Kladno má potvrzený případ ptačí chřipky, tamní chovatelskou burzu to ale už neuzavře

Nový případ ptačí chřipky v soukromém chovu drůbeže v Kladně – Švermově potvrdila v neděli Státní veterinární správa (SVS). Chovatel nahlásil úhyn devíti z 28 kusů ptáků, vesměs slepic, krůt a perliček. Zbývající drůbež v chovu byla apatická. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky, odeslali je k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha a nařídili na místě předběžná opatření. „Výsledek vyšetření potvrdil vysoce patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1. Zbývající drůbež v chovu byla již utracena,“ informovala SVS na svém webu s tím, že tento případ nakonec neovlivní pořádání chovatelských burz a výstav v Kladně, protože veterinární správa nepřikročí k vytvoření ochranných pásem a sčítání chovů drůbeže.

EU nově umožňuje nevypisovat pásma ochrany

„Krajská veterinární správa poprvé v historii využije možnost danou čerstvou změnou evropské legislativy a nevymezí okolo ohniska uzavřená pásma a v nich nevyhlásí mimořádná veterinární opatření. Zasažený malochov totiž splňuje podmínky pro použití výjimky. Tou hlavní je skutečnost, že chovatel neuvádí drůbež ani její produkty na trh. Krajská veterinární správa bude však situaci v oblasti monitorovat. Místní chovatelé ptáků by měli dbát zvýšené obezřetnosti a dodržovat pravidla biologické bezpečnosti,“ vysvětila SVS a dodala, že tento případ je letošním 23. ohniskem ptačí chřipky v chovech v České republice. V únoru, když bylo odhaleno ohnisko této nemoci v nedalekých Lánech, musela být zrušena ptačí burza v Kladně, protože se nacházela v pásmu zvýšeného dozoru veterinární správy.

V posledních týdnech se také zvyšují počty případů uhynulých divokých vodních ptáků, u kterých SVS potvrdila nákazu ptačí chřipkou. Místo dosavadních kachen a labutí se ale nemoc projevuje především u racků, u kterých dochází k hromadným úhynům. Od začátku letošního roku SVS eviduje 20 potvrzených případů ptačí chřipky u uhynulých divokých ptáků, z toho 11 se týká právě racků. Dosud poslední z 12. května se týkal přírodní rezervace Nový rybník v okresu Plzeň – sever, předtím 4. května vodní plochy v areálu společnosti Mondi Štětí na Litoměřicku. Na konci dubna byla nákaza potvrzena u uhynulých racků nalezených na rybníku Skučák u Rychvaldu na Karvinsku a na Heřmanickém rybníce u Ostravy. Na ptačí chřipku uhynuli také racci nalezení na Bohumilečském rybníce na Pardubicku.

Ptačí chřipka uzavřela chovatelskou burzu v Kladně, Česko má už 13 ohnisek nákazy

Případů hromadných úhynů divokých racků přibývá

19. dubna potvrdil Státní veterinární ústav Olomouc ptačí chřipku u uhynulých racků chechtavých nalezených u Troubeckého jezera poblíž Tovačova v Olomouckém kraji. O dva dny dříve se tatáž nákaza potvrdila u uhynulých racků v zatopené pískovně u obce Dobřín na Litoměřicku. 13. dubna se tak stalo u uhynulých racků nalezených ornitology na rybníku v Bořeticích u Hustopečí v Jihomoravském kraji. Začátkem dubna evidovala SVS další podobné případy u Hobšovického rybníka nedaleko Velvar na Kladensku ve Středočeském kraji a u Mutěnických rybníků na jižní Moravě. Podobné hromadné úhyny racků, za kterými stojí ptačí chřipka, se v poslední době objevily hned v několika evropských zemích, přičemž v Česku se tak stalo často poblíž míst, kde se později nemoc projevila v chovech drůbeže.

„V případech, kdy se ptačí chřipka objeví u volně žijících ptáků, SVS nepřijímá mimořádná veterinární opatření. V zasažených lokalitách však informujeme chovatele drůbeže o výskytu nákazy a nutnosti dodržovat pravidla biologické bezpečnosti. Důležité je zejména zamezit kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky, kteří jsou zdrojem nákazy,“ říká ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Kromě racků se letos ptačí chřipka projevila i u volně žijících kachen divokých, labutí velkých, volavek bílých a husy velké.

Končí zákaz chovu drůbeže pod širým nebem, může se už prodávat i na ptačích burzách

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 12. až 14. května 2023

Dálší článek

Focení zvířat v přírodě je o obrovské náhodě, říká Josef Nožička. Nikdy to není stejné

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější