Unie českých a slovenských zoologických zahrad nesouhlasí se vznikem pozitivních seznamů zvířat EU

Nejen soukromí chovatelé, ale už i tuzemské zoologické zahrady se ozývají proti záměru zavést v celé Evropské unii pozitivní seznamy zvířat povolených pro zájmový chov. Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO), která sdružuje největší zoo v České republice a na Slovensku, chystá na toto téma oficiální prohlášení. „Členové UCSZOO se shodli na svém zasedání v Zoo Plzeň, že nesouhlasí s pozitivními seznamy a připraví v krátké době k tomu stanovisko za UCSZOO,“ informoval Radomír Habáň, ředitel zoologické zahrady Olomouc a zároveň prezident UCSZOO. Na příštím jednání Unie mají ředitelé zoo sepsat dopis, který pošlou koordinátorovi chovatelské veřejnosti proti pozitivním seznamům Petru Rothovi.

Dopis ředitelů zoologických zahrad doplní plánovanou podpisovou akci a Petr Roth jej předá Evropské komisi, s níž o pozitivních seznamech pravidelně komunikuje a vystupuje jako konzultant za chovatelskou veřejnost z České republiky. Zájem šéfů největších zoo v Česku a na Slovensku odráží fakt, že vedle řízení zoologických zahrad jsou sami často chovatelé a pozitivní seznamy zvířat by jich tak osobně dotkly (zoologické zahrady mají v zemích, kde již pozitivní seznamy zvířat zavedli, výjimky). Většina zoo navíc spolupracuje se soukromými chovateli a bez nich by nedosahovaly takových chovatelských výsledků a nedostaly by se k některým vzácně chovaným druhům zvířat. Často jde o letité spolupráce, které přesahují rámec výpomoci v rámci jednoho konkrétního druhu.

V Česku se připravuje podpisová akce proti pozitivním seznamům zvířat EU

Češi už nesmí rozmnožovat vybrané invazní druhy

Českých chovatelů a zoologických zahrad se letos dotklo už jedno významné omezení ze strany Evropské unie. Česká republika po přechodném období implementace evropského seznamu nepůvodních invazních druhů začala uplatňovat zákaz chovu a rozmnožování zvířat a rostlin uvedených na tomto seznamu. Chovatelé, kteří vlastní invazní druh ze seznamu EU, jako je například husice nilská nebo ibis posvátný, musí oddělit samce od samic a zabránit jim v rozmnožování. Nesmí také tyto živočichy přemisťovat, prodávat a kupovat. Mohou si je ponechat pouze tzv. „na dožití“. Zoologické zahrady ale mohou žádat o výjimky ministerstvo životního prostředí, což se už v případě několika chovaných druhů invazních savců stalo.

Od ledna do května letošního roku požádalo pět zoologických zahrad o možnost chovu dvou druhů savců. Zoo Tábor získala souhlas s chovem nosála červeného a zoologické zahrady v Olomouci, Plzni, Ústí nad Labem a Praze mohou nadále chovat muntžaky malé. Pro soukromé chovatele možnost výjimek pro chov a rozmnožování invazních druhů neexistuje. Evropský seznam nepůvodních invazních druhů se navíc nepravidelně aktualizuje a rozšiřuje. Momentálně obsahuje konkrétně u ptáků šest druhů: bulbula šupinkového, husici nilskou, ibise posvátného, kachnici kaštanovou, majnu obecnou a vránu domácí. Některé členské státy EU mají ještě svoje národní seznamy invazních druhů, v nichž se vyskytují i papoušci. Španělsko takto například reguluje chov mníšků šedých a alexandrů malých.

Je potřeba celoevropský pozitivní seznam zvířat? Evropská komise se chystá zadat studii

Úvodní foto: UCSZOO

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!