UVNITŘ VIDEO – Na loňský úspěch navázal chovný pár arů škraboškových žijící volně v brazilské přírodní rezervaci vytvořené pro účely znovunavrácení tohoto kriticky ohroženého papouška do volné přírody. Rodiče už létají s prvním mládětem v okolí umělé hnízdní budky, kde se jim letos vylíhla celkem tři mláďata. Informovala o tom německá Asociace na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP), která na místě provozuje chovnou a reintrodukční stanici. Zároveň zveřejnila video, na kterém je vidět jedno mládě, jak opustilo budku a létá v okolí a druhé mládě, které vykukuje z vletového otvoru. O třetím mláděti se ACTP ve svém příspěvku zveřejněném na Facebooku nezmiňuje.
„Je to ikonický okamžik, kdy mláďata divokých arů škraboškových začínají létat. Rodiče odvedli skvělou práci, když vychovali mláďata až k samostatnosti. A první mládě už opustilo hnízdo. Druhé mládě je k tomu velmi blízko. Na stromě je vidět první mládě i s rodiči a potom i v letu, zatímco opatrnější druhé mládě vykukuje ven z hnízdní budky,“ uvedla ACTP. „Je to maximálně vzrušující, protože jsme svědky neuvěřitelné události: mláďata arů škraboškových ve volné přírodě se svými rodiči. Neuvěřitelný výkon přírody a gratulujeme všem, kteří se podíleli na vypuštění tohoto úžasného druhu zpět do volné přírody!“ Loňské první hnízdění přišlo pouhý rok po vypuštění prvních ptáků.
Loňská mláďata nepřežila, jak se povede letošním?
Radost však může být předčasná, protože loňská dvě mláďata uhynula, když už byla zcela opeřená. ACTP se netají tím, že mladí arové škraboškoví v přírodě čelí mnoha nebezpečím, počínaje predátory, na které jejich rodiče odchovaní v zajetí nejsou zvyklí a konče různými infekcemi. Ostatně, i část vypuštěných ptáků skočila jako potrava dravců. ACTP ale s určitými ztrátami dopředu počítala a divokou populaci chce každoročně posilovat o další vypouštěné jedince. Má jíž zhruba o 20 ptáků ročně po dobu několika let za sebou. Proto je také na území rezervace chovná stanice s přibližně 50 ary škraboškovými. Dalších více než 20 ptáků chová záchranné centrum, které nedávno otevřela zoologická zahrada v Sao Paulu.
Největší počet arů škraboškových ale stále zůstává v německém sídle ACTP poblíž Berlína, kde se nachází okolo 150 jedinců. Dvacítku arů poskytla asociace soukromé zoologické zahradě v Indii, další dvacítka je v belgické zoologické zahradě Pairi Daiza, která je součástí záchranného programu druhu a podílí se na projektu reintrodukce do brazilské přírody. Poslední původně divoce žijící ara škraboškový z brazilské přírody zmizel v roce 2000. Pozdější sporadická pozorování nebyla nikdy věrohodně potvrzena. Populaci ptáků držených v zajetí stabilizovala až soukromá záchranná stanice Al Wabra v Kataru, od níž po smrti zakladatele převzala veškeré papoušky německá ACTP.
Úvodní foto: ACTP