UVNITŘ VIDEO – Nové zimoviště pro velké papoušky a další druhy exotického ptactva zprovoznila v těchto dnech táborská zoologická zahrada. Zhruba dvě desítky druhů ptáků se tak letos poprvé nemusí na zimu stěhovat do zázemí mimo areál zoo a zůstanou ve Větrovech. Jde například o ary zelenokřídlé, arakangy, ararauny a žlutokrké, kakaduy molucké, amazoňany žlutokrké, aratingy tmavohlavé, zelené a zlatočelé. Pavilon tvoří vnitřní uzavřená část, která je v zimě vytápěná, na kterou navazuje sedm velkých venkovních voliér. Z boční strany navazuje ještě obří voliéra o půdorysu 20 x 10 metrů se dvěma sloupy. Stavbu pro zoo zajišťovala společnost Voliéry Barvík, která na ní pracovala od začátku září do konce října. Zázemí ale zoo budovalo již od dubna.
Nejvzácnějším obyvatelem ptačího pavilonu je podle majitele a ředitele táborské zoo Evžena Korce nestor kea, kterého má zahrada zatím jednoho. „Ve všech zoologických zahradách světa se v současné době chová pouze zhruba 270 jedinců tohoto druhu,“ uvedl Korec pro jihočeskou přílohu deníku MF Dnes. V České republice tyto papoušky chovají zoologické zahrady v Praze, Brně, Liberci, Zlíně a Plzni. Kromě poslední jmenované se už všem podařilo tyto papoušky odchovat. Daří se s nimi i tuzemským soukromým chovatelům, přičemž jako první je v Česku úspěšně rozmnožil jihočeský veterinář Lubomír Palkovič, kterému se to opakovaně podařilo i pod rodiči. Ručně nestory kea odchoval další Jihočech Jindřich Veselský.
Velcí papoušci ještě ve staré voliéře Zoo Tábor:
Venkovní voliéry jsou průchozí, do zázemí jen s doprovodem
Nový ptačí pavilon vyšel táborskou zoo zhruba na 11 milionů korun a umožní návštěvníkům vstup do prostorné venkovní části. Do vnitřních prostor bude zoo zájemce pouštět jen v rámci komentovaných prohlídek. „Naše zoologická zahrada chová velkou kolekci vzácných velkých papoušků, například jednu z největších skupin arů zelenokřídlých z českých zoologických zahrad. Stávající voliéry v Táboře však neumožňovaly chovat zde tyto teplomilné ptáky po celý rok, chladnější období roku proto trávili na svém zimovišti. To se brzo změní, protože plánujeme postavit velkorysý ptačí dům, kde naši vzácní a ohrožení papoušci naleznou zázemí vhodné pro celoroční pobyt. Odpadne tak nutnost jejich pravidelného převozu,“ vysvětloval loni v létě ředitel Zoo Tábor, proč se chystají postavit nový ptačí pavilon.
Nový ptačí pavilon se nachází v prostoru pod restaurací v sousedství výběhů velbloudů a lam. „Máme velkou kolekci vzácných velkých papoušků, například jednu z největších skupin ar zelenokřídlých z českých zoologických zahrad. Chováme také velmi ohroženého kakadu moluckého, jehož chov v rámci Evropského záchovného programu (EEP) koordinujeme s ostatními evropskými zoologickými zahradami. Moderní ptačí dům, který je inspirován podobnými stavbami v renomovaných evropských zoologických zahradách, umožní jejich celoroční chov v areálu zoo. Kromě prostorných venkovních voliér budou mít vzácní papoušci také velkorysé vnitřní zázemí,“ sliboval už ve výroční zprávě zoo za loňský rok její ředitel Evžen Korec.
Úvodní foto: Voliéry Barvík