ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Nejen ary škraboškové, ale i ary kobaltové a amazoňany ohnivé vyvezla letos v únoru německá Asociace na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) do soukromé indické zoologické zahrady Greens Zoological Rescue and Rehabilitation Centre (GZRRC). Tu vlastní Anant Ambani, nejmladší syn nejbohatšího Inda Mukeshe Ambaniho, který je podle magazínu Forbes třináctým nejbohatším člověkem na Zemi a nejbohatším podnikatelem v Asii a všech regionech mimo Severní Ameriku a Evropu. ACTP do zoo, která dosud nebyla oficiálně otevřena veřejnosti, vyvezla 26 arů škraboškových, čtyři ary kobaltové a osm amazoňanů ohnivých, údajně aby vytvořilo další záložní populace těchto papoušků v zajetí. To tvrdí i GZRRC ve své výroční zprávě za roky 2022 a 2023.

Indové chtějí také vypouštět odchované ptáky do přírody

„Chov ohrožených druhů je důležitým úkolem GZRRC, která řídí pečlivě naplánované záchranné chovné programy pro zajištění genetické pojistky pro vzácné a ohrožené druhy. Cílem těchto programů v zajetí je zajistit udržitelnost zdravé, geneticky rozmanité a demograficky stabilní populace v zajetí pro dlouhodobou existenci mnoha ohrožených druhů,“ popisuje ve výroční zprávě indická zoo a zmiňuje konkrétně ex-situ programy pro tři výše zmíněné vzácné druhy papoušků. Chovu se ale bude moci věnovat je u dvou z nich, protože v případě arů kobaltových získala od ACTP pouze čtyři samice. U amazoňanů ohnivých jde o čtyři páry a u arů škraboškových o 12 samců a 14 samic.

„Ptáci jsou v současné době umístěni v nejmodernějším chovném zařízení v GZRRC, které bylo speciálně navrženo tak, aby vyhovovalo individuálním požadavkům typickým pro jejich druh. Budou součástí celosvětového chovného programu. GZRRC je jedním z mála zařízení na světě, které má potřebné odborné znalosti a infrastrukturu pro udržení a chov těchto ptáků v zajetí za účelem ex-situ. Jedinci umístění v GZRRC tvoří záložní populaci svých druhů. Doufáme, že se nám díky úspěšnému chovu těchto druhů v zajetí podaří odchovat jedince, které bude moci GZRRC poskytnout k vypuštění do volné přírody,“ dodává zoo ve své výroční zprávě. Papoušci jsou nyní ve speciálním karanténním centru, které bylo navržené právě pro vzácné ary a amazoňany.

Ambiciózní soukromá zoo vzbuzuje kontroverze

GZRRC se nachází v malé obci Kalanus poblíž města Taluka Laptur ve státě Gindžarát v západní Indii. Rozlohou 230 hektarů je téměř čtyřikrát větší než zoologická zahrada v Praze, sama se ale pasuje do kategorie „Mini Zoo“ (v Indii existuje i zoo o rozloze 1200 hektarů). Zahrada vzbudila pozornost médií, když v únoru 2021 získala pár černých panterů ze státní Zoo Assam výměnou za čtyři zebry dovezené z Izraele. Odborníci tuto výměnu kritizovali, protože podobné výměny zákon umožňuje pouze mezi státem vlastněnými zoo a zahrada v Assamu je navíc jedinou v Indii, která vzácné černé pantery chová. Nešlo o první vnitrostátní převod zvířat z jiné indické zoo do GZRRC. V říjnu 2020 získala tato soukromá zahrada 35 levhartů ze Zoo Sakkarbaug nacházející se ve stejném indickém státě Gundžarát a dalších 25 následovalo o měsíc později.

Převod arů škraboškových, arů kobaltových a amazoňanů ohnivých z německého ACTP na soukromou zoo v Indii kritizovala víc než dvacítka nevládních organizací, které zaslaly otevřený dopis zástupcům Generálního ředitelství pro životní prostředí při Evropské komisi. Žádají v něm, aby Evropská unie zajistila přísné dodržování úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin, známé jako CITES. Tvrdí totiž, že u vyvážených arů škraboškových a kobaltových často nelze doložit legální původ jejich předků a tudíž by jejich export mimo země EU neměl být povolen. ACTP v minulosti převedla některé ary škraboškové na belgickou Zoo Pairi Daiza i do soukromých chovů v Německu, Holandsku, Dánsku nebo na Slovensku.

Úvodní foto: GZRRC, koláž Ararauna.cz

Předchozí článek

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Dálší článek

Ararové s batůžky prozradili utajené zimoviště v Mexiku. Ukázalo se, že není skoro vůbec chráněné

Nejčtenější