Česká inspekce životního prostředí loni pravomocně zabavila jednoho papouška. Šlo o aru arakangu

UVNITŘ DOKUMENT – Téměř pět set kontrol podle zákona o obchodování s ohroženými druhy rostlin a živočichů, který vychází z mezinárodní úmluvy CITES, provedla v loňském roce Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Konkrétně šlo o 479 kontrol, které vedly ke 126 pokutovým řízením, v nichž ČIŽP uložila pokuty ve výši 446 200 korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou inspekce zveřejnila minulý týden. Inspekce loni zabavila 235 živých exemplářů ohrožených živočichů a rostlin CITES a 924 neživých artefaktů, na které se rovněž vztahuje úmluva CITES. Z papoušků šlo o jediného ptáka, zjistil web Ararauna.cz.
„Jednalo se o druh ara arakanga,“ upřesnila pro server Ararauna.cz Jana Jandová, zástupkyně tiskové mluvčí ČIŽP. Kolik kontrol loni provedla inspekce konkrétně u chovatelů papoušků, ale podle Jandové není možné říci. „Vyspecifikovat počet kontrol u chovatelů papoušků bohužel nemůžeme, takto to ve statistikách neevidujeme,“ vysvětlila. Oproti předchozím letům však počet zabavených papoušků výrazně poklesl. Jenom za období let 1997 až 2011, kdy proběhlo několik akcí proti nelegálním dovozcům papoušků do České republiky, ČIŽP zabavila 488 papoušků. Nejvýraznější byly roky 1999, 2000 a 2002. Jenom v roce 2000 šlo o 129 zabavených papoušků.

Výsledky činnosti ČIŽP za rok 2016 by Jan.Potucek on Scribd

Na pašování se stále více podílejí Vietnamci

Loni se inspektoři v případě CITES zaměřovali především na výrobky ze zvířat a rostlin uvedených v přílohách úmluvy CITES. Nejvíce případů řešili na pražském Letišti Václava Havla při dovozu či vývozu exemplářů. Více než každá pátá kontrolovaná zásilka nebyla v pořádku. Nejvíce problematických importů pocházelo z Asie. „Velmi závažný je vzrůstající počet porušování zákonů v oblasti CITES a wildlife. V roce 2016 byl v 56 procentech případů zjištěn v této souvislosti pachatel vietnamské národnosti, což je o šest procent více než v roce 2015 a o 20 procent více než v roce 2014,“ konstatoval ředitel ČIŽP Erik Geuss.

K TÉMATU: Inspekce životního prostředí zabavila v letech 1997 až 2011 českým chovatelům 488 papoušků

Inspekce podle Geusse loni pokračovala v úzké spolupráci s Celní správou a Policií ČR na závažných případech nelegálního obchodu se slonovinou, nosorožčími rohy a tygřími kostmi. Právě s přípravky z těchto nelegálně dovážených částí ohrožených zvířat často obchodují pachatelé vietnamské národnosti. Zejména na asijských trzích je velké odbytiště těchto „zázračných“ medicínských přípravků. Podle vedoucí oddělení CITES na ČIŽP Pavly Říhové ale distributoři nachází stále častěji odbytiště i v České republice. Kompletní statistiku činnosti ČIŽP za loňská rok si můžete prohlédnout v prezentaci výše.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

České úřady vydaly přes 5 000 registračních listů CITES pro papoušky žako

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 28. až 30. dubna 2017

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější