Zdárné pokračování má projekt znovuzavedení aratingy žlutého do okolí středobrazilského města Belém, kde se tito papoušci přirozeně vyskytovali do poloviny minulého století. Ochránci zde od roku 2018 vypustili v několika vlnách 50 jedinců a v následujících dvou letech počítají s dalšími 50 papoušky, informuje web Mongabay. Poté by se měly počty vypouštěných ptáků snižovat v závislosti na životaschopnosti vytvořené divoké populace. Vypuštění papoušci už v přírodě hnízdí, značná část se jich ale pravidelně vrací k vypouštěcím voliérám a přikrmuje se na potravě, kterou jim nabízí ochránci. Hnízdění zatím probíhalo v umělých prkenných hnízdních budkách v blízkosti těchto voliér. Aratingové žlutí hrají důležitou roli při šíření semen oblíbeného keře açaí a dalších 22 druhů rostlin v Amazonii.
Reintrodukční projekt aratingy žlutého podporuje státní Institut pro rozvoj lesů a biodiverzity Pará a nezisková nadace Lymington Foundation, která se zabývá chovem ohrožených druhů papoušků. Většina vypouštěných aratingů pochází právě od ní. Program začal v roce 2017, kdy se do vypouštěcí voliéry v národním parku Utinga v Belému přemístili první ptáci. V lednu 2018 došlo k prvnímu vypouštění. Národní park Utinga se nachází v samém středu města Belém a tvoří jakýsi „zelený ostrov“ o ploše 1 393 hektarů zachovalého přirozeného amazonského pralesa. Oblast chrání soukromá bezpečnostní služba a veřejná enviromentální policie, které mají zabránit odchytu papoušků nebo vybírání mláďat z hnízd. Momentálně se v reintrodukční voliéře připravuje na vypuštění 10 aratingů.
Do roku 2026 má volná populace čítat 100 jedinců
Z prvních 50 papoušků vypuštěných v několika vlnách se 10 zdržuje v bezprostřední blízkosti místa vypouštění a denně navštěvují vypouštěcí voliéru, kde komunikují s ptáky připravovanými na vypuštění. Dalších 40 ptáků se rozptýlilo do vzdálenějších lokalit. Ochránci o nich mají přehled, protože všichni vypouštění aratingové mají okolo krku připevněný GPS lokátor. Ten však nelze sledovat na větší vzdálenosti, takže ne všechny ptáky se daří sledovat. Ochránci nyní plánují rozšířit stávající voliéry, aby se do nich vešlo více aratingů pro přípravu na vypuštění do přírody. Další padesátka ptáků by měla posílit volně žijící aratingy v Belému už do roku 2026. Vědci předpokládají, že potom jich bude dostatek na to, aby se mohli přirozeně rozmnožovat a posilovat populaci bez dalšího vypouštění.
Tento plán zatím trochu kazí fakt, že ze všech 50 dosud vypuštěných aratingů zahnízdil pouze jeden pár, který úspěšně vyvedl mláďata. „Doufám, že brzy bude více mláďat, protože nyní potřebují co nejvíce přirozeně zvyšovat svoji populaci,“ říká biolog Marcelo Vilarta, který je odpovědný za proces adaptace ptáků v novém prostředí před samotným vypouštěním do přírody. „V určitém okamžiku zastavíme vypouštění dalších ptáků a populace se bude obnovovat už jen přirozeně.“ Aratingové žlutí obývali oblast Beléma již odpradávna. První vědecký popis pochází z roku 1848, ale poté začala jejich populace výrazně ubývat kvůli rozšiřování měst, odlesňování a nezákonnému obchodu s volně žijícími zvířaty. Poslední aratingové žlutí z Beléma zmizeli na přelomu 40. a 50. let minulého století.
Úvodní foto: Marcelo Vilarta