Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Inspekce životního prostředí zabavila od roku 1997 českým chovatelům 488 papoušků

UVNITŘ GRAFY – Téměř pět set papoušků pravomocně zabavila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) českým chovatelům a překupníkům za posledních čtrnáct let. Vyplývá to ze statistiky, kterou ČIŽP zveřejnila na svých internetových stránkách. Z ptáků zařazených na seznam mezinárodní úmluvy CITES o ochraně volně žijících živočichů byli papoušci druhým nejčastěji zabavovaným řádem. Více exemplářů inspektoři zabavili už jen z řad pěvců. V obou případech šlo o stovky zvířat, u jiných druhů ptáků spíše jednotlivce.

Nejhorší statistika připadá na rok 2000

Nejvíce zabavených papoušků z první přílohy CITES vykázala inspekce v letech 1999, 2000 a 2002. Vůbec nejkritičtější byl rok 2000, kdy do záchytných center putovalo 129 papoušků. O rok dříve to bylo 92, a o dva roky později 99 ptáků. Celkem jich ČIŽP v letech 1997 až 2011 zabavila 488 (viz dokument PDF – čísla za letošní rok výpis neobsahuje). Jsou mezi nimi papoušci zajištění při společných akcích s celníky během jejich transportu přes Českou republiku, ale i ptáci přímo ze soukromých chovů, kde inspekce prováděla namátkovou kontrolu. Druhy zabavených papoušků inspekce nespecifikovala.

V posledních letech však počet pravomocně zabavených papoušků klesá. Loni šlo podle statistiky ČIŽP o dva ptáky, předloni o čtyři a v roce 2009 o čtrnáct exemplářů. Nejčastějším důvodem zabavení ptáků jsou nesrovnalosti v dokladech CITES, kdy nesouhlasí číslo kroužku s evidenčním číslem na kartě CITES, nebo je kroužek volně odnímatelný, což legislativa CITES zakazuje. Případně jde o ptáky, k nimž majitel vůbec nemá doklady a nejsou evidováni u příslušného krajského úřadu (tato povinnost se vztahuje na všechny druhy papoušků v první příloze CITES).

Statistika činnosti České inspekce životního prostředí za poslední léta (Zdroj: ČIŽP)

„Při koupi takových zvířat by si chovatel měl všechno ověřovat a nikomu nevěřit. Značení musí sedět, a když má papoušek čip, měl byste si ho před koupí odečíst. Půjčit si čtečku a zkontrolovat ho. Kroužek musí být celistvý a patřičné velikosti, ne že by se dal stáhnout. Číslo na kroužku musí odpovídat číslu v dokladech. Pozor se musí dávat i na takové vychytávky, že číslo v dokladech oproti číslu na kroužku nesedí o jednu nebo dvě číslice. Prodejci většinou tvrdí, že jde o překlep, jenže právě v těchto případech se potom ptáci zabavují,“ popsala v dřívějším rozhovoru pro server Ararauna.cz inspektorka Pavla Říhová, vedoucí Oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a kontroly CITES.

Případ „Palmák“ dosud nebyl uzavřen

I když se počet kontrol ČIŽP za poslední léta snížil na méně než polovinu oproti rekordnímu roku 2005, kdy jich proběhlo téměř tisíc (ne všechny se ale týkaly chovatelů papoušků nebo okrasných ptáků), inspektoři bedlivě sledují zejména internetové burzy a monitorují nabídky ptáků spadajících do první přílohy CITES. „Vycházíme z vlastních zkušeností, musíme být v obraze, co je zrovna na trhu a všímat si mimořádností. Sledujeme v registru, co kdo dovezl do republiky a kdo si co zaregistroval. Někdy nás přímo bací do očí velké množství vzácných ptáků najednou. Jsou tedy určité indicie, které vám napoví,“ vysvětlila Říhová.

„O hlavních osobách, které jsou klíčovými hráči na našem trhu, víme a dáváme si na ně samozřejmě větší pozor. Občas taky padne nějaké udání, ale to jsou opravdu výjimky,“ dodala šéfinspektorka ČIŽP. Medializovaný případ kakaduů palmových, které inspekce loni zadržela u pražské veterinářky Ľubice Nečasové, dosud nebyl pravomocně ukončen, i když jednu oběť již má: samice vzácného kakadua uhynula v jihlavské zoo, kam ji inspekce umístila do záchranného centra, kde měli být papoušci do definitivního rozhodnutí soudu, zda propadnou státu. Chovatelka postup inspekce soudně napadla, ale případ dosud nebyl dořešen.

Statistika loňských dovozů a vývozů živočíchů a rostlin spadajících pod CITES přes pražské Letiště Václava Havla na Ruzyni (Zdroj: ČIŽP)

Ne všichni ptáci, které ČIŽP zabaví, nakonec propadnou státu. Vypovídá o tom i nepoměr počtu papoušků, které inspektoři zajistili v loňském roce, a výkazu statistiky, podle níž mělo jít o dva ptáky. Celkem jich ale inspektoři zajistili 34, ovšem jen zmíněné dva exempláře už byly pravomocně převedeny na stát, respektive na některou ze zoologických zahrad, kde byli do té doby dočasně umístěni, než dojde k vyřešení případu.

Úvodní foto: Ara kobaltový zajištěný při akci celníků v roce 2010 (Zdroj: Celní správa ČR)

Předchozí článek

Vědce překvapil kakadu, který „vyrábí“ hůlky, aby si mohl přes pletivo přitáhnout hračku

Dálší článek

Zbytečné a malicherné půtky exotářských časopisů

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější