Česká inspekce životního prostředí může od nového roku dle zákona o ochraně přírody a krajiny provádět kontroly pouze u právnických osob a u fyzických osob podnikajících, ale nikoli u fyzických osob nepodnikajících. Ukončení kontrol ČIŽP, jak fyzické osoby nepodnikající dodržují právní předpisy, se ale týká opravdu pouze úseku ochrany přírody a krajiny (zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny), nikoli zákona o obchodování s ohroženými druhy (zákona č. 100/2004 Sb., o ochraně druhů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin regulováním obchodu s nimi a dalších opatřeních k ochraně těchto druhů a o změně některých zákonů).
Kontroly a také všechny další kompetence dle zákona o obchodování s ohroženými druhy, zejm. ukládání pokut, zadržování a zabavování exemplářů a ukládání opatření, zůstávají nedotčeny a týkají se jak fyzických nepodnikajících osob, tak fyzických osob podnikajících a osob právnických. V případech, kdy je druh vyskytující se na území České republiky chráněný nejenom zákonem na ochranu přírody a krajiny, ale také úmluvou CITES (např. naše šelmy, dravci, sovy, někteří pěvci a další), pravomoc kontroly fyzických osob inspekci zůstává. Inspekce tedy nadále kontroluje a bude kontrolovat nejen chovatele papoušků, ale také sokolníky, chovatele šelem, sběratele hmyzu, teraristy, kaktusáře a všechny další, kteří vlastní exempláře podléhající úmluvě CITES bez ohledu na to, zda se jedná o druhy exotické nebo o druhy, které se vyskytují na území ČR.
Mezi nejčastější přestupky dle zákona o ochraně přírody a krajiny páchané fyzickými osobami nepodnikajícími patří kácení či poškozování dřevin rostoucích mimo les, zásahy do přirozeného vývoje či biotopů zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů, odstraňování či ničení hnízd nebo škodlivé zásahy do významných krajinných prvků. „Pakliže bychom obdrželi podnět upozorňující na porušení zákona o ochraně přírody a krajiny, ze kterého by bylo zřejmé, že kontrolovanou osobou je fyzická osoba nepodnikající, postoupili bychom jej kompetentnímu orgánu. Pokud by osoba z toho podnětu zřejmá nebyla, provedli bychom šetření a dle zjištěných skutečností dále postupovali (podnětem se zabývali nebo ho postoupili). Tato změna se netýká právnických osob a fyzických osob podnikajících, u nich nám pravomoce zůstaly,“ upřesnila pro Araraunu mluvčí ČIŽP Miriam Loužecká. Vedle obecních úřadů obcí s rozšířenou působností a krajských úřadů budou moci být fyzické osoby nepodnikající nadále kontrolovány ostatními orgány ochrany přírody podle místní příslušnosti (viz https://www.cizp.cz/aktuality/zmena-kompetenci-cizp-v-zakone-o-ochrane-prirody-a-krajiny-k-1-1-2024).
Původní text byl změněn na základě informací od ČIŽP
Úvodní foto: Celní správa ČR