Vznikne celoevropský seznam povolených zvířat, které bude možné chovat v zajetí?

Čeští chovatelé se obávají další evropské regulace, která by mohla zásadním způsobem omezit, jaké druhy exotických zvířat bude možné vlastnit v zájmovém chovu. Již loni v listopadu totiž Evropský parlament přijal usnesení o zlepšení právních předpisů EU týkajících se volně žijících a exotických zvířat, která mají být chována jako zvířata v zájmovém chovu v Evropské unii, prostřednictvím pozitivního seznamu EU. Jinými slovy europoslanci otevřeli otázku, zda by měly vzniknout tzv. pozitivní seznamy zvířat, které by bylo možné na území EU chovat v zajetí. Druhy, které by na seznamu nebyly, by chovatelé vlastnit nemohli a zoologické zahrady by je mohly získat pouze díky speciálnímu certifikátu.

Usnesení vzniklo na základě tří petic, které Evropskému parlamentu v roce 2020 adresovali zástupci tří neziskových organizací na ochranu zvířat ze západní Evropy. Jednak šlo o petici č. 0697/2020 organizace Eurogroup for Animals ve věci zoonotických onemocnění, dalších rizik a regulace obchodování s exotickými zvířaty v zájmovém chovu a jejich držení v EU, kterou předložila Elise Fleury z Francie, dále o petici č. 0744/2020 o potřebě regulovat ze strany EU obchod s divokými a exotickými zvířaty pro chov v zájmových chovech od organizace Dyrenes Beskyttelse, předloženou Clausem Nielsenem Lyckhagem z Dánska a konečně o petici č. 786/2020 o regulaci obchodování s exotickými zvířaty v zájmovém chovu a jejich držení prostřednictvím sestavení seznamu zvířat, jejichž chov je v EU povolený od organizace Animal Advocacyand Protection (AAP) podanou Marieke Vreekenovou z Nizozemska.

AviMarkt Europe, který nahradil ptačí burzu ve Zwolle, končí. Kvůli evropskému nařízení

Evropská komise nemá od eurospolanců žádné zadání

Europoslanci ve svém usnesení uvedli, že zvažují výhody evropského pozitivního seznamu, který by reguloval obchod s volně žijícími a exotickými zvířaty a omezil jejich zájmový chov. „Evropský parlament bere na vědomí výzvu některých členských států, aby byl vytvořen celoevropský pozitivní seznam za dodržení dobrých životních podmínek chovaných zvířat; v této souvislosti vyzývá Komisi, aby provedla posouzení dopadu přidané hodnoty a proveditelnosti vytvoření takového seznamu, a to za použití vědecky podloženého souboru kritérií pro určení druhů vhodných pro zájmový chov, a aby provedla pečlivou analýzu různých kritérií, která jsou už uplatňována ve vnitrostátních pozitivních seznamech, za účelem stanovení nejúčinnějších kritérií, která by mohla být případně přijata pro účely pozitivního seznamu pro celou EU na základě osvědčených postupů členských států, stávajících zkušeností a získaných poznatků,“ stojí v dokumentu přijatém 24. listopadu 2022.

Už 7. listopadu ale Lidové noviny vydaly článek, jehož palcový titulek upozorňoval, že europoslanci chtějí omezit chov divokých zvířat, aby zkomplikovali život pašerákům. V rozsáhlém textu pak deník míchal připravované usnesení Evropského parlamentu s nařízením Evropské komise o invazních druzích, které platí již delší dobu a na jehož základě je na území EU zakázáno rozmnožování vybraných druhů zvířat a rostlin (jde tedy o „negativní“, nikoli „pozitivní“ seznam), například nutrie říční nebo ibise posvátného. Zatímco nařízení o invazních druzích již platí, ustanovení o pozitivních seznamech druhů zvířat, které by bylo možné v EU chovat, neexistuje a Evropský parlament ani nepožádal Evropskou komisi, aby na základě jeho podkladů připravila nějakou takovou legislativu.

Proti povinné registraci chovů ptáků v EU přišlo do Bruselu 1922 připomínek, stovka i z Česka

Pozitivní seznam povolených zvířat od roku 2027?

„Z usnesení neplyne „zadání“ pro Evropskou Komisi k tvorbě legislativy, ale pouze k vypracování studie, která by smysluplnost právního zakotvení „pozitivních seznamů“ na úrovni EU vyhodnotila,“ odpověděl a dotaz serveru Ararauna.cz Jan Šíma, ředitel odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků ministerstva životního prostředí (MŽP), podle něhož resort nemá ani z dalších zdrojů žádné bližší informace o tom, že by se nějaký legislativní návrh v této oblasti připravoval a projednával. O tématu se ale podle Šímy na evropské úrovni diskutuje například ve vztahu k veterinárním opatřením. „V loňském roce v rámci AGRI formace Rady zasílalo několik států „position paper“ (před květnovou AGRIFISH Radou) rovněž s výzvou, aby Evropská komise vyhodnotila zkušenosti z členských států, které nějaký pozitivní seznam mají zavedený (těch je nyní asi sedm) a posoudila případné přínosy řešení na úrovni EU,“ doplnil Jan Šíma s tím, že bližší informace by mohli mít zástupci českého ministerstva zemědělství.

Mluvčí tohoto ministerstva Vojtěch Bílý už pro zmiňovaný článek Lidových novin loni v listopadu uvedl, že konkrétní podoba nové legislativy je v jednání a aktuálně kolem ní probíhají diskuse s tím, že do budoucna by se měl omezit především chov lidoopů a velkých kočkovitých šelem. Pokud by se státy EU na jednotném pozitivním seznamu zvířat shodly, měl by podle Bílého začít platit v roce 2027. „Všechna zvířata, která jsou v domácích chovech dnes, by samozřejmě mohla pohodlně dožít se svými současnými majiteli. Lidé by je ale nesměli dál množit ani bez kontroly přeprodávat,“ dodaly Lidové noviny. Ministerstvo životního prostředí ale podle Jana Šímy žádnými podrobnějšími informacemi k tématu pozitivních seznamů zvířat pro zájmový chov nedisponuje.

Česká republika se obrací na Soudní dvůr EU kvůli sporu o vydání eurocitesů na ary hyacintové

Evropský parlament sám nemůže přijít s novým předpisem

Samotný Evropský parlament však žádný návrh celoevropské legislativy, která by obsahovala pozitivní seznam druhů zvířat, jejichž chov by byl povolen, předložit nemůže. Může pouze předat podnět Evropské komisi, aby ho vytvořila, což se podle Šímy v tomto případě nestalo. Usnesení europoslanců z loňského listopadu pouze vyzývá Evropskou komisi, aby provedla posouzení dopadu přidané hodnoty a proveditelnosti vytvoření takového seznamu, pečlivou analýzu různých kritérií, která jsou už uplatňována ve vnitrostátních pozitivních seznamech, za účelem stanovení nejúčinnějších kritérií, která by mohla být případně přijata pro účely pozitivního seznamu pro celou EU a aby zahájila práce na studii, která by analyzovala otázku zavedení pozitivního seznamu v rámci akčního plánu EU proti obchodování s volně žijícími živočichy a planě rostoucími druhy rostlin.

Může se to jevit jako slovíčkaření, ale v tomto ohledu si zatím čeští chovatelé mohou oddechnout. Zatím ale známe pouze situaci z pohledu ministerstva životního prostředí. Server Ararauna.cz oslovil i ministerstvo zemědělství, které se v této věci angažuje o něco více. Jakmile získáme jeho vyjádření, zveřejníme ho v dalším článku na toto téma.

Nové podmínky pro nekomerční dovoz ptáků do EU: prvních 30 dní nesmí na výstavy a burzy

Image by Freepik

Předchozí článek

Na Mauriciu poprvé vypustili ohrožené alexandry mauricijské mimo národní park Black River Gorges

Dálší článek

V pelhřimovské Děkanské zahradě zahnízdily ararauny, které se podařilo dopárovat díky veřejné sbírce

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější