Jak fungují pozitivní seznamy zvířat v zemích EU, kde už platí: Nizozemsko

UVNITŘ SEZNAM – Velkou pozornost vzbudilo téma pozitivních seznamů zvířat, které by bylo možné na území Evropské unie chovat jako domácí mazlíčky a v zájmových chovech. Evropský parlament loni v listopadu na základě petic tří západoevropských organizací na ochranu zvířat přijal usnesení, ve kterém vyzývá Evropskou komisi k vypracování studie, zda by takový celoevropský pozitivní seznam zvířat nebylo vhodné vytvořit. Europoslanci se přitom odvolávají na sedm členských zemí EU, které již pozitivní seznamy zavedly nebo je zrovna zavádí. Server Ararauna.cz přinese postupně podrobný přehled, jak to v těchto zemích funguje a jaký to má dopad na chovatele papoušků a dalších exotických ptáků.

Vznikne celoevropský seznam povolených zvířat, které bude možné chovat v zajetí?

První pokus v roce 2015 skončil nezdarem

Nizozemsko patří mezi země, které jdou v regulaci chovu zvířat nejdál v Evropské unii. Před časem například zakázalo ruční odchov papoušků, pokud se o ně dokáže chovný pár postarat sám. Uvažuje také o zákazu vlastnictví vyšlechtěných domácích zvířat, která kvůli genetickým úpravám podle vkusu chovatelů fyzicky trpí. Jako příklad uvádí francouzské buldočky nebo klapouché kočky. Již v roce 2011 Nizozemsko zakázalo chov některých exotických druhů veverek, protože ohrožovaly domácí veverku obecnou. O pět let později se tyto exotické veverky dostaly na celoevropský seznam nepůvodních invazních druhů, jejichž chov a obchodování s nimi je zakázaný v celé EU (ale v tomto případě jde o tzv. negativní seznam).

V roce 2015 ale Nizozemsko jako jedna z prvních evropských zemí zavedlo pozitivní seznam zvířat, která je možné chovat jako mazlíčky nebo v zájmovém chovu. Tehdy se vláda omezila výhradně na savce a povolila celkem 51 druhů, a to včetně 21 druhů veverek (zakázáno zůstalo osm druhů veverek, které způsobovaly problémy jako nepůvodní invazní druhy). Na seznamu ale chyběly některé hojně chované druhy jako Sysel Parryův nebo veverka obecná. Pro ně platilo přechodné ustanovení, že pokud je v době vyhlášení seznamu chovatelé již vlastnili, mohli si je nechat tzv. na dožití, ale nesměli je už rozmnožovat, ani je prodávat nebo věnovat jiným chovatelům. Pozitivní seznam zvířat však v Nizozemsku dlouho nevydržel, v roce 2017 jej totiž zrušil soud kvůli špatně podloženým důvodům, proč je na seznamu pouze oněch 51 druhů savců.

Zatím jde o savce, chystají se ale i seznamy ptáků

Nizozemská vláda ale snahu o vytvoření pozitivního seznamu zvířat nevzdala. Tamní agentura ochrany přírody (Rijksdienst voor Ondernemend Nederland – RVO) vytvořila v roce 2019 seznam 313 druhů savců, které byly prokazatelně chované na území Nizozemska a z nich vybrala část, u které posoudila míru rizika jejich chovu v zajetí. Z tohoto posuzování byly už dopředu vyloučeny velké kočkovité šelmy a opice, jejichž zájmový chov Nizozemsko zakázalo již dříve národním zákonem o ochraně přírody. Ze zbylých druhů domestikovaných zvířat a domácích mazlíčků pak vládní komise vybrala 30, jejichž chov bude od 1. ledna 2024, kdy vejde pozitivní seznam zvířat pro chov v domácnostech a zájmový chov v platnost, povolen. Nechybí na něm psi, kočky, hospodářská zvířata, ale i malí hlodavci nebo lamy.

Zajímavé je, že seznam obsahuje osm druhů pískomilů (z celkového počtu 30 povolených druhů savců!), ale například ne velmi rozšířené druhy křečíků: džungarského nebo roborovského, ale ani osmáka degu nebo činčilu a různé druhy ježků a bodlínů. Tak jako při prvním pokusu o pozitivní seznam zvířat, i tentokrát bude platit, že pokud bude chovatel vlastnit před 1. lednem 2024 druh savce, který není na seznamu, může ho chovat nadále, ale nesmí ho už rozmnožovat, ani s ním obchodovat, a může ho u sebe nechat pouze dožít. Jiných zvířat než savců se seznam zatím netýká. Ovšem RVO na svém webu pamatuje i na to: „Chováte ptáka, obojživelníka nebo plaza? Záměrem je, aby se tato zvířata dostala na seznamy později. Do té doby můžete tato zvířata chovat.“

Ministerstvo zemědělství: žádný pozitivní seznam zvířat pro zájmový chov v EU zatím nevzniká

Image by master1305 on Freepik

Předchozí článek

Elektronické verze časopisů Nová EXOTA a Papoušci už nebude možné koupit a číst na Alze

Dálší článek

Problém Australanů s divokými kakaduy, kteří vybírají popelnice, má nečekaně jednoduché řešení

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější