Středně velký, běžný druh zeleného aratingy. Celkově je tmavě zelený, na lících, příuší, hrdle a horních prsou bledší a žlutavý. Čelo, uzdička a okolí oka oranžově červené, přední část temene zlatožlutá – odtud název druhu. U některých jedinců mají líce žlutavý nádech. Břicho a spodní prsa má červené. Ocas je olivově zelený, na konci modrý a zespoda šedý, stejně jako spodní část letek. Zobák má šedavě černý, oko hnědé, běhák šedý. Dorůstá délky 30 cm a hmotnosti do 150 g.
Ve volné přírodě žije výhradně na východu Brazílie, spíše ve vnitrozemí. Je velmi častý, počet divoce žijících jedinců neklesá, proto není zařazen na seznam CITES, mezinárodní úmluvy na ochranu volně žijících živočichů. Existují dva poddruhy: aratinga zlatohlavý severní (Aratinga auricapilla auricapilla) a aratinga zlatohlavý (Aratinga auricapilla aurifrons). Někteří zoologové tento druh považují za poddruh aratingy zlatého.
Chov v zajetí
Běžně chovaný druh aratingy, patří k nejčastějšímu zástupci tohoto rodu u českých chovatelů. Na chov je náročný podobně jako ostatní aratingové (zejména jako aratinga jendaj), ptáci jsou poměrně dost hlasití a nároční na pravidelný přísun čerstvých větví na okus. Jsou velmi odolní vůči chladu, snáší dobře i menší mrazy, nesnesou ale společný chov s jinými papoušky.
V České republice jej poprvé odchoval v roce 1979 Adam Hofman. Dnes patří mezi nejčastěji odchovávané aratingy u nás, každoročně jej odchovají desítky až stovky českých chovatelů. Tomu odpovídá i jeho cena – patří mezi nejlevnější druhy svého rodu.
Dostupnost a cena
Velmi běžný druh papouška, často je nabízen v chovatelské inzerci na českých webech. V roce 2011 se cena za mladého ptáka pohybovala okolo tří tisíc korun. Pohlavně dospělí ptáci a zejména harmonizující páry po úspěšných odchovech bývají dražší. Nepodléhá povinné registraci podle mezinárodní úmluvy CITES.
Výskyt v českých a moravských ZOO
ZOO Ostrava
Papouščí ZOO Bošovice (u Vyškova)