemá čas se námi zabývat a napsala nám číslo na chovatele z Kolína, kterému máme zavolat a domluvit se s ním na koupi, protože papoušek bude stejně od něj. Ještě nám zdůraznila, že bychom si měli s koupí pospíšit, protože má poslední mládě žaka a bude o něj určitě velký zájem. Takže asi tak,no 🙂

  • Petra napsal:

   dobrý den,
   můžu poprosit jméno a tel. číslo na chovatele z Kolína… 🙂 děkuji moc.

   Petra

 12. Markét napsal:

  JO vlastně nakonec napsala, že nám na otázky odpoví po zakoupení papouška, takže asi aby mohla vydělat ještě za rady…

 13. Radek napsal:

  Je to od nich ubohost frajeřit s ochočováním, když to jsou všechno mláďata která ještě nemají svůj rozum a dají se s nimi dělat prakticky i kotrmelce. Je mi především líto toho, jak tato rodina podráží identitu každého toho ptáka. Co z nich pak může být. Já vám to řeknu : pacienti, a chorá stvoření, která se budou škubat kvůli psychyckému narušení.
  Bohužel jsem byl již svědek nejdenoho případu z rodiny LIKVIDANTŮ.

  • Marti napsal:

   Zdravím všechny příznivce papoušků a odpůrce Čarkových. Mám od nich 2 žaky a aru. Jen díky podpoře manželů Bártlových a MVDr. Vaidlové a Nečasové se nám je podařilo řádně odstavit. A stejně se bojím, že arinka nebylo v určité fázi svého vývoje dokrmována dostatečně a správně. Málem jsem si od Čarků koupila i aru araraunu – už jsem za ni i zaplatila, ovšem jaké bylo moje překvapení, když jsem po měsíci zjistila, že ara téměř nevyrostla???Byla z toho obr kauza, detaily bych klidně sdělila panu šéfredaktorovi tohoto záslužného media Ararauna.cz. Dožadovala jsem se odborného veter. posudku před převzetím mláděte – nebylo mi vyhověno. Bojovala jsem o mládě jako čert, hlavně o jeho zdraví, nic naplat. Musela jsem odstoupit od smlouvy. Navzdory pocitu marnosti nakonec kýžené mládě Čarkovi stáhli z prodeje a nakonec jej (alespoň dle údajů na jejich webovkách) vrátili původnímu majiteli. Mezitím jej ovšem nabízeli znovu k prodeji za nepatrně poníženou cenu a spolu s údajem, že datum narození je „přibližné“. Paní Čarková rovněž argumentovala tím, že jestli je mládě zdravé pozná podle toho, jak se udrží na bidle…. Nevím co víc dodat. Ještě teď mi srdce krvácí a jedině osobnosti našich opeřených pokladů mi brání v tom, abych hořce litovala, že jsem této „dámě“ projevila důvěru a dala jí vydělat.

   • Marti napsal:

    Dobrý den pane šéfredaktore,
    psala jsem Vám včera e-mail s prosbou o stažení mého příspěvku – můžete mi prosím odpovědět a budete-li tak laskav, vyhovět mé prosbě? Mnohokrát Vám děkuji,
    s pozdravem, M.P.

    • Zdeněk napsal:

     Zdravím,
     jako nezávislý čtenář,bych se chtěl zeptat,proč chcete smazat,co jste před tím uváděla???Nezakládá se Vaše tvrzení na pravdě???
     Děkuji za odpověď s pozdravem Krňávek Zdeněk

     • Marti napsal:

      Vážený paně Krňávku,
      nestačím se divit, jak málo stačí, abyste hned někoho začal podezírat z toho, že lže…..máte opravdu poněkud divné způsoby….každý má přece právo názor vyjádřit a rovněž tak přání, pokud si nepřeje, aby byl jeho příspěvek dále uváděn – tak prostý je zákon „svobodného“ internetu. Ale vy pravděpodobně vnímáte podobné diskuse jako prostor ke konfrontaci……
      S pozdravem Helena (nezávislá pozorovatelka diskuse ke kauze Čarkovi)

    • Jan Potůček napsal:

     Dobrý den,

     reaguji až nyní, protože jsem byl od pondělí 2.7. celý týden na dovolené. Z principu ovšem odmítám mazat diskusní příspěvky kohokoli, kdo sem něco napíše a pak si to rozmyslí a bude chtít svůj komentář stáhnout – to bych časem nedělal nic jiného.

     Mazat budu pouze příspěvky, které porušují zákon nebo někoho bezdůvodně napadají. V jiných případech by to bylo nefér i vůči dalším diskutujícím, protože by zmizel komentář, na který už reagovali další čtenáři a nově příchozí by netušili, na co tito lidé reagovali.

     Každý si musí nejdřív dvakrát rozmyslet, co chce veřejně na internetu napsat, a teprve potom to udělat.

     Jan Potůček,
     šéfredaktor a vydavatel webu Ararauna.cz

     • Marti napsal:

      Vážený pane šéfredaktore, děkuji, že jste vyhověl alespoň té části mé prosby (uvedené ve výše zmíněném e-mailu), která se týkala návrhu na výmaz jednoho z uveřejněných (vulgárních) příspěvků. Děkuji též za ponaučení a Vaši ochotu. Mějte pěkné dny.M.P.

 14. Zdeněk napsal:

  Teda opravdu by mě nenapadlo Vás jakkoliv podezírat a jen jsem se slušně zeptal.To samé,bych mohl napsat já Vám,že máte divné způsoby,nejdříve něco napsat a potom to chtít smazat…
  S pozdravem Zdeněk

  • Marti napsal:

   Dobrý den, ráda bych tuto debatu ukončila. Můj příspěvek zůstane tak, jak je a důvod žádosti o jeho výmaz se netýkal pravdivosti jeho obsahu. M.

 15. marketa napsal:

  dobry den nevím kdo má jaké zkušenosti s čárkovimi ,ale já dobré zkušenosti s nima nemám.:( ja sama chovam papoušky a myslím si ,že když se chce někdo zviditelnit tak at je chová sam osobně.a hlavně at bere mládě ve věku 1 den.

 16. Marek napsal:

  VÁŽENÍ I JÁ MÁM NEGATIVNÍ ZKUŠENOST SE ZMIŇOVANOU PANÍ ČÁRKOVOU A JEJÍ POVEDENOU RODINKOU (PAN KLIKA, DĚTI). PŘEDEVŠÍM PANÍ ČÁRKOVÁ SVÉ PAPOUŠKY PREZENTUJE JAKO CVIČENÉ OPICE. UKAZUJE JE PO VÁCLAVÁKU, KARLOVĚ MOSTĚ,… A ŽEBRÁ PENÍZE, PROTOŽE LIDÉ OD NÍ PŘESTALI NAKUPOVAT POPOUŠKY.
  NEDOKÁŽETE SI ANI PŘEDSTAVIT JAK JE I ZÁKEŘNÁ POKUD OBJEVÍTE CHOVATELE, OD KTERÉHO PŘEKUPOVALA PAPOUŠKY A NA PŘÍMO SI OD CHOVATELE PAPOUŠKA POŘÍDÍTE. VYHROŽUJE A NÁSLEDNĚ VÁS POMLUVÍ.
  OPĚT DOKÁZALA JAKÁ ŽIDOVKA JE A ŽE JEJÍ ZÁJEM NENÍ, JAK SE MAJÍ MÍT PAPOUŠCI BÁJEČNĚ, ALE ZÁJMEM JE, CHCI PENÍZE A PENÍZE.

  CHCI VŠECHNY PŘÍPADNĚ VAROVAT POKUD SE ROZHODNOU OD NÍ KOUPIT PAPOUŠKA. BYŤ OFICIÁLNĚ NA STRÁNKÁCH PAPOUŠKY K PRODEJI NEMÁ, TAK STÁLE KONTAKTUJE CHOVATE POKUD SE OBJEVÍ PŘÍPADNÝ KUPEC. A POKUD BUDETE CHTÍT JAKOUKOLIV RADU Z JEJÍ STRANY, POČÍTEJTE S TÍM, ŽE TATO RADA VÁS VYJDE VELICE DRAHO!!!

 17. Marek napsal:

  Omlouvám se všem za případné nedorozumnění, jestli můj příspěvek někoho urazil ve smyslu rasového podtextu, rozhodně to nebylo záměrem a za nevhodné přirovnání se tímto omlouvám

 18. Bludevil napsal:

  Nemůžu si pomoci, ale tohle je opět typické české „řešení“ věcí, do kterých nikomu nic není. Debaty nad tím, co se cizím papouškům zamlouvá či ne, zda v nich někdo nepotlačuje osobnost atd., nezlobte se na mě, ale připadá mi to poněkud hloupé.
  Osobně sice nesouhlasím s prezentací papoušků za peníze… na druhou stranu, tak funguje každá zoo a nikdo se nad tím nepohoršuje.
  Tento článek zde dle mého názoru zbytečně snižuje celkovou kvalitu stránek a působí spíše jako pomlouvání neoblíbeného souseda na vesnici.

 19. Lenka napsal:

  Zkusenost s rodinou nemam, neschvaluji ani jejich vystavovani a zviditelnovani..ale kazdy si nejak vydelava penize, byli ste nekdo napriklad na Kanarskych ostrovech? Tam si taky muzete udelat fotku s papouskem – 25 euro, a papousci jsou v obrovskem stresu, nekteri oskubani, chvilkama na sebe utoci. V porovnani s nimi jsou tito nejstastnejsi papousci na svete.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..