UVNITŘ MAPA – Po osmi měsících se v České republice opět objevila nákaza ptačí chřipkou. Státní veterinární správa (SVS) ji potvrdila v soukromém malochovu drůbeže v Horních Slověnicích na Třeboňsku. Podle výsledků testů uhynulých slepic Státní veterinární ústav Praha potvrdil, že jde ptačí chřipku typu H5N1, který se v tuzemsku vyskytoval po celý loňský a začátek letošního roku. V napadeném chovu se původně nacházelo 30 slepic, z toho deset na sklonku prosince uhynulo. Majitel to na Silvestra nahlásil prostřednictvím soukromého veterinárního lékaře Krajské veterinární správě pro Jihočeský kraj v Českých Budějovicích. Při kontrole na místě inspektoři zaznamenali, že zbylé slepice vykazují klinické příznaky onemocnění.
Zajímavé je, že slepce v tomto chovu byly uzavřené ve zděném kurníku s výběhem bez přímého kontaktu s volně žijícím ptactvem, které ptačí chřipku přenáší. „V okolí se však nacházejí četné rybníky s velkým množstvím divokých kachen,“ poznamenala SVS. Nákaza se šíří především trusem nakažených vodních ptáků, který lze do chovného zařízení zanést na podrážkách bot. „Zbývající drůbež v chovu bude utracena a následně bude provedena desinfekce odbornou firmou,“ potvrdil ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Krajská veterinární správa nebude v okolí ohniska vyhlašovat ochranná pásma a nebude omezovat nakládání s chovanými ptáky, jako se tomu dělo v minulosti.
Ptačí burzu v Českých Budějovicích to neohrozí
„Krajská veterinární správa podobně jako v případě posledního loňského ohniska na Kladensku využije možnost danou nedávnou změnou evropské legislativy. Nevymezí okolo zasaženého chovu uzavřená pásma a v nich nebude vyhlašovat mimořádná veterinární opatření,“ uvedl Semerád. Zasažený malochov totiž splňuje podmínky pro použití výjimky. Tou hlavní je skutečnost, že chovatel neuvádí drůbež ani její produkty na trh, což znamená, že riziko šíření nákazy z daného chovu je minimální. Česká republika by neměla navíc ztratit oficiální status země prosté ptačí chřipky důležitý pro mezinárodní obchod s drůbeží a jejími produkty. Krajská veterinární správa bude nákazovou situaci v oblasti bedlivě monitorovat. Ve spolupráci s hasiči bude o situaci informovat chovatele a obce v oblasti.
„Chtěl bych velmi apelovat na chovatele drůbeže, že důsledné dodržování pravidel biologické bezpečnosti je jedinou účelnou ochrannou proti zavlečení této nebezpečné nákazy do chovu,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný. Návrat ptačí chřipky do drůbežích chovů v České republice byl jen otázkou času. Již od září totiž stoupal počet případů v evropských zemích, včetně Maďarska, Polska nebo Německa. Poslední vlna ptačí chřipky v Česku odezněla loni v květnu, kdy se ohnisko nemoci objevilo v Kladně – Švermově. Aktuální případ z Horních Slověnic neohrozí pořádání ptačích burz v blízkých Českých Budějovicích. Ani v samotné obci nebudou probíhat preventivní prohlídky chované drůbeže a soupis chovů, jako se to děje v případě vypsání ochranných pásem okolo ohniska nákazy.
Úvodní foto: Wikimedia Commons / Pavel Rychtecký