Amazoňan ohnivý (Amazona guildingii)

Velmi vzácný druh ostrovního amazoňana, který je někdy nazýván také Guildingův podle svého objevitele L. Guildinga. Zbarvení tohoto papouška je velmi variabilní. Čelo, přední část temene, uzdičku a okolí oka je krémově bílé, zadní temeno, přední líce a hrdlo jsou oranžové, příuší a zadní líce fialově modré, týl a zadní krk olivově zelené s modrým nádechem. Přední krk bývá oranžový, spodní partie bronzově hnědé, břicho zelené s černým lemováním konců pírek. Zobák je rohové barvy s olivově zeleným nádechem, ke kořeni šedý, oko oranžové, běhák světle šedý. Dorůstá délky 40 cm a hmotnosti do 700 g.

Ve volné přírodě obývá výhradně ostrov St. Vincent v Malých Antilách. BirdLife International odhaduje početnost jeho divoké populace na 800 exemplářů. To je zhruba dvojnásobek oproti situaci z poloviny 80. let minulého století, kdy jeho stavy kvůli vulkanické činnosti na ostrově a monzunovým dešťům klesly na historické minimum. Jako kriticky ohrožený je zařazen do první přílohy CITES, mezinárodní úmluvy na ochranu volně žijících živočichů.

Chov v zajetí

Extrémně vzácný druh, v zajetí se vyskytuje jen výjimečně. Česká republika není výjimkou, objevuje se jen u jednotlivých chovatelů, kteří se specializují na chov vzácných amazoňanů. Přesto se jej už v tuzemsku podařilo odchovat Janu Nedělníkovi, a chová je přinejmenším ještě jeden tuzemský chovatel.

Dostupnost a cena

Prakticky nedostupný druh, jehož cena se nedá přesně odhadnout.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..