UVNITŘ TABULKA A DOKUMENT – Vyrovnat loňský rekord v počtu medailí ze světového šampionátu v bodovaném ptactvu COM ve španělské Talaveře de Reina se podařilo českým vystavovatelům. Stejně jako z loňského jubilejního 70. ročníku mistrovství si i letos odvezou 57 medailí, z toho 21 zlatých, 21 stříbrných a 15 bronzových. A stejný počet cenných kovů jako loni získal i nejúspěšnější český účastník šampionátu, chovatel postavových výstavních andulek Ladislav Groda. Celkem jde o 27 medailí: 10 zlatých, 9 stříbrných a 8 bronzových. Na letošním šampionátu vystavovalo 13 Čechů a rovnou 10 jich proměnilo účast v některou z medailí. Z celkového počtu 130 ptáků dovezených z České republiky bylo oceněno prvním až třetím místem 57.
Druhým nejúspěšnějším Čechem na letošním světovém šampionátu byl opět jako loni Tomáš Strachota, který bodoval se zebřičkami a holoubky diamantovými. Oproti loňsku si ale polepšil o tři medaile na 10 předních umístění. Z toho třikrát získal první místo, pětkrát druhé a dvakrát třetí. Trojici nejúspěšnějších Čechů uzavírá Martin Chocholouš, který dosáhl prvního zlatého doubla ve dvou druzích a celkem získal sedm medailí za amadiny Gouldové a diamantové. Z toho šlo o dvě zlaté, tři stříbrné a dvě bronzové. V rýžovnících šedých zaskóroval Milan Vančura, který si ze Španělska odváží dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili. Roman Veselka získal dvě medaile za amadiny Gouldové, zlatou a bronzovou, přičemž zlatem porazil Ivana Veru, který je považovaný za nejlepšího chovatele amadin Gouldových na světě.
Nejefektivnější český vystavovatel? Michal Vít zabodoval s jediným vystaveným ptákem
Mezi zebřičkáři bodoval také Jiří Hadraba, kterému posuzovatelé nadělili dvě medaile, jednu zlatou a jednu stříbrnou. Po dvou medailích získali i Tomáš Osoba a Václav Podpěra. U Tomáše Osoby šlo o jednu zlatou a jednu stříbrnou za chůvičky japonské, u Václava Podpěry o zlatou a stříbrnou za amadinu červenohlavou a zvonohlíka. V korelách letos z českých chovatelů bodoval pouze Jaroslav Nesvorný s jednou bronzovou medailí, René Poštulka odjíždí bez ocenění. Naprosto nejefektivnějším vystavovatelem za Českou republiku byl Michal Vít, který na světový šampionát dovezl jediného pásovníka krátkoocasého a získal za něj bronzovou medaili. Bez ocenění zůstali kromě Reného Poštulky také Jan Hrubeš, který vystavoval stříbrozobky zpěvné a Milan Justel s astrildem rákosním.
Dopravu veškerých ptáků z České republiky do dějiště letošního světového šampionátu v Talaveře de Reina tradičně zajišťovali konvojeři Ladislav Groda a René Poštulka, kteří se také podíleli na posuzování ptáků. Jenom cesta na šampionát byla dlouhá přes 2900 kilometrů. Konvojeři se po příjezdu na šampionát postarali o zaklecování všech ptáků od českých chovatelů a poté měli jako členové organizačního týmu mistrovství na starosti krmení a napájení části výstavy, přičemž se podíleli i na posuzování ptáků. Čeští medailisté na místo dorazí až na páteční slavnostní udělování cen a galavečer.
Výsledková listina světovéh… by Jan.Potucek
Úvodní foto: C.O.M.