Téměř o polovinu větší a doplněná o nové tropické stromy je průchozí voliéra Papua v ostravské zoologické zahradě. V pátek se nově otevřela návštěvníkům, kteří se v ní můžou setkat s osmi druhy papuánských ptáků, včetně dvou druhů papoušků lori: lori horským a lori tříbarvým papuánským. Výrazná rekonstrukce, která významně zvětšila vnitřní prostory voliéry, přišla zahradu na osm milionů korun a zoo ji hradila plně z vlastních zdrojů. Uvnitř je nově ztvárněn papuánský deštný les. Generální rekonstrukce proběhla po deseti letech provozu, voliéra se návštěvníkům poprvé otevřela v roce 2013. „Zároveň proběhly i nutné údržbové práce. Symbolicky na mezinárodní Den zvířat, tj. 4. října, byla znovu otevřena návštěvníkům,“ informovala mluvčí Zoo Ostrava Šárka Nováková.
„Došlo k výraznému rozšíření voliéry, téměř o polovinu, a zásadně se změnilo i uspořádání a výtvarné ztvárnění. Nosné kovové sloupy byly zpodobněny do tvaru různých stromů. Předlohou byly tvůrcům skutečné papuánské stromy, takže návštěvníci při procházce voliérou mohou ještě více nasát atmosféru papuánského deštného lesa,“ popisuje ředitel Zoo Ostrava Jiří Novák. Pokud si bude chtít návštěvník „lesa lidojedů“ odnést domů fotografii, bude mít ideální možnost. Nově je vyčleněna plocha u jednoho z pralesních obrů právě pro tuto příležitost. Za zmínku stojí i kulturní prvky: jeskynní malby. Po generace si lidé na Papui zdobí stěny jeskynními malbami zvířat, ale také otisky svých rukou, které mají často rituální význam.
Ve voliéře jsou i kystráčči a korunáči
Jeskynnímu umění původních obyvatel ostrova je proto věnován kousek prostoru v malé jeskynní části umělých skal. Kdo by chtěl více poznat život původních obyvatel Papuánců, může z průchozí voliéry pokračovat dále do pavilonu Papua, kde je nespočet vyobrazení, textů i několik předmětů. „Průchozí voliéry, do nichž mohou lidé vstoupit a užít si pobyt přímo mezi zvířaty, jsou v zoologických zahradách velmi oblíbené. Voliéra Papua je velmi autentická, mezi nově vytvořenými tropickými stromy si člověk může opravdu připadat jako někde tisíce kilometrů daleko v exotickém prostředí. K tomu vám nad hlavou přelétají hejna pestrých papoušků, na větvích posedávají a po zemi běhají další zástupci ptačí fauny,“ říká Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora Ostravy, zřizovatele ostravské zoo.
Kromě dvou zmíněných druh loriů jsou průchozí voliéře Papua k vidění také bahňáci čejka australská a dytík velký, tři druhy exotických holubů – holub bažantí, holub dvoubarvý a korunáč Sclaterův a také pestře zbarvený kystráček modrolící. Z voliéry se pak vchází přímo do pavilonu Papua, kde jsou k vidění plazi, ryby a další živočichové této oblasti. Ostravská zoo patří s více než 20 druhy papoušků k zajímavým výletním cílům milovníků exotického ptactva. Navíc se může pochlubit velmi zajímavými moderními voliérami pro další druhy ptáků, včetně gigantické průchozí voliéry La Pampa s kondory, divokými morčaty a celou řadou brodivých druhů ptáků.
Úvodní foto a galerie: Monika Vlčková, Zoo Ostrava