Rozšíření kolekce papoušků o novozélandského nestora keu ohlásila táborská zoologická zahrada. Samce jménem Tapu si dovezla z jiné zoo v Německu. Papoušek je momentálně v karanténě, po které se přestěhuje do venkovní veřejné expozice, informoval ředitel a majitel Zoo Tábor Evžen Korec. Návštěvníci by mohli nového ptačího obyvatele zoo spatřit ještě v průběhu letních prázdnin. Táborská zoo je již šestou zoologickou zahradou v České republice, která si pořídila tohoto nejinteligentnějšího papouška světa. Setkat se s ním můžou návštěvníci také v Praze, Liberci, Plzni, Brně a Zlíně. Kromě plzeňské zoo se je také čtyřem zbývajícím zahradám podařilo již rozmnožit, přičemž prim drží liberecká zoo, která nestorům nedávno otevřela zcela novou expozici.
V Táboře mají zatím jediného nestora keu, kterého časem patrně dopárují. Tito ptáci jsou totiž velmi společenští a chovají se spíš po párech nebo větších skupinách. „Nestor kea žije ve volné přírodě pouze na jediném místě na světě, a to na Jižním ostrově Nového Zélandu. Podle vědců, kteří tento druh již několik let zkoumají, jde o nejchytřejšího ptáka na světě. Některé historky o inteligenci těchto papoušků zní až neuvěřitelně, přesto jsou věrohodně prokázány. Například v jednom novozélandském kempu si kea pouštěl vodovodní kohoutek. Dokonce tu zamkl horolezce na záchodě. Vědci popisují i jeho přetahování se s kočkou o mršinu králíka. Prokázány jsou i případy, kdy odmontoval ventilky od pneumatik,“ přiblížil Evžen Korec.
Českého prvoodchovu dosáhl Lubomír Palkovič
Chov nestorů kea je náročný na neustálé poskytování nových podnětů, protože jde o velmi aktivní papoušky. Ve své domovině žijí poměrně vysoko v horách nad hranicí stálého sněhu, takže v zajetí nepotřebují vytápěné zázemí, ale postačí jim celoroční voliéra se zákrytem proti větru. V dob rozmnožování jsou nestoři aktivní i v noci, včetně hlasových projevů, což může činit některým chovatelům a zejména jejich sousedům problémy. V České republice se chovu nestorů kea daří. Zejména jihočeští chovatelé zaznamenali opakované úspěchy. Vůbec prvního odchovu v tuzemsku dosáhl v roce 2008 Lubomír Palkovič, později následovaný Jindřichem Veselským. Nestory kea si pořídil také další jihočeský chovatel Martin Papač.
Nestoři jsou zvyklí na neustálou aktivitu a v parných letních dnech jim lze v rámci hry poskytnout i větší množství ledu, s nímž si dokáží hodiny hrát. Pražská zoo takto nestorům podává led každoročně, naposledy minulý týden a chystá se k tomu i toto úterý, kdy si zopakuje akci Zoo pod ledem. Jestliže v současnosti už lze na nestory kea narazit ve vícero tuzemských zoo, začátkem 90. let minulého století za nimi museli zájemci vycestovat do vídeňské zoo. V té době se ještě stále věřilo, že nestor kea je masožravý, protože byly známé případy jejich útoků na ovce chované na Novém Zélandu. Později vědci zjistili, že nestorům nešlo ani tak o maso jako o zásoby podkožního tuku ovcí, které jsou ve vysokohorském prostředí vítaným zdrojem energie.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz