Proti pozitivním seznamům zvířat bude pokračovat podpisová akce i petice. Chystá se konference v Parlamentu

UVNITŘ GALERIE – Odpůrci myšlenky zavedení celoevropského pozitivního seznamu zvířat, který by určoval, která exotická zvířata bude možné chovat v soukromí, budou moci nadále podporovat jak podpisovou akci „STOP pozitivním seznamům“, tak čerstvou petici adresovanou Poslanecké sněmovně. Na semináři „Budoucnost zájmového chovu v ČR – NE POZITIVNÍM SEZNAMŮM“, který v neděli pořádala Ústřední odborná komise chovatelů okrasného a exotického ptactva Českého svazu chovatelů (ČSCH) se na tom shodli koordinátoři podpisové akce i zástupci petičního výboru nově organizované petice. Podpisová akce je určena agentuře, která vyhraje výběrové řízení Evropské komise na vytvoření studie proveditelnosti celoevropských pozitivních seznamů zvířat, petice je adresovaná českým poslancům. Tu lze podepisovat i elektronicky prostřednictvím Portálu občana a Bank ID nebo datové schránky.

K petici má být tisková konference ve Sněmovně

„Cíl je pro všechny společný. Petice bude za určitý čas předána petičnímu výboru Poslanecké sněmovny a svoláme k tomu do Parlamentu tiskovou konferenci. Na té můžou vystoupit i koordinátoři podpisové akce a sdělit, kolik nasbírali podpisů,“ uvedla na semináři poslankyně Nina Nováková (nestraník za KDU-ČSL), která pořádá kulaté stoly o budoucnosti zájmového chovu zvířat v Poslanecké sněmovně a na 23. října plánuje odbornou konferenci, na níž by se měli sejít odpůrci pozitivních seznamů. Pozvat chce i všechny kandidáty do Evropského parlamentu, kteří budou kandidovat příští rok a jejichž kampaně by měly startovat letos v listopadu. Pořadatelé podpisové akce zase netrpělivě čekají na začátek tohoto týdne, protože právě dnes je uzávěrka přihlášek do tendru na realizátora studie proveditelnosti pozitivních seznamů zvířat EU.

„Koncem září bychom měli mít informaci, kdo se přihlásil, případně kdo vyhrál. Na studii bude vítězná agentura pracovat 19 měsíců, hotova by tedy měla být v polovině roku 2025. Do té doby se nebude nic dít,“ upozornil ve své prezentaci Petr Roth, konzultant Teraristické společnosti Praha pro otázku evropských pozitivních seznamů. V případě, že by se do tendru na realizátora studie nepřihlásil nikdo, chce Evropská komise její vypracování řešit jinak. Buď ho zajistí vlastnímu silami, nebo přímo osloví vybraného externího realizátora. „Náznaky z Evropské komise jsou ale takové, že není pozitivním seznamům nakloněna. Hodně tedy bude záležet na tom, co vyplyne ze studie proveditelnosti,“ uvedl Petr Roth, podle něhož samotná Evropská komise v zadání uvádí, že má jít o seznamy zvířat z volné přírody určené pro zájmový chov. To by znamenalo, že by se seznamy mohly týkat jen zvířat odchycených z přírody.

Aktivisté směšují dovoz a chov zvířat

„Pokud by nějaké evropské nařízení o pozitivních seznamech vzniklo, nestane se tak dříve než za tři roky,“ dodal Petr Roth s tím, že hlavní slovo bude mít Evropská rada, v níž budou hlasovat všechny členské státy EU. Pokud by byl proti jen jeden jediný, návrh neprojde. Petr Roth proto navrhuje, aby čeští ministři zemědělství a životního prostředí zadali vypracování jednotné pozice České republiky k pozitivním seznamům, která by byla závazná pro všechny úředníky, kteří za tyto resorty vyjednávají v Evropské unii. Ministerstva zemědělství i životního prostředí už letos na jaře deklarovala, že myšlenku vzniku celoevropských pozitivních seznamů zvířat pro zájmový chov odmítají. Ve stejném smyslu se na nedělním setkání v sídle ústředí ČSCH vyjádřila i Silvie Ucová z oddělení CITES Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Petr Kodym z Terarijní společnosti Praha upozornil na tendenční argumentaci aktivistických skupin ze západní Evropy, které svými peticemi přiměly petiční výbor Evropské parlamentu k rezoluci požadující vznik studie proveditelnosti celoevropského pozitivního seznamu zvířat. „Směšují dovoz a chov zvířat, obojí nazývají „obchodováním se zvířaty“. Dovoz zvířat likviduje biodiverzitu a většina zvířat chovaných v zajetí podle nich pochází z přírody. Přitom pravda je naprosto opačná. Potom divně vyznívají i jejich obavy z šíření různých zoonóz přenosných na člověka,“ uvedl Petr Kodym, který se profesně zabývá právě nemocemi zvířat a jejich přenosu na člověka. Ostatně, jeho vyvracení „důkazů“ o nebezpečnosti exotických zvířat a přenosu různých nemocí podávaných aktivisty jsme na Ararauně věnovali samostatný článek:

Zoologické zahrady podporují soukromé chovatele

„Dovoz zvířat z přírody je stále omezenější, daří se je odchovávat v zajetí. A i když jsou odchovaná zvířata dražší, jsou adaptovaná na život v zajetí a je větší šance, že přežije a rozmnoží se,“ doplnil Petr Kodym s tím, že dovozy zvířat z přírody se už dnes dají omezit na minimum. Například u ptáků je dovoz jedinců odchycených z přírody v Evropské unii zakázaný již od roku 2007, takže veškeří jedinci v soukromých chovech pochází ze zajetí. Aby taková zvířata mohla přenášet zoonózy, musela by se sama nakazit od volně žijících zvířat nebo od člověka, který už nějakou takovou nemocí trpí. „Nejčastější zoonózou přenášenou na člověka je vzteklina. Mají se tedy eradikovat všichni psi? Nebo u toxoplazmózy, kterou přenášejí kočky, by to šlo zákazem chovu koček, ale to aktivisté nechtějí,“ konstatuje Petr Kodym.

Historie Pozitivních Seznam… by Jan.Potucek

Na setkání odpůrců pozitivních seznamů zvířat nechyběl ani zástupce zoologických zahrad. Za Unii českých a slovenských zoo (UCSZOO) se zúčastnil Tomáš Jirásek, vedoucí zoologického oddělení zoologické a botanické zahrady Plzeň. „Zoo nemůžou existovat bez soukromých chovatelů, spousty zvířat máme od soukromých chovatelů a naopak. Problém nastává u Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), která po nás chce, abychom se soukromými chovateli spolupracovali pouze na nekomerční bezplatné bázi. Nemožnost prodávat ohrožené a vzácné druhy vede k hromadění zvířat a růstu nákladů na jejich chov. Zoo udělají všechno proto, aby pozitivní seznamy nevznikly,“ uvedl Jirásek, podle něhož je škoda, že se UCSZOO nepřihlásila mezi konzultanty pro agenturu, která bude vypracovávat studii proveditelnosti evropského pozitivního seznamu zvířat.

Na podzim začnou platit pozitivní seznamy v Litvě a Španělsku

Že je otázka pozitivních seznamů zvířat opravdu aktuální, naznačila prezentace Jana Potůčka o aktuálním stavu národních pozitivních seznamů v jednotlivých členských zemích EU. Tyto seznamy uplatňuje již osm zemí, další tři jsou ve fázi uvádění do praxe a osm o nich živě diskutuje. Například Litva minulý pátek oznámila, že pozitivní seznam zvířat pro zájmový chov začne platit letos 1. listopadu a obsahuje 34 druhů exotických a 23 druhů domestikovaných savců. Zároveň ale bude zavedena registrace všech chovů exotických zvířat s výjimkou andulek, korel, agapornisů růžohrdlých, alexandrů malých či kanárů (podrobněji se k situaci v Litvě vrátíme v samostatném článku tento týden). Ve Španělsku začne 23. září platit novela zákona na ochranu zvířat, která obsahuje ustanovení o pozitivním seznamu. Na jeho vytvoření má ale vláda lhůtu dvou let.

Pozitivní seznamy zvířat by Jan.Potucek

Slovinsko zase čeká na vypořádání připomínek k návrhu pozitivních seznamů zvířat, které byly zveřejněny v červnu. Tamní chovatelé o přípravě velmi přísného dokumentu nevěděli a nyní se obrací na ústavní soud s žalobou na stát. V případě České republiky sice stát pozitivní seznamy odmítá, ale je potřeba získat k protestu pro nim co nejširší veřejnost. „Na naší výstavě v Botanické zahradě se podepisovala petice, ale veřejnost byla rozdělená 50 na 50, zda podepsat nebo ne, protože někteří vyčítají chovatelům současnou podobu chovatelství a také jejich průšvihy,“ konstatoval Ladislav Žoha, předseda Klubu přátel exotického ptactva (KPEP). Podle jeho slov je potřeba se zaměřit na to, jak oslovil co nejširší laickou veřejnost a nikoli pouze chovatele.

Úvodní foto: Jan Potůček, Arararauna.cz

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 8. až 10. září 2023

Dálší článek

Další dramatický propad inzertního portálu iFauna.cz: v srpnu klesla pod polovinu dřívější návštěvnosti

Nejčtenější