Státní veterinární správa zadržuje českým chovatelům papoušky dovezené z Bali. Letěli špatným letadlem

Padesát vzácných druhů papoušků zadržuje od minulého čtvrtka Státní veterinární správa v karanténě pražského Letiště Václava Havla. Několik druhů loriů, kakaduů a trichy orlí si z ptačích farem na Bali dovezlo deset českých chovatelů. Ptáci ale do Prahy dorazili špatným letadlem a nesplňovali formální požadavky obchodní zásilky. „Papoušci měli letět běžnou linkou s lidmi, jako Cargo v zavazadlovém prostoru formou osobní zásilky. Na letišti na Bali je ale naložili do nákladního letadla Cargo,“ vysvětlil serveru Ararauna.cz jeden z dovozců Marcel Kohout.
I když nákladní letadlo Cargo dodrželo podmínky převozu ptáků, tedy konstantní teplotu mezi 26 a 28 stupni, zásilky přepravované tímto letadlem jsou výhradně obchodní, nikoli soukromé. Rozdíl mezi osobní a obchodní zásilkou je v poplatcích, které hradí dovozce. Zatímco u osobní zásilky se platí pouze clo, u obchodní se ještě připočítává daň z přidané hodnoty (DPH). Vývozní a dovozní dokumenty byly psané na osobní zásilku, takže v nich nebyla připočítaná DPH. „Veterinární správa nám tedy papoušky zadržela v karanténě na letišti a nyní řešíme, jakým způsobem jejich dovoz legalizovat,“ vysvětluje Marcel Kohout. „Rádi bychom doplatili DPH, případně pokutu, ale úřady nám to nechtějí umožnit.“

O případu jako první informovala televize Prima (Foto: FTV Prima)

Jak je zlegalizovat? Cestou na Bali a zpět

Formálně správným řešením by bylo ptáky vrátit do Indonésie a odtud je znovu dovézt do Prahy, ale už správným způsobem. To však indonéská strana odmítá, podle ní byly podmínky exportu dodrženy. Čeští chovatelé si papoušky zakoupili od ptačí farmy a poměrně dlouhou dobu si vyřizovali dokumenty CITES, aby bylo vše v naprostém pořádku. Protože však podle Marcela Kohouta všechny osobní letecké linky z Bali do Evropy přestaly na svých palubách převážet ptáky, museli si nechat papoušky zaslat nákladním Cargem. Podle ptačí farmy, která jim ptáky prodala a zajišťovala jejich export, byl takový postup v souladu se zákonem. České úřady tvrdí, že nikoli – podle nich si ptáky měli dovézt sami chovatelé formou osobního zavazadla.

K TÉMATU: Bruselská konference „Dovoz a držení exotických zvířat v EU“ vyzněla proti chovatelům

„Ptáci měli být doprovázeni a údajně neměli přijet nákladním letadlem,“ shrnul výtky veterinární správy pro televizi Prima (reportáž si lze přehrát zde – začíná v čase 9:41) jeden z dovozců, Pavel Abrahám. Internetovému deníku Ararauna.cz dodal, že o rozsahu zásilky, tedy že z Bali bude zasláno najednou 50 papoušků, nevěděl. „Společně s dalšími dvěma kolegy jsme si objednali 15 papoušků. Jejich dovoz jsme řádně nahlásili. Až na ruzyňském letišti jsme se dozvěděli, že ptáky dovezlo Cargo a ne běžný spoj. Pokud bych to věděl dopředu, nikdy bych s tím nesouhlasil,“ řekl Abrahám. Podmínky v karanténě na pražském letišti označil za katastrofální. Veterinární správa nebyla připravena na krmení loriů, kteří vyžadují speciální kašovitou stravu a pravidelné čištění krmných misek i voliér, protože mají řídký trus.

Státní veterinární správa dovolila dovozcům, aby chodili papoušky do karantény krmit (Foto: FTV Prima)

Dovozci mohou papoušky alespoň krmit

Abrahám se tedy dohodl se zástupci veterinární správy na možnosti jezdit papoušky krmit a uklízet jim. Sám také zařídil vybavení voliér a klecí v karanténě bidly a správnými miskami. Prostředí, v němž se nedá větrat, ale podle něj vede k dalšímu šíření bakterií. „Ptáci pomalu hynou. Některým jsem musel osobně podat probiotika, viseli už na pletivu a nepřežili by. Nutně se potřebují dostat do lepších podmínek. Měli by být odděleni po jednom, takto jsou ve stresu,“ líčí Pavel Abrahám. Tři papoušci již v letištní karanténě uhynuli. Podle Marcela Kohouta šlo o loriho modrobřichého, modouchého a čárkovaného.

„Státní veterinární správa nám teď dává dvě možnosti: buď ptáky přes Indonésii dovezeme znovu a doplatíme DPH, nebo půjdou na tři měsíce do karantény a potom do zoologických zahrad, kde by měli zůstat,“ popisuje Marcel Kohout. V pondělí by podle něj měla Státní veterinární správa ptáky rozvést do několika větších karantén v zoologických zahradách, protože ta na letišti kapacitně nevyhovuje takovému množství zvířat. Pavel Abrahám, který se o papoušky na pražském letišti pravidelně stará, takovou informaci nemá. „Sám mám rozhodně vhodnější karanténu, než je ta na letišti. Už se musí něco stát, nebo ti ptáci postupně všichni uhynou,“ upozorňuje.

Celá kauza je pro mě zklamáním, říká chovatel

V zásilce, kterou si nechali dovézt čeští chovatelé z Bali, jsou kromě zmíněných loriů modrobřichých a čárkovaných také loriové modrouší, olivoví, kakadu bílý, guinejský poddruh kakadu žlutočečelatého (triton) a trichy orlí. Protože jde z velké většiny o potravní specialisty, umožnila Pražská veterinární správa dovozcům, aby se o ptáky v karanténě na ruzyňském letišti starali. Loriové tak dostávají kašičky s nektarem a trichové orlí mix exotického ovoce. Chovatelé si ale papoušky nesmí odvézt domů. „Absolvovali jsme několik jednání s vedením Státní veterinární správy i Pražské městské veterinární správy, ale výsledkem jsou ony dvě varianty, z kterých si máme vybrat,“ konstatuje Marcel Kohout.

ČTĚTE TAKÉ: Česká inspekce životního prostředí loni pravomocně zabavila jednoho papouška. Šlo o aru arakangu

„Chovu vzácných loriů jsem se věnoval před lety, teď jsem si chtěl na stáří udělat radost a dovézt si druhy, které se zde už skoro nechovají a posílit jejich genofond v našich chovech. Nebylo to pro komerční účely, ministerstvu životního prostředí jsem posílal fotografie svého chovného zařízení. Teď ale pomalu z celé situace vyplývá, jako bych byl pašerákem,“ stěžuje se Abrahám. Sám si přitom dával velký pozor na to, aby všichni ptáci měli v pořádku doklady původu a vše proběhlo legální cestou. „Přípravami dovozu jsme strávili mnoho času. Chtěl jsem předejít jakýmkoli komplikacím. Nešlo o levnou záležitost. Teď jde ale hlavně o zdraví a život těch ptáků, opravdu mají na kahánku,“ varuje Pavel Abrahám.

Skončí papoušci v zoo? A dožijí se toho?

I když mají papoušci doklady původu v pořádku a jediná potíž je ve způsobu jejich dovozu, úřady na ně pohlíží jako na nelegálně importovaná zvířata. Proto hrozí, že všichni ptáci budou zabaveni a obohatí chov několika českých zoologických zahrad. Případem se bude rovněž zabývat Česká inspekce životního prostředí, která může rozhodnout o zajištění zásilky a o umístění ptáků do záchranných center CITES. Ty většinou fungují při zoologických zahradách. Poté probíhá soudní řízení o zabavení ptáků a pokud takový návrh projde, zvířata propadnou státu, který je poté většinou převede do vlastnictví zoologických zahrad, v jejichž záchranných centrech CITES se papoušci nachází.

Server Ararauna.cz požádal o vyjádření mluvčí Státní veterinární správy a České inspekce životního prostředí, jejich odpovědi vám zprostředkujeme v dalším článku.
3 komentářů

 1. Denisa napsal:

  Neskutecny pristup veterinarni spravy!
  Problem je, ze nektere letecke spolecnosti neumoznuji odbavit si v ramci osobniho zavazadla papouska.. a to jeste v pripade,pokud se jedna o vetsi mnozstvi papousku.. pokud to letecka spolecnost neumoznuje, musi byt papousek prepraven v cargo letadle,coz byl i tento pripad..
  Pokud veterinarni sprave nejde pouze o zaplaceni poplatku DPH a jde ji predevsim o zdravi a zachranu zvirat, mela by si nejprve overit,zda tato konkretni letecka spolecnost akceptuje odbaveni papouska v osobnim zavazadle a pokud ne, je naprosto standartni,ze se zvirata posilaji cargo letadlem. Tato procedura je bezna napriklad u psu,atd., kdy se posilaji v cargo letadlech a jedna se o ciste soukrome ucely!

 2. Eva Andrsová napsal:

  Dobrý den,
  moc bych potřebovala kontakt na pana Pavla Abrháma.
  Velice rádi a ochotně mu věnujeme větší množství SANGRIMU AV, pro jeho papoušky, ABY CO NEJLÉPE USTÁLI, hrůzu na letišti. Jednoznačně je proti stresu a následnému vyškubávání peří. Vyvážíme jej již 22 let do Německa.
  Máte-li někdo na něj kontakt, prosím sdělte mi ho. Určitě to spěchá…..
  Děkuji Andrsová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..