V Česku se připravuje podpisová akce proti pozitivním seznamům zvířat EU

Podpisovou akci proti úmyslu zavést celoevropské pozitivní seznamy zvířat, které by obsahovaly druhy povolené pro zájmový chov, připravuje neformální skupina chovatelů bojujících proti hrozbě další regulace chovatelství ze strany Evropské unie. Akce s názvem „STOP pozitivním seznamům“ má oslovit organizované i neorganizované chovatele a jejím cílem se sesbírat co nejvíce podpisů proti záměru zavést omezený seznam povolených druhů zvířat pro zájmový chov. Zavedením takového seznamu na celoevropské úrovni by totiž hrozil zákaz chovu mnoha obratlovců a majitelé takových zvířat by je již nemohli rozmnožovat, obchodovat s nimi, či je vystavovat. Vlastněné exempláře by si mohli nechat pouze na „dožití“.

V osmi zemích EU už takové seznamy fungují a další národní verze se připravují. Co stát, to trochu jiné řešení a jiný výčet povolených druhů. Chov papoušků sice žádná z těchto zemí zatím neomezuje, v Nizozemsku ale například chybí mezi povolenými zvířaty i běžný křečík džungarský nebo křečík Roborovského. Snahou několika aktivistických skupin, které získaly na svoji stranu část poslanců Evropského parlamentu, je tato pravidla sjednotit a zavést ve všech členských zemích EU. Usnesením z listopadu loňského roku Evropský parlament vyzval Evropskou komisi, aby zadala vypracování studie proveditelnosti a potřebnosti takových jednotných pozitivních seznamů zvířat platných pro celou Unii.

Je potřeba celoevropský pozitivní seznam zvířat? Evropská komise se chystá zadat studii

Podaří se v celé Evropě nasbírat milion podpisů?

Evropská komise se nyní chystá vypsat veřejnou zakázku na zhotovitele takové studie a oslovuje zástupce chovatelů zvířat v jednotlivých členských státech, aby byli k dispozici jako konzultaci při její přípravě. Za Českou republiku jsou komisi k dispozici zástupci chovatelů terarijních zvířat a exotického ptactva, ale také ředitelé vybraných zoologických zahrad. Neformální skupinu těchto konzultantů koordinuje Petr Roth, který původně pomáhat v otázce pozitivních seznamů chovatelům terarijních zvířat. Právě tato skupina se nyní rozhodla oslovit i neorganizované chovatele a připravit podpisovou akci, která by měla být k dispozici na chovatelských burzách, výstavách, srazech a schůzích. Ambicí je nasbírat desítky tisíc podpisů, které následně čeští konzultanti předají Evropské komisi.

O formě podpisové akce a možnosti, že by ji zaštítila některá z velkých chovatelských organizací, se momentálně ještě jedná. Samotná petice by mohla odstartovat již na přelomu května a června. Obdobně by se mohly hlasy chovatelů sbírat i v dalších členských zemích EU. Podle pravidel EU se totiž Evropská komise musí zabývat podnětem nebo připomínkou, které podpoří minimálně milion obyvatel Evropské unie. To by také mohl být pádný argument při přípravě studie (ne)potřebnosti celoevropských pozitivních seznamů zvířat, protože zatím jsou v bruselských institucích slyšet pouze aktivistické organizace, které zavedení takových seznamů podporují a přímo k nim vyzývají.

Jak aktivisté manipulují s fakty kvůli pozitivním seznamům zvířat? Odborník analyzoval jejich články

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

2 komentářů

 1. Petr Bača napsal:

  Dobrý den,

  Pokud byste měli zájem, tak rádi uvolníme místo v našem stánku na burze k podpisovému účelu.

  Prodáváme v Týništi nad Orlicí a pokud se budou podpisy sbírat ještě v září, tak budeme i na některých papouščích výstavách.

  Pokud byste měli o pomoc zájem, rádi se zapojíme, stačí nás kontaktovat.

  Hezký den,
  Petr Bača
  CP Zoo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská unie uvažuje, že zakáže chov většiny exotických zvířat. Pojďme tomu zabránit!

!!! Podpisová akce proti pozitivním seznamům ZDE !!!