Menší druh aratingy, podobný aratingovi oranžovočelému. Celkově je zelený, čelo a přední část temene má oranžově žluté, zadní temeno a záhlaví tmavě modré. Hrdlo a líce bledě olivové, občas se slabým modrým nádechem, prsa bledě olivová. Břicho, spodní krovky ocasní a spodní krovky křídelní zelenavě žluté. Ocas je zelený s mírným modrým odstínem, na spodu špinavě žlutý. Zobák je šedočerný, lysé okolí očí oranžové, oko žlutavě oranžové, běhák šedý. Dorůstá délky 26 až 30 cm a hmotnosti do 100 g.
Ve volné přírodě žije na poměrně velkém území východní a střední části Jižní Ameriky, konkrétně v Brazílii, východní Bolívii, severní Paraguay a severozápadní Argentině. Divoká populace je velmi početná, proto není zařazen na seznam druhů v první příloze CITES, mezinárodní úmluvy o ochraně volně žijících živočichů. Existují dva poddruhy: aratinga zlatočelý menší (Eupsittula aurea aurea) a aratinga zlatočelý větší (Eupsittula aurea major).
Chov v zajetí
Poměrně často chovaný druh aratingy. Oproti jiným zástupcům svého rodu je výrazně menší (platí pro nominální formu). Na chov je náročný podobně jako ostatní aratingové, je odolný vůči chladu, ale dokáže být velmi hlučný a vyžaduje pravidelný přísun čerstvých větví na okus. V tuzemsku byl chován už za druhé světové války.
V České republice jej poprvé odchovala v roce 1940 pražská zoologická zahrada. Ze soukromých chovatelů byl první v roce 1967 Roman Wisinger. Nyní jej chová větší počet chovatelů a k odchovům u nás dochází každoročně.
Dostupnost a cena
Běžně nabízený druh papouška, jeden z nejdostupnějších a nejlevnějších aratingů. Občas je chovaný i jako domácí mazlíček. Velmi často se objevuje v chovatelské inzerci na českých webech. V roce 2011 se cena za jednoho ptáka pohybovala okolo dvou a půl tisíce korun. Starší ptáci a především harmonizující páry po úspěšných odchovech jsou dražší.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Papouščí ZOO Bošovice (u Vyškova)