Křížem krážem po českých zoo: do Ostravy za novými ptačími voliérami a na safari

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Ostravská zoologická zahrada nepatří mezi nejznámější zoo u nás a nemíří do ní tolik návštěvníků jako do celkem blízké zlínské zoo, v posledních letech ale viditelně investuje do nových expozic a celkově modernizuje areál, který patří k jedněm z největších u nás. Má také zajímavý chov papoušků. Byť už mezi nimi nejsou arové hyacintoví, narazíte zde na druhy, které nejsou v zoologických zahradách tak běžné: například na ary horské a aratingy žluté, které se oba v Ostravě daří rozmnožovat. Ráda by se také ve spolupráci s dalšími českými zahradami zapojila do reintrodukčního programu amazoňanů vínorudých, což by byl z hlediska tuzemských zoo unikát. Do Ostravy se ale vyplatí zajet nejen za papoušky.

Jak se tam dostat

Ostravská zoologická zahrada a botanický park jsou zakomponovány přímo do města, a tak jsou rychle dostupné jak osobní, tak veřejnou dopravou. Areál se nachází v tzv. Velkém ostravském lese s několika přírodními jezírky a naučnými stezkami. Z centra města se tam dostanete autem směrem na Hladnov a po Michálkovické ulici přímo až k hlavnímu vchodu do zoo, po jehož pravé i levé straně se nachází celkem tři parkoviště a parkovací dům. Pozor, směrem od centra se u zoo aktuálně opravuje vozovka (srpen 2023) a provoz je na krátkém úseku sveden do jednoho jízdního pruhu. Parkoviště u zoo jsou placená, ale pro případ průjezdu, kdy řidič pouze vysazuje posádku, je možné zde zastavit na max. 15 minut zdarma. Jinak celodenní vyjde v sezóně (duben až říjen) na 100 Kč za celý den, mimo sezónu na 60 Kč.

Veřejnou dopravou je ostravská zoo dobře dostupná z hlavního vlakového nádraží, které se nachází na hlavním koridoru Praha (Břeclav) – Bohumín – Polsko (Slovensko) trolejbusy. Z Hlavního nádraží jede č. 106 nebo 108 na zastávku Revírní bratrská pokladna, poté je třeba se vrátit ke kruhovému objezdu a přejít do protisměru, odkud k zoo jede trolejbus č. 104 (odtud jsou to pouhé dvě zastávky). Celkově cesta z nádraží do zoo zabere asi 20 minut. Pozor, v Ostravě je bezpapírová MHD, nesežene tedy papírové jízdenky, takže jízdné můžete zaplatit buď platební kartou přímo v trolejbusu, nebo si stáhnete do telefonu aplikaci MHD Ostrava a zakoupíte si ji přes ni.

Co stojí vstupné

Základní vstupné pro dospělého do Zoo Ostrava vyjde na 160 Kč v letní sezóně (duben až říjen) a na 110 Kč mimo ni. Roční permanentka pro dospělého vyjde na 750 korun. Děti do tří let mají vstup zdarma, od tří do 15 let v letní sezóně 100 Kč, mimo ni 60 Kč a roční permanentka je vyjde na 450 Kč. Stejně vyjde vstupné i studenty, seniory, učitele a ZTP a ZTP/P starší 15 let. Rodinné vstupné ostravská zoo nevede, tedy kromě roční permanentky, která stojí 1800 korun. Zahrnout do ní lze dva dospělé a maximálně čtyři děti ne starší 15 let. ZTP, ZTP/P do 15 let a pedagogický doprovod školních výprav mají vstup do zoologické zahrady zdarma.

Kromě základního vstupného si lze v areálu zoo připlatit za výlet vláčkem po safari, které se ale ve srovnání s Dvorem Králové nad Labem velmi krátké. Za dvacetiminutovou projížďku zaplatí dospělí i děti 50 korun, držitelé ZTP 10 korun a pro ZTP/P a jejich doprovod je vláček zdarma. Atrakce se nachází na samém konci areálu zoo za Pavilonem evoluce se šimpanzi. Jinak se vstupné do zoo vztahuje nejen na zoologickou část, ale také na lesní stezky obklopené mnoha druhy rostlin a dřevin.

Jak vypadá areál

Hned u hlavního vchodu vás zaujme nové logo ostravské zoo, které tvoří hlava hrocha vykreslená jako barevný květ. Novou identitu má zoo teprve od letošního jara, hrocha v logu ale měla už dříve. První, na co narazíte po průchodu vstupním turniketem, je jezírko s plameňáky a husičkami vdovky a husice orinocké, které se hlasitě a pištivě ozývají. Kolem něj se můžete vpravo vydat kamenitou stezkou do čínské a tibetské zahrady, kterou lemují často průchozí voliéry s ptáky z těchto regionů, ale také expozice pand červených. Stezka vás dovede až na další asfaltovou cestu, kde hned po pravé straně stojí podlouhlá krytá voliéra se skupinou alexandrů čínských. Ostravské zoo se daří tyto ptáky odchovávat ve společné voliéře, od 14 párů letos odchovala 19 mláďat. Když všichni tito ptáci spustí najednou, je to pěkný „cvrkot“.

Cesta dále pokračuje směrem od hlavního vchodu do středu areálu a míjí výběhy s jeleny a zajímavou výstavku paroží různých kopytníků (u kterého se můžete vyfotit) až k expozici Na statku, která představuje ukázku hospodářství s domácími zvířaty doplněnou o hřiště pro děti. Jsou tu králíkárny s velkými i malými králíky, chlév s dobytkem, ale také voliérka s andulkami vyzdobená bambusovými stvoly, výběh s ovečkami, kozami a dalšími zvířaty. V parném létě je to jedno z mála míst, které je celé ve stínu a s dětmi se tu dá strávit poměrně dost času. Větší dětské hřiště následuje hned za branou statku, stačí vyjít mírně do kopce sto metrů a otevře se volný plácek s provazovým hradem, kavárnou a několika stánky s občerstvením, u kterých je kryté sezení (v létě tu je stín, což oceníte zejména v třicetistupňových vedrech). Zoo sem umístila i rozprašovače vody, takže se tu dá příjemně ochladit.

Pokud se vydáte dál po směrovce k safari, za chvíli se vám po levé straně objeví v dálce na mýtině obrovská voliéra La Pampa, ke které se dá dojít po úzké cestičce. Je to jedna z nejnovějších expozic ostravské zoo, která je volně průchozí a uvnitř narazíte na kondory havranovité, jihoamerické kolpíky, ibisy, pisily, čírky, ostralky, ale také na divoká morčata, na která se kondoři snaží dělat nálety, ale nemají šanci: morčata jsou opravdu hbitá. Na tuto největší průchozí voliéru v ostravské zoo navazují expozice jihoamerických zvířat: jsou zde šelmy tayra, jaguarundi a ocelot, mary slaništní a z ptáků „chodec“ seriema rudozobá. Od jihoamerické expozice vede naučná stezka o včelařství k výběhu dikobrazů a opět se vrátíte na cestu směrem k safari, kterou lemují voliéry se supy, z nichž nejvíc zaujmou orlosupi bradatí.

Na supy navazuje sekce výběhů indických šelem a želv, kde uvidíte levharty, indické lvy a další oblíbené kočkovité šelmy. Zoo má zajímavě řešené průhledy do venkovních výběhů. Aby návštěvníci nerušili obyvatele expozic, přes výlohy je přehozený lanový závěs, který musí zájemce rozhrnout, aby viděl dovnitř. Další moderní a velmi zajímavou (a hlavně prostornou) expozicí je Chrám gibonů. Představuje vkusně vytvořený výběh, kde je uprostřed obrovský strom, ke kterému vedou lana pro šplhání. To vše obehnané vysokou zdí, z níž návštěvníci shlíží dolů. Naproti přes cestu začíná výběh pro medvědy ušaté a hulmany, které ale uvidíte spíše až ve chvíli, kdy odejdete od Chrámu gibonů dále a doleva k expozici Čitván. Ta nabízí průhled do velkého venkovního výběhu, ale také strašné fotografie čínských farem na produkci medvědí žluči. A jako ukázku vycpaného medvěda ušatého zavřeného v těsné kleci jako v jedné z těchto farem…

Hned vedle Čitvánu je výběh pro vydry, které se drží většinou pohromadě a nechají se zblízka vyfotit. Odtud vede cesta okolo rozcestníku opět směrem k safari okolo výběhu pro jeřáby a slony (k těm se ještě vrátíme) okolo jednoho z jezírek, na jehož ostrově žijí volně lemuři, až k další obrovské voliéře, která však není osídlena ptáky, nýbrž šimpanzi. Jde o Pavilon evoluce, který byl krátce po naší návštěvě dočasně uzavřen, protože šimpanzům se narodilo mládě. U venkovní expozice, která je díky své velikosti vidět už z dálky, se nachází hned dva stánky s občerstvením a vyplatí se tu na chvíli odpočinout. Podél výběhu se dá dojít k výběhu velbloudů, velkých afrických želv a především žiraf. V parnu je to jedno z nejpříjemnějších mést v zoo, protože žirafy jsou vypuštěné venku a projít se k nim dá podlouhlým vnitřním pavilonem, ve kterém příjemně fouká. Venku jsou navíc další rozprašovače vody.

Pokud je Pavilon evoluce otevřený, narazíte v něm na bujnou vegetaci a kromě šimpanzů i na veverky, damany, různé želvy a plazy, ale také na sbírku afrických motýlů a brouků. K pavilonu přiléhá podlouhlá voliéra, ve které je vidět papoušek žako, vousáci senegalští, bukáčci malí, chřástalové žlutozobí a banánovci fialoví. Z primátů tu nejsou jen šimpazi hornoguinejští, ale také kočkodani Dianini. Zoo Ostrava jich společně se Zoo Richmond ve Virginii chová nejvíc na světě a odchovala od nich již 24 mláďat. Od Pavilonu evoluce se cesta stáčí podél výběhu afrických kopytníků doleva k dalším jezírkům, kde návštěvníka zaujme rej kaprů ve vodě. Ryby jsou tu zvyklé na dokrmování od lidí, přímo u plůtku je umístěný automat na granule, kterými je možné kapry krmit.

Především tu ale končí zoologická část zahrady a následuje stezka lesem, ale je tu také výchozí a konečná stanice vláčku na safari. Tím se dá projet asi dvoukilometrový úsek nepřístupný pěšky, a kde se volně pohybují žirafy, buvoli, antilopy a další kopytníci. Cesta vláčkem je doplněna výkladem pouštěným z pásku, a to jak v češtině, jak v polštině, protože návštěvníků z Polska je tu opravdu hodně (zoo tomu uzpůsobila i informační tabule). Vláček projede Safari asi za 20 minut a vrátí se na místo, odkud vyjel, takže potom se musíte vydat zpět okolo Pavilonu evoluce a jezírek s ostrovy lemurů k výběhu slonů, kteří se v parnu schovávají spíše uvnitř svého pavilonu. Ten svým interiérem trochu připomíná sloninec ve vídeňské zoologické zahradě a patří k modernějším stavbám v Zoo Ostrava.

Když už jsme u tlustokožců, hned vedle slonince je další moderní pavilon Tanganika pro hrochy, který obývají také krokodýli a noční afričtí savci. Jde o další nedávno dokončenou stavbu, která vypadá opravdu nádherně a stojí za návštěvu. A hned naproti je expozice Malá Amazonie, ke které přiléhají voliéry s jihoamerickými papoušky. Už z dálky je vidět společná voliéra pro ary zelenokřídlé a arakangy, ale jsou tu i arové horští, aratingové žlutí, sluneční a zlatohlaví, amazoňani fialovotemenní a vínorudí a amazónci bělobřiší. Bohužel tu už nenarazíte na ary hyacintové, které ostravská zoo chovala několik let právě v této expozici a Ararauna.cz odtud vydala reportáž z návštěvy zimoviště. V zoo sice jsou, ale v zázemí. Malá Amazonie pak představuje pavilon s exotickými žábami a pavouky z Amazonie. Naproti pavilonu jsou pak opuštěné klece pro zimování lemurů, který tráví čas od jara do podzimu na zmiňovaných ostrovech jezírek v zadní části zoo.

Za těmito zimovišti je ale průchozí voliéra Papua, ve které volně létají loriové horští a tříbarví, kystráčci modrolící, korunáči a další ptáci Oceánie. Asi nejzvědavějšími obyvateli jsou loriové horští, kteří se rádi hašteří u misky s ovocem a nektarem s kystráčky. V přilehlém pavilonu stejného názvu je pak několik mořských akvárií s rybami a korály, ale i plazy. Pavilon Papua patří k tomu nejmodernějšímu, co ostravská zoo aktuálně nabízí a vypadá opravdu hezky. To platí i o pavilonu Wanderu pro makaky lví, která se nachází u náměstíčka, do kterého ústí pavilonu Tanganika s hrochy a voliéry s papoušky. Tuto stavbu zoo dokončila teprve loni a představuje další z řady staveb, které jsou v zahradě rozplánované na několik následujících let. Zahrada chystá například novou expozici pro tučňáky, průchozí voliéru pro australské ptáky nebo zcela novou expozici s výběhem pro tygry, které kvůli nevyhovujícím podmínkám dočasně přestala chovat.

Ostravskou zoo jsme navštívili v srpnových parnech, a tak jsme oželeli vzdálenější expozice, které se nachází podél lesních stezek botanické části parku. I tak počítejte s tím, že v areálu strávíte několik hodin a rozhodně se sem vyplatí přijet brzy dopoledne, abyste stihli vidět vše podstatné.

Co jinde neuvidíte

Ostravská zoo se vyloženě nepyšní nějakým extra vzácným a takřka nechovaným zvířetem. Pokud se zaměříme vyloženě na papoušky, je to jedna z mála zoo, kde uvidíte aratingy žluté nebo ary horské. Přirozeným způsobem rozmnožuje ary arakangy (ve velké voliéře s ary zelenokřídlými má nyní odchovaná mláďata). Bohužel, v Ostravě už není veřejná expozice arů hyacintových a také kakaduů palmových, které zde poměrně nedávno také rozmnožili. Oba druhy jsou v neveřejném zázemí. Rozhodně však stojí za to nové expozice zaměřené na ptáky – jihoamerická průchozí voliéra La Pampa, další průchozí voliéra Papua nebo krásně zarostlý Pavilon evoluce.

Občerstvení

Stánky s občerstvením naleznete na několika strategických místech, většinou u křižovatek a rozcestníků. Pokud dáváte přednost klasické restauraci, nejspíše vás osloví moderní podnik Saola kousek od hlavního vchodu do zoo. Kavárna, stánky s občerstvením a zmrzlinou se pak nachází u dětského hřiště s provazovým hradem přímo uprostřed zoo. Další kavárna je u expozic s indickými šelmami a také u pavilonu Tanganika s hrochy. Malé občerstvení je k dispozici také u výběhu slonů, na jehož konci je i nafukovací hrad pro děti a atrakce s nafukovacími čluny jezdícími v bazénu, které jsou extra zpoplatněné. Pozor, v některých stáncích není možné platit kartou, ale pouze v hotovosti.

Jak mají otevřeno

Během letních prázdnin je ostravská zoologická zahrada a botanický park otevřená od 9:00 do 20:00 hod., v září a říjnu a také v březnu od 9:00 do 18:00 hod., od listopadu do ledna od 9:00 do 16:00 hod., v únoru od 9:00 do 17:00 hod. a od dubna do června od 9:00 do 19:00 hod. Pokladny a pavilony se zavírají v 18 hodin. Poslední vstup do areálu je možný v 18 hodin. Přímo v Ostravě je možné se do zoo dopravit speciálním dvoupodlažním autobusem doubledecker za cenu jízdného MHD. Více informací naleznete na www.zooostrava.cz.

Předchozí článek

Jaká je letošní 84. propagační výstava exotického ptactva v Botanické zahradě na pražském Albertově?

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 25. až 27. srpna 2023

Nejčtenější