Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Nové podmínky pro nekomerční dovoz ptáků do EU: prvních 30 dní nesmí na výstavy a burzy

UVNITŘ DOKUMENTY – Přísnější pravidla pro dovoz ptáků určených do zájmových chovů zavedla Evropská unie. Od 1. března 2018 se nesmí žádní opeřenci dovezení z třetích zemí po dobu 30 dní od dovozu zúčastnit ptačí výstavy, burzy nebo jiné akce, kde se shromažďuje větší počet ptáků. EU tak chce zabránit možnému riziku zavlečení vysoce patogenní aviární influenzy, tedy ptačí chřipky. „V této souvislosti se mění vzor veterinárního osvědčení a příslušného prohlášení,“ upozornil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. „Zároveň budou majitelé nebo oprávněné osoby nově stvrzovat svým podpisem, že jsou si vědomi nové podmínky,“ dodal.
Doposud platilo, že při dovozu ptáků určených pro zájmový chov (většina případů dovozů papoušků např. z Bali, Filipín a jiných ptačích farem) stačilo veterinární osvědčení z místa dovozu a veterinární prohlídka při příletu nebo příjezdu na území EU. Další přesuny ptáků ale veterinární správa nijak neomezovala a nekontrolovala, takže papoušci dovezení z třetích zemí mohli putovat rovnou na ptačí burzy. Pokud by mezi nimi byli infikovaní jedinci, mohli by na takové burze nebo výstavě nakazit další ptáky a nemoc by se začala nekontrolovaně šířit. Nadále platí, že ptáci převážení z třetích zemí musí být doprovázeni svým majitelem nebo pověřenou osobou s plnou mocí od majitele.

Podmínky pro dovoz ptáků v zájmovém chovu do EU by Jan.Potucek on Scribd

Pozor na cargo, tím se ptáci dovážet nesmí

Dovoz se musí uskutečnit neobchodním cestovním stykem, tedy formou osobního zavazadla dopravním letadlem, nikoli samostatně jako cargo zásilka, což se stalo loni v případě dovážených papoušků z Bali do České republiky. Majitel nebo oprávněná osoba může dovézt maximálně pět ptáků v zájmovém chovu, přičemž ptáci musí pocházet z členské země Světové organizace pro zdraví zvířat (OIE). Při transportu je musí doprovázet veterinární osvědčení pro ptáky v zájmovém chovu, které je v souladu s platným vzorem veterinárního osvědčení stanoveného Evropskou komisí, a které je potvrzené úředním veterinárním lékařem vyvážející země.

K TÉMATU: Státní veterinární správa zadržuje českým chovatelům papoušky dovezené z Bali. Letěli špatným letadlem

Veterinární osvědčení musí být doplněno platným prohlášením majitele nebo oprávněné osoby. Navíc dovážená ptáci musí splnit alespoň jednu ze čtyř následujících podmínek: musí absolvovat třicetidenní předvývozní izolaci a karanténu nebo třicetidenní podovozní karanténu v jedné ze dvou schválených karantén pro ptáky v České republice, případně musí být očkováni proti influenze ptáků podtypů H5 a H7 během uplynulých šesti měsíců a nejpozději dva měsíce před odesláním ze třetí země plus alespoň jedno přeočkování. Nebo musí absolvovat vyšetření na zjištění antigenu či genomu influenzy ptáků H5 a H7 provedené na vzorku odebraném ne dříve než třetí den v izolaci, přičemž izolace musí trvat alespoň deset dní před vývozem.

Veterinární osvědčení pro dovoz do EU by Jan.Potucek on Scribd

CITES jedině pro nekomerční účely

Ptáci mohou na území EU v České republice vstoupit výhradně přes Letiště Václava Havla v Praze, kde proběhne jejich kontrola na Pohraniční veterinární stanici Praha-Ruzyně. Majitel nebo oprávněná osoba musí minimálně jeden pracovní den před příjezdem ptáků na území České republiky informovat pohraniční veterinární stanici o příletu ptáků, a to s uvedením jejich druhu, počtu a předpokládané doby jejich příletu. Pokud s majitelem nebo oprávněnou osobou cestují druhy ptáků, na něž se vztahuje úmluva CITES, je nutné vyřídit si dovozní CITES povolení u Ministerstva životního prostředí. Takoví ptáci ale nesmí mít v povolení CITES vyznačeno nakládání pro komerční účely.

ČTĚTE TAKÉ: Chovatelé dobře věděli, že se z Bali nesmí komerčně dovážet papoušci, hájí se Státní veterinární správa

„Bylo by to v rozporu s prohlášením, které majitel při kontrole předkládá, a to že se jedná o ptáky v zájmovém chovu, kteří nejsou určeni pro komerční účely. V takovém případě by ptáci nemohli být z důvodu nesouladu dokladů propuštěni na území České republiky. Kontrola účelu dovozu se při vstupu ptáků v zájmovém chovu do České republiky důsledně provádí,“ varuje Státní veterinární správa. Zájmový chov ale nevylučuje následný prodej ptáka, pokud k němu majitel získá od místně příslušného krajského úřadu výjimku ze zákazu obchodování s ohroženými druhy zvířat. To samé se týká případných odchovů od takto dovezených ptáků z třetích zemí mimo EU.

Prohlášení dovozce ptáků by Jan.Potucek on Scribd

Úvodní foto: Hari.ca
Předchozí článek

Marriott has new rewards offerings and you don’t need

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 2. až 4. března 2018

One Comment

  • Ahoj ,mohl bych poprosit o seznam států OIE ,nikde to nemůžu vyčíst ,děkuji za odpověď.Hezký den

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější