Nejznámější a nejčastěji chovaný velký druh arů. Ve volné přírodě i v zajetí je velmi častý, proto byl před časem vyřazen z první přílohy CITES a jeho chov tedy nepodléhá povinné registraci a kontrole. Vrch těla a ocas má modrý, hlava je zelenomodrá, břicho a spodní část ocasu jsou žluté. Brada je černá, nahá líc bílá s několika řadami černých pírek. Dosahuje délky 86 cm a hmotnosti do 1,3 kg.
Ve volné přírodě žije na rozsáhlém území Jižní Ameriky od východní Panamy přes Kolumbii, Ekvádor, Peru a Venezuelu po Brazílii (vyskytuje se takřka na celém jejím území), Bolívii, Paraguay a severní Argentinu. Za jeho poddruh byl donedávna některými ornitology považován ara kaninda (Ara glaucogularis).
Chov v zajetí
Velmi častý, nejčastěji chovaný druh velkého ary vůbec. V České republice jsou chovány tisíce ptáků, velmi často i jako domácí mazlíčci. Ara ararauna má nejlepší charakterové vlastnosti pro ochočení ze všech arů. Je také nejdostupnějším druhem na českém trhu. Ne každý zájemce mu ale dokáže zajistit správné podmínky – dostatečně prostornou a bytelnou voliéru s vytápěným zimovištěm, nebo velkou klec pro domácího mazlíčka, z níž ho pravidelně vypouští, aby se mohl protáhnout.
Arové jsou velmi inteligentní ptáci a pokud jsou chováni jako ochočení papoušci, přilnou k svému majiteli a vyžadují jeho pozornost. Chovatel jim musí zavést pravidelný režim (ranní krmení, vypouštění z klece, pravidelný přísun čerstvých větví na okus), který je třeba dodržovat i poté, co prvotní nadšení z pořízení ararauny pomine. První odchov ary ararauny na našem území je datován již do roku 1901, není ale spolehlivě doložen. Faktické prvenství tak drží zoologická zahrada v Brně, která ararauny poprvé odchovala v roce 1964. Z velkých druhů arů je u ararauny odchov nejsnadnější.
Dostupnost a cena
Velmi dobře dostupný na českém trhu, prakticky po celý rok je možné sehnat mláďata na ochočení nebo dospělé ptáky. V roce 2011 se cena mladého ručně dokrmeného ary ararauny pohybovala od 20 do 25 tisíc korun, zřídka i v nižších částkách (v takových případech je ale třeba dbát opatrnosti, zda je papoušek zcela v pořádku). Starší – ovšem chovní – ptáci bývají dražší, a nejdražší jsou pohlavně dospělí chovní jedinci. Naopak mláďata odchovaná pod rodiči, která nejsou určena pro ochočení, se dají pořídit již od 17 tisíc korun.
Výskyt v českých a moravských ZOO
ZOO Brno
ZOO Dvůr Králové nad Labem
ZOO Plzeň
ZOO Ústí nad Labem
ZOO Liberec
ZOO Olomouc
ZOO Hodonín
ZOO Chleby (u Nymburka)
Papouščí ZOO Bošovice (u Vyškova)
ZOO Tábor-Větrovy