Sérii rozhovorů se zástupci národních úřadů a chovatelských organizací ze všech členských zemí Evropské unie zahájí v září italská agentura RPA Europe, která loni v listopadu zvítězila v tendru Evropské komise na realizátora studie vhodnosti a proveditelnosti celoevropského pozitivního seznamu zvířat. Ten by povoloval, které druhy zvířat lze držet v zájmovém chovu nebo jako mazlíčky jako výjimku z celkového zákazu chovů. Horká fáze přípravy studie, při níž agentura zpovídá představitele členských zemí, by měla trvat tři měsíce. V rozhovoru pro server Ararauna.cz a Petra Rotha, konzultanta Teraristické společnosti Praha pro otázku pozitivních seznamů zvířat, to řekl Marco Camboni, Managing Director společnosti RPA Europe.
První pololetí letošního roku věnovala agentura podle Camboniho slov monitoringu nadnárodních dokumentů, národních legislativ a situace okolo pozitivních seznamů zvířat, které byly již ve vybraných evropských zemích přijaty. Zároveň připravuje průběžnou zprávu Evropské komisi o své činnosti. Od září by pak měly probíhat rozhovory s konkrétními institucemi a organizacemi s jednotlivých zemí. Jak Camboni upřesnil pro Araraunu již dříve, tyto rozhovory by měly probíhat písemně nebo online; agentura neplánuje osobní schůzky. Seznam institucí, které by měla oslovit, RPA Europe získala od Generálního ředitelství Evropské komise pro životního prostředí, kterému se z České republiky nahlásilo více zájemců o zapojení do studie.
Rozhovory do prosince, hotová studie má být v květnu
Italská agentura by měla v ČR konkrétně kontaktovat Spolek chovatelů jedovatých hadů, Teraristickou společnost Praha, Zoologickou a botanickou zahradu Plzeň, Zoopark Chomutov, Ústřední odbornou komisi chovatelů exotického a okrasného ptactva Českého svazu chovatelů a Klub přátel chovatelů exotického ptactva. Ze státních úřadů pak minimálně ministerstva životního prostředí a zemědělství. Ta ve svých dřívějších vyjádřeních na různých úrovních uvedla, že zavedení pozitivního seznamu zvířat nepodporují. Dosud však neexistuje žádná jednotná národní strategie a postoj k tomuto tématu, které by zavazovaly zástupce českého státu při Evropské unii vystupovat oficiálně proti zavedení pozitivního seznamu zvířat.
RPA Europe na zakázce pracuje v konsorciu s univerzitou v britském Sheffieldu. Firma má dceřinnou společnost také v České republice, tu však podle dřívějšího vyjádření Marca Camboniho při přípravě studie proveditelnosti evropského pozitivního seznamu zvířat nevyužije. Na přípravu a odevzdání studie má agentura 19 měsíců, které se počítají od podpisu smlouvy o přidělení zakázky. Dokument by tedy měl být hotový nejpozději v květnu příštího roku. „My nebudeme rozhodovat o tom, zda Evropská komise navrhne zavedení pozitivního seznamu zvířat, pouze jí připravíme podklady pro toto rozhodování,“ říká Marco Camboni.
Chystané rozhovory ale do značné míry ovlivní vyznění studie, které pak bude mít velký vliv na samotné rozhodování. Proto také čeští chovatelé usilují o co nejširší zapojení do studie a dodají také Cambonimu odkazy na dokumenty z jiných členských států z různých oblastí chovatelství, které by například i díky jazykovým problémům mohly ujít pozornosti zpracovatelů studie.
Úvodní foto: Eurogroup for Animals