Znepokojujícímu trendu růstu populace invazních papoušků mníšků šedých se rozhodla čelit radnice v jihošpanělském Fuengirole na pobřeží Costa del Sol. Město, jež se nachází mezi Gibraltarem a Malagou, už loni najalo externí firmu na „humánní“ likvidaci mníšků šedých, jejichž populace podél celého pobřeží se odhaduje na neuvěřitelných 200 tisíc ptáků. Stará smlouva vyprší letos v březnu a radnice se rozhodla vypsat nový, tentokrát již dvouletý kontrakt na část 79 408 euro (v přepočtu dva miliony korun), aby snahy o snižování stavu mníšků pokračovaly.
„Současná smlouva na službu redukce ptačí populace vyprší 25. března. Je proto potřeba zajistit kontinuitu nasmlouvané služby, protože mníšek se stal problémem pro zachování biodiverzity v parcích a zelených oblastech Fuengiroly a rizikem kvůli nebezpečí pádu hnízd a větví stromů, na kterých jsou umístěna,“ vysvětlila radnice podle webu Surinenglish.com. „Jejich snadná adaptace na různá stanoviště, která kolonizují, a jejich vysoká reprodukční schopnost znamenají, že populace každým rokem roste. Vzhledem k tomuto vzestupnému trendu a neustálým stížnostem občanů, kteří trpí nepříjemnostmi způsobenými chováním těchto ptáků, je nutné, aby radnice ve Fuengirole přijala opatření v souladu s platnou legislativou,“ dodal úřad.
Střelbu vylučují, papoušky mají chytat do klecí
Radnice již obdržela nabídky od několika uchazečů a nyní je vyhodnocuje. Hlavním požadavkem je specifikace metody odchytu papoušků a také způsobu regulace jejich hnízdních aktivit. Firmy musí přesně popsat, jak budou postupovat od samotného odchytu ptáků až po jejich usmrcení. Radnice trvá na tom, že k odchytu ptáků má docházet pomocí speciálních klecí. Zcela vyloučila možnost jejich odstřelu. S mníšky šedými má problémy řada španělských měst. Například v Barceloně se volně vyskytují již od konce 70. let minulého století a v Madridu se tamní radnice snaží místní populaci papoušků vymýtit už minimálně deset let, ale čelí kritice ochránců přírody.
Mníšek šedý je společně s alexandrem malým zákonem prohlášený za invazní druh a ve Španělsku se nesmí tito papoušci chovat v zajetí. Lidé, kteří je vlastnili před přijetím tohoto zákona, je mohli nechat dožít bez možnosti dalšího rozmnožování. Situace na pobřeží Costa del Sol je o to vážnější, že si na papoušky stěžují i turisté, kteří zajišťují drtivou většinu příjmů místních obyvatel. Lidem vadí pronikavý křik mníšků i všudypřítomný trus papoušků. Jejich mohutná hnízda, která si staví několik párů najednou, se nezřídka kvůli své váze zřítí na zem a můžou někoho zranit.
Úvodní foto: Wikimedia Commons / Tamara k