Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Největší českou chovatelskou organizaci zaměřenou na drobné zvířectvo čeká po pěti letech volba nového vedení. Český svaz chovatelů (ČSCH), pod který spadají i specializované základní organizace zaměřené na chov exotického ptactva, bude na valné hromadě v sobotu 2. prosince vybírat nového předsedu, místopředsedu, členy Ústředního výkonného výboru, Ústřední kontrolní komise, či Ústřední rozhodčí komise. Do samotného čela ČSCH se chce postavit hned pět kandidátů včetně současného předsedy Ondřeje Matouše. Ten také jako jediný zveřejnil svůj kandidátský projekt na webu ČSCH. Protikandidátem je například současný místopředseda Radek Novotný nebo člen Ústředního výkonného výboru Miroslav Kroft.

Vraťme svaz zpátky řadovým chovatelům, vyzývají protikandidáti

O předsednický post usiluje také šéf okresního výboru ČSCH v Přerově Jiří Koláček a člen Ústřední odborné komise chovatelů holubů Václav Ráček. Ačkoli už v květnu dostali všichni kandidáti možnost doplnit svoji přihlášku o veřejné představení formou odpovědí na několik otázek, plně ji využil jen současný předseda Ondřej Matouš. Místopředseda Radek Novotný napsal, že by rád vrátil ČSCH zpět řadovým chovatelům a obdobně se vyjádřil i Jiří Koláček: „Vzhledem k mé dlouhodobé organizační činnosti na úrovni celostátního působení bych chtěl ČSCH vrátit do pozice původního vzniku: „Pro krásu, radost a užitek.“ Svaz by měl být řízen organizovanými chovateli a na oplátku Svaz by měl „sloužit“ všem chovatelům na všech úrovních.“

Pouze Ondřej Matouš zveřejnil na webu ČSCH devítistránkovou Strategii rozvoje ČSCH na období 2023 – 2028. Významný prostor v ní věnuje výčtu toho, co se povedlo vedení organizace za předchozích pět let, ale pouští se i do otázky generační výměny v chovatelském svazu a oslovování mladých. „Pro dosažení tohoto cíle je klíčová spolupráce s organizacemi, které pracují s dětmi a mládeží, jako jsou školní kroužky a domovy dětí. Spolupráce může zahrnovat výměnu zkušeností, organizaci vzájemných setkání a workshopů a podporu vytváření chovatelských skupin ve školách a domovech dětí,“ navrhuje Ondřej Matouš a přidává nápad na pořádání chovatelských soutěží pro děti, které se věnují domácím mazlíčkům. Chce pro ně také vyvinout chovatelskou mobilní aplikaci.

„Propagandistickou“ kampaní za více mladých chovatelů

Matouš také slibuje „propagandistickou kampaň“ na podporu dětského chovatelství na všech úrovních. „To zahrnuje webové stránky, sociální média, brožury a prezentace na školách. Cílem je přilákat více dětí a jejich rodičů k chovatelství,“ vysvětluje. ČSCH by se měl podle současného předsedy profilovat jako organizace, která zajišťuje kvalitní vzdělání a duševní rozvoj dětí a mládeže prostřednictvím chovatelství. Zásadní je podle Matouše dlouhodobá koncepce založená na pravidelných setkáních, workshopech a vzdělávacích programech po děti a mládež, která podpoří jejich trvalý zájem o chovatelství. V kandidátském projektu ale chybí, kdo tyto aktivity pro děti a mládež zajistí, když se ČSCH potýká s problémem stárnoucí členské základny. Té Matouš slibuje snížení nebo úplné odpuštění členských příspěvků.

„Navrhuji zavést snížené nebo úplně bezplatné členství pro všechny chovatele, kteří dosáhli věku 80 let. Tato myšlenka nám umožní vyjádřit naši vděčnost a respekt vůči těm, kteří přispěli k rozvoji ČSCH. Tímto krokem bychom ukázali, že úcta ke stáří nejsou jen slova, ale konkrétní činy. Tímto způsobem bychom vytvořili trvalejší spojení mezi různými věkovými skupinami v naší organizaci a zajistili, že bohatství vědomostí a tradic nezanikne,“ píše Matouš ve svém kandidátském projektu. Zároveň se pozastavuje nad smysluplností členství ČSCH v Evropském svazu chovatelů, jehož komunikace je vůči českému svazu „velmi chladná“. Naopak chce prohloubit komunikaci státní správou a místními samosprávami a obecně s politiky.

Matouš kandiduje pouze na předsedu, jeho sokové i na místopředsedu a člena vedení

„V nadcházejících letech bychom měli pokračovat v posilování této spolupráce a aktivně se zapojovat do diskusí a rozhodování, která ovlivňují náš obor. Náš hlas může mít významný dopad na podmínky, ve kterých provozujeme chovatelskou činnost, a také na směřování celého sektoru,“ míní Ondřej Matouš, který má z pozice ředitele Výstaviště Lysá nad Labem dvojjedinou roli při pořádání svazových akcí, jako je například celostátní výstava Chovatel, která se koná každoročně právě na tomto výstavišti. Od ledna letošního roku je Ondřej Matouš také předsedou Rady Českého rozhlasu, což je kontrolní orgán tohoto veřejnoprávního média. Výstaviště Lysá nad Labem od té doby zintenzivnilo sponzoring na hlavní veřejnoprávní stanici Radiožurnál, kde propaguje akce tohoto výstaviště.

Ze všech pěti kandidátů na předsedu ČSCH pouze Ondřej Matouš současně nekandiduje na post místopředsedy této organizace nebo řadového člena Ústředního výkonného výboru, což může leccos naznačovat.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Brazílie chce vrátit ary škraboškové poslané do Indie a žádá revizi partnerství s ACTP

Dálší článek

EXOTA Olomouc hrála o existenci, teď je ale jasné, že pokračujeme, říkají pořadatelé

Nejčtenější