Aratinga žlutý (Guaruba guarouba)

Nejvzácnější z aratingů, který je kvůli odlišnému zbarvení zařazen do samostatného rodu Guarouba. Celkově je tmavě žlutý, letky loketní a vnější krovky křídelní má tmavě zelené, spodní strana ocasu a letky jsou špinavě žluté. Zobák je rohové barvy, nahá okruží okolo oka bílé, oko hnědé, běhák masové barvy. Dorůstá délky 34 cm a hmotnosti do 250 g.

Ve volné přírodě žije na relativně malém území v severovýchodní Brazílii mezi povodím řed Xingú, Pará a Maranhao. Ještě v devadesátých letech minulého století se početnost divoké populace odhadovala na pět tisíc jedinců, nyní je to podle BirdLife International už jen tisíc až dva a půl tisíce exemplářů. Proto je jako jediný druh aratingy zařazen na seznam CITES, mezinárodní úmluvy na ochranu volně žijících živočichů.

Chov v zajetí

Nejvzácnější z aratingů, pro běžného chovatele nedostupný – jak cenově, tak faktickým nedostatkem ptáků na evropském trhu. Jeho odchyt a dovoz je zakázán, počty v zajetí chovaných ptáků jsou minimální. Přesto jej vlastní několik českých chovatelů a vzácně je v tuzemsku i odchováván.

Vůbec prvního odchovu v tuzemsku docílil v roce 1996 Luděk Hovorka, později tento si tento úspěch od stejného páru několikrát zopakoval.

Dostupnost a cena

Velmi sporadicky nabízený druh na českém trhu, který patří mezi vůbec nejdražší papoušky u nás. V roce 2011 se cena jednoho páru pohybovala okolo 150 tisíc korun. V devadesátých letech, kdy se k nám poprvé dováželi, stáli stejně jako ara hyacintový. Podléhá povinné registraci podle mezinárodní úmluvy CITES, chovatelé tedy musí počítat s četnými kontrolami.

Výskyt v českých a moravských ZOO

ZOO Ostrava


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..